Vyriausybės planuose – pensijų, valstybės tarnautojų algų ir motinystės išmokų mažinimas, "Sodros" įmokų didinimas.

Valstietis.lt

 

Siekdama išbristi ir vis gilėjančios ekonominės krizės ir atsižvelgdama į blogėjančią viešųjų finansų padėti, Andriaus Kubiliaus vadovaujama Vyriausybė yra pasirengusi siūlyti ne tik didinti pridėtinės vertės mokestį ir mažinti viešojo sektoriaus darbuotojų atlyginimus, tačiau ir dešimtadaliu mažinti pensijas, ženkliai mažinti motinystės išmokas bei didinti socialinio draudimo įmokas.

 

Tokios priemonės yra numatytos trečiadienį Vyriausybės išplatintame Nacionalinio susitarimo „Už saugią Lietuvos ateitį” projekte. Jame nurodoma, kad atsižvelgiant į užsitęsusį ekonominį nuosmukį ir siekiant iki 2012 metų pasirengti euro įvedimui Lietuvoje, „permainų koalicija yra pasirengusi svarstyti visas galimas fiskalinio konsolidavimo priemones”.

 

Tarp tokių priemonių nurodoma pridėtinės vertės mokesčio didinimas, kuris šiemet leistų sutaupyti 230 mln. litų, o 2010-2011 metais – po 612 mln. litų.
Viešojo sektoriaus darbuotojų atlyginimų mažinimas 10 proc., Vyriausybės pateiktais skaičiavimais, šiemet leistų sutaupyti 252 mln. litų, o 2010-2011 metais – po 792 mln. litų.

 

Didžiausią efekto leistų tikėtis pensijų ir kitų socialinių išmokų mažinimas 10 proc.: 510 mln. litų šiemet ir po 1 mlrd. litų kasmet 2010-2011 metais.
Vyriausybės svarstomame priemonių plane yra numatytas ir motinystės išmokų mažinimas, pirmaisiais vaiko priežiūros atostogų metais mokant 85 proc. buvusio atlyginimo, o antraisiais – 50 procentų. Šiuo metu pirmaisiais metais yra mokama 100 proc. buvusio atlyginimo dydžio išmoka, antraisiais metais ji sudaro 85 procentus buvusios algos.

 

Galimų priemonių plane taip pat numatyta galimybė nuo kitų metų pradžios socialinio draudimo įmokas padidinti 3 procentiniais punktais. Tai, ekspertų skaičiavimu, 2010-2011 metais leistų sutaupyti beveik po 800 mln. litų kasmet.

 

Išplatintame dokumente nurodoma, kad esminių struktūrinių pertvarkų planus, kuriais būtų siekiama 2010 metų deficitą sumažinti maždaug 3,7 mlrd. litų, numatoma parengti iki šių metų rugsėjo pirmosios.

 

www.valstietis.lt