Birželis – nevaisingų porų mėnuo

Alfa.lt

 

Ginekologė Odeta Gabrėnaitė-Kazlauskienė: „Nevaisingų porų daugėja“

Šiuo metu šalyje kas šešta pora negali susilaukti kūdikio. Demografai teigia, kad po penkiolikos metų ši problema kamuos kas trečią porą. Vis dar klaidingai įsivaizduojama, kad apvaisinimas mėgintuvėlyje – tai kažkokios dirbtinos mikrobiologų manipuliacijos. Taciau tai tik viena iš gausybės procedūrų, kurias medikai gali pasiūlyti vaikučio negalinčiai susilaukti porai. Su Baltijos ir Amerikos klinikos gydytoja akušere-ginekologe Odeta Gabrėnaite-Kazlauskiene kalbamės apie nevaisingumo didėjimo priežastis.

 

Kodėl daugėja nevaisingų porų?

Anksčiau dalis pacientų susitaikydavo su nevaisingumu. Gal nenorėjo apie tai kalbėti nei su artimaisiais, nei tarpusavyje. Kadangi pastaruoju metu žiniasklaidoje vis dažniau pasirodo informacija apie nevaisingumo gydymą, žmonės tampa drąsesni. Jie ima apie savo nevaisingumą kalbėti su artimaisiais, draugais, jie nevengia apie tai kalbėti tarpusavyje.

 

Atsiranda suvokimas, kad, nors tai ir dažnai vadinama dirbtiniu apvaisinimu, tačiau gydymo procese būna mažai dirbtinių dalykų. Nevaisingumo gydymo būdų yra įvairių. Kartais pakanka paskirti moteriai medikamentų ar per tam tikras dienas sušvirkšti jos vyro spermos jai į gimdą, o kartais ląstelių susijungimo procesui tenka pagelbėti specialioje laboratorijoje, tačiau vėliau jos patalpinamos moteriai į gimdą, ir ji natūraliai išnešioja savo kūdikį.

 

Antroji priežastis, kodėl padaugėjo nevaisingų porų – mūsų gyvenimo būdas. Šių dienų gyvenimas pilnas įtampos, stresų, nespėjame pavalgyti, neaišku, ką valgome, neaišku, kuo kvėpuojam, gamtos užterštumas daro nemenką įtaką visam mūsų organizmui. Šie visi veiksniai skatina mūsų lytinių liaukų sutrikimus (tiek vyrų, tiek moterų). Moterims pasireiškia įvairūs ovuliacijos sutrikimai, išbalansuojamas menstruacinis ciklas, nes kiaušidės yra reguliuojamos galvos smegenyse esančios liaukos gaminamų hormonų, o šios liaukos veiklą gali įtakoti aplinka.