Ministrą nuodijo užterštu vandeniu

Valstietis.lt

 

„Tichės“ tiekėjai tikina, kad tai idealiai švarus, natūralus vanduo, tačiau tyrimai parodė ką kita. Įsibėgėjus vasarai daugelis neįsivaizduoja karštos dienos be mineralinio vandens. Juolab kad ir medikai pataria – per dieną išgerkite apie du litrus vandens. Tačiau kaip žinoti, ar Lietuvos gamintojų siūlomas mineralinis vanduo yra neužterštas? Ar įmonės laikosi visų higienos normų? Žemės ūkio ministro Kazio Starkevičiaus asmeninė patirtis parodė, kad užterštą mineralinį vandenį galima gerti nieko neįtariant.

 

Tiekė ir kitoms valstybės įstaigoms

Žemės ūkio ministras Kazys Starkevičius su kartėliu prisimena istoriją, kai pirmą kartą ministerijoje paragavo „Tichės“ vandens. „Turiu įgimtus gerus skonio receptorius. Iš karto pajutau, kad vanduo neskanus, tarsi būtų su priemaišomis ir nuosėdomis. Ne kartą gyvenime buvo situacijų, kai net pagal ledukus kokteiliuose atpažindavau prastą, nekokybišką vandenį. Tuomet ir pasakiau – pasižiūrėkime, ką geriame.“

 

Ministras pastebėjo, kad „Tichės“ vanduo buvo tiekiamas ne tik Žemės ūkio ministerijai, bet ir kitoms valstybės įstaigoms: „Kiek jie iš tiesų pardavė to užteršto vandens, niekas dabar nežino. Reikėtų skaičiuoti. Vanduo buvo ištirtas ir nustatyta, kad jame veisėsi bakterijos. Jis buvo supilstytas į 19 litrų talpos indus. Tų indų niekas, matyt, neplovė. Atrodo, kad būta problemų su fi ltrais. Tyrimo rezultatus pripažino ir „Tichės“ vandenį gaminanti kompanija. Dabar geriame kitą vandenį.“

 

Seimo nariai iš „bambalių“ negėrė

Seimo pastatų administravimo skyriaus vedėjas Albertas Vasiulis patikino, kad parlamentarai geria ne „Tichės“ vandenį: „Esame sudarę sutartį su kita kompanija, kuri niekada nekėlė problemų dėl vandens kokybės. „Tichės“ vandenį mačiau tik maitinimo paslaugas teikusioje įmonėje „Greminta“. Tačiau tai buvo nedideli buteliukai. Vadinamųjų bambalių „Tichė“ mums netiekė.“

 

O štai Vyriausybės rūmuose apskritai atsisakyta vandens iš didelių talpyklų. „Pirkome vandenį, kuris nekėlė jokių įtarimų dėl kokybės. Tai buvo ne „Tichė“. Dabar esame priversti taupyti, todėl nutraukėme sutartį su vandens tiekėju. Turime tik kavos aparatą, iš kurio galima gauti kavos už pinigus“, – situaciją Vyriausybėje nušvietė materialinio aprūpinimo skyriaus vedėjas Arnoldas Pentiokinas.

 

Specialistų tyrimai pašiurpino

Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto Laboratorijos departamento specialistai, atlikę daugkartines ekspertizes, nustatė, jog geriamojo vandens mėginiai, keletą kartų paimti Vilniuje, Žemės ūkio ministerijoje ir Telšiuose iš įmonės sandėlių, neatitinka Lietuvos geriamojo vandens saugos ir kokybės reikalavimų higienos normos.

 

„Bendras rastų mikroorganizmų skaičius tris kartus viršijo leistinas normas. Vienu atveju 19 litrų talpos butelyje, paimtame iš įmonės, rasta netgi patogeninių mikroorganizmų (Pseudomona aeruginosa). Jų mineraliniame vandenyje tikrai neturėtų būti“, – tyrimo rezultatus pakomentavo instituto direktoriaus pavaduotoja Snieguolė Ščeponavičienė.

 

Gamintojas deklaruoja, kad „Tichė“ – tai idealiai švarus, natūralus vanduo ir jo virinti nereikia, o gaminio etiketę puošia ir Lietuvos metų gaminio bei parodos „Agrobalt“ medaliai. Tačiau tyrimai parodė, kad vandens kokybė buvo bloga. Prieš skandalą 19 litrų „Tichės“ butelis kainavo10,08 lito. Ministras K.Starkevičius stebisi, kad litras mineralinio vandens kainuoja brangiau nei superkamas pienas.

 

Paklaustas ar Žemės ūkio ministerijoje buvo pastebėta darbuotojų sveikatos sutrikimų, ministras atsakė: „Čia poveikis kaip nuo radiacijos – iš karto nepastebėsi, o pasekmės lieka. Tai tik laiko klausimas. Nemanau, kad gėrus vandens su bakterijomis, nebus jokio poveikio sveikatai.“

 

Nuodija ir kiti

Žemės ūkio ministras nurodė Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos specialistams ištirti viso Lietuvoje gaminamo ir pilstomo mineralinio vandens mėginių pavyzdžius. Anot ministro Kazio Starkevičiaus, žmonės vasarą naudoja ypač daug vandens, tad svarbu, kad jie žinotų, kuris vanduo neatitinka kokybės reikalavimų. „Galima spėti, kad nuodijo ne tik vieną ministrą. Kiek to vandens išgeria Lietuvos žmonės?“ – retoriškai klausė K.Starkevičius.

 

Patikrinus šalies rinkai tiekiamą fasuotą vandenį, nustatyta, kad iš 17 tikrintų įmonių, 8 padarė įvairių pažeidimų.

UAB „Darja“ (Vilniaus r.) – neatlikti gazuoto stalo vandens „Richy“, gazuoto geriamojo vandens „Richy“ savikontrolės tyrimai.
UAB „Vanvita“ (Trakų r.), kuri fasuoja geriamąjį vandenį „Vanvita“ į daugkartinio naudojimo 18,9 l talpos butelius, nustatyti bendri higienos pažeidimai.
UAB „Šaltinėlio vandenys“ (Vilnius), kuri fasuoja geriamąjį vandenį „Šaltinėlis“, nustatyti bendri higienos pažeidimai.
UAB „Aldigus“ (Kaunas) fasuoja geriamąjį vandenį į 21,5 l nerūdijančio plieno talpyklas (sifonus) ir tiekia vandenį Kauno įmonėms arba tiesiogiai vartotojams. Fasuotame vandenyje nustatyta didesnė mikrobinė tarša (žaliamėlė pseudomona (10 vnt. – 250 ml vandens).
UAB „Druskininkų Rasa“ (Druskininkai, Baravykų g. 3), kuri fasuoja natūralų mineralinį vandenį „Rasa“, stalo vandenis „Dainava“, „Dzūkų“, „Gabija“, „Geras“ ir kt., nustatyti bendri higienos pažeidimai.
UAB „Jusilta“ (Tauragės r.), kuri fasuoja geriamąjį vandenį į vienkartinę tarą, nustatyti bendri higienos pažeidimai.
UAB „Sileka“ (Šiaulių r.), kuri fasuoja geriamąjį vandenį „Tyruma“, nustatyti bendri higienos pažeidimai.

 

Deja „Tichės“ gamintojai taip ir neatsakė į „Valstiečių laikraščio“ klausimus, kurie akivaizdžiai pasirodė jiems nemalonūs.

1. Ar per paskutinį pusmetį „Tichės“ vanduo buvo pagal sutartis tiektas kūdikių namams, senelių priežiūros ir globos namams?

2. Kaip kompanija kompensuotų žalą, kurią patyrė žmogus, gerdamas saugos ir kokybės reikalavimų neatitinkantį vandenį „Tichė“, jeigu toks faktas būtų patvirtintas Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto ekspertų?

3. Ar kompanija domėjosi, pati atliko tyrimus (pagal ekspertų atliktus tyrimus ir rastus mikroorganizmus), kokią žalą nekokybiškas vanduo gali daryti kūdikių sveikatai, kuriems gaminamas maistas su vandeniu „Tichė“?
Kokiomis sąlygomis gaminamas mineralinis vanduo „Tichė“, taip ir liko neaišku, nes kompanija nesutiko leisti fotografuoti aplinkos, kur išgaunamas mineralinis vanduo.

 

Vadina nesusipratimu

Daiva Mažonienė, UAB „B
altijos mineralinių vandenų kompanijos“ komercijos direktorė.  Mūsų vanduo „Tichė“ iš tiesų yra geras ir kokybiškas. Nesusipratimas įvyko ne dėl mūsų kaltės. Kalti yra butelių gamintojai. Bakterijos į vandenį galėjo pakliūti per nesandarų dangtelį. Tai geriausiai žino mūsų technologas. Mes patys jau sustabdėme mineralinio vandens gamybą ir prekybą 19 litrų induose. Dabar tokiuose induose „Tichės“ vanduo išvis nebetiekiamas. Pasižiūrėkite, kokių pažeidimų padarė kitos bendrovės.

 

Pažeidėjams taikomos sankcijos

Donatas Valavičius, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos. Veterinarijos sanitarijos ir maisto skyriaus vyr. specialistas valstybės maisto produktų inspektorius. Šiais metais Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba sulaukė 4 vartotojų skundų dėl natūralaus mineralinio vandens, iš jų du skundai pasitvirtino.

 

Vartotojas skundėsi pastebėjęs, kad ant natūralaus mineralinio vandens butelio nėra ženklinimo lietuvių kalba, atlikus skundo tyrimą nustatyta, kad vartotojas yra teisus, atsakingas asmuo nubaustas pinigine bauda, kitas vartotojas pagrįstai skundėsi, kad parduodamas natūralus mineralinis vanduo be jam būdingo skonio, atlikus laboratorinius tyrimus, informacija pasitvirtino, sustabdytas visos partijos išvežimas į prekybos tinklus. Paaiškėjo, kad gamintojas ant butelių užklijavo netinkamas etiketes.

 

Taip pat šiais metais VMVT sulaukė 5 vartotojų skundų dėl kito fasuoto vandens. Iš jų dviem atvejais skundai pasitvirtino. Vartotojai skundėsi pastebėję netinkamai paruoštą daukartinio naudojimo tarą (pažaliavęs butelio kaklelis).

 

Gavus vartotojo skundą tyrimą nedelsiant atlieka atitinkamos teritorinės VMVT maisto produktų inspektoriai: tikrinama pranešimo formoje paminėta įmonė, produktų, patiekalų bei kitų reikalavimų atitiktis. Jei reikia, atliekami laboratoriniai tyrimai. Nustačius pažeidimų, taikomos sankcijos.

 

www.valstietis.lt