Gegužės 16 d. įvyko Žemaitukų ištvermės varžybos kunigaikščių Oginskių pereinamajai taurei laimėti

 

Gegužės 16 d. įvyko vienas iš „Plungė – 2009 m. Lietuvos kultūros sostinė“ renginių – Žemaitukų ištvermės varžybos kunigaikščių Oginskių pereinamajai taurei laimėti. Varžybų organizatorius- ŽAAA tarybos narys Vidmantas Gendvilas, kurio sodyba ir buvo pagrindinė renginio vieta. Į varžybas atvyko žemaitukų augintojai su 24 žirgais iš Kauno, Skuodo, Telšių, Akmenės, Šiaulių, Trakų, Šilalės raj. Gausiausias raitelių būrys – Plungės raj. gyventojai. Tiek dalyvių žemaitukų ištvermės varžybose dar nėra buvę. Pasak V. Gendvilo, atvyko visi žemaitukai, šiuo metu galintys joti ilgesnius nuotolius.

 

Tarp raitelių – įvairių profesijų, skirtingo išsilavinimo ir amžiaus žmonės. Varžybos daugumai jų buvo tikras išbandymas, nes tokio pobūdžio renginyje dalyvavo pirmą kartą.

Jojimo trasa, kurios paruošimas pareikalavo itin didelių pastangų, tęsėsi vaizdingomis Nausodžio ir Šateikių seniūnijų vietomis. Raiteliams teko įveikti 30 km nuotolį, po du kartus kertant Babrungo ir Minijos upes, miško ir lauko keliukus, pievas ir krūmynus. Atvykę iš toliau svečiai gėrėjosi mūsų gražiomis apylinkėmis, srauniomis upėmis, Pakutuvėnų bažnyčia ir Gondingos piliakalniu. Maršrutas- labai įdomus ir tiesiogiai susijęs su kunigaikščių Oginskių atminimu – juk didžioji šių žemių dalis XX a. pradžioje priklausė M. Oginskiui, kuris ir rūpinosi benykstančių žemaitukų populiarinimu.

Išlydėjus raitelius į trasą vyko kitos nacionalinės veislės- lietuvių skalikų pristatymas- paroda. Ši, kadaise garsėjusi, šunų veislė XX a. pradžioje taip pat buvo ties išnykimo riba. Tik amžiaus viduryje iš Žemaitijoje likusių skalikų imtasi atkurti veislę. Su lietuvių skalikų savybėmis, istorija išsamiai supažindino kinologas Juozas Beniulis, Lietuvių skalikų augintojų sąjungos tarybos narys. Dalyvavę renginyje ekspertai džiaugėsi skalikų grožiu ir gausa ( tik iš Plungės raj. dalyvavo 19 šunų) . Geriausiai įvertinti skalikai: kalė Žiba (savininkas V.Gendvilas), šuo- Deris ( sav. A.Narmontas) ir veterano prizą gavo taip pat A.Narmonto šuo Galis. Atvykęs Žemės ūkio ministras K. Starkevičius įteikė padėkos raštus LSAS prezidentui Ričardui Barzdeniui ir ilgamečiui Plungės raj. lietuvių skalikų augintojui bei šios parodos organizatoriui Andriejui Petreikiui ir pažadėjo atkreipti dėmesį į lietuvių skalikų veislės populiarinimą , nes iki šiol skalikai gyvavo tik augintojų entuziastų dėka. Augintojai džiaugėsi , kad šis renginys nuteikia labai viltingai ir skatins skalikų mylėtojus tolimesniam darbui.

Pasidžiaugus lietuvių skalikais paaiškėjo 30 km ištvermės jojimo rezultatai – greičiausiai trasą, užtrukusi joje tik 1 val. 38 min, įveikė 13 m. Paulina Jurčiukonytė su žirgu Aisetu iš Kauno raj.. Antroji vieta atiteko Jovitai Trijonytei ( žirgas Kredas) iš Laukuvos. Labiausiai džiaugėsi trečiosios vietos laimėtojas Pungės raj. Varkalių kaimo gyventojas Vytautas Bagdonas su Kaštaniu, kuris jojo savo gimtosiomis vietomis, visur palydimas entuziastingų pažįstamų raginimų. Tad 2009 m. Žemaitukų ištvermės varžybų kunigaikščių Oginskių pereinamoji taurė įteikta žirgo – nugalėtojo savininkui Vidui Kūlokui iš Kauno raj. Trumposios 7 km distancijos su jaunais žirgais nugalėtoja tapo taip pat Kauno raj. moksleivė Giedrė Krikščiūnaitė su Krosna.

Sudėtingas savo struktūra renginys praėjo pakankamai sklandžiai ir sulaukė didelio susidomėjimo. Į renginį buvo atvykę garbingi svečiai – Seimo nariai Jurgis Razma ir Jonas Jagminas, įteikę savo prizus varžybų organizatoriams ir dalyviams, ŽŪ ministras Kazys Starkevičius, padėkos raštais apdovanojęs ŽAAA pirmininką M. Sekmoką ir jo pavaduotoją V. Macijauskienę, Seimo narys Vytautas Gapšys, Plungės rajono savivaldybės atstovai, didelis būrys plungiškių bei žemaitukų augintojai iš visos Lietuvos.

Šis renginys puikiai išreiškė Plungės – Lietuvos kultūros sostinės esmę: atidarymo pradžioje nuskambėjo varžybų dalyvės Austėjos Gendvilaitės smuiku atliekamo M.K. Oginskio polonezo garsai, nuoširdus vienuolių Gedimino ir Pauliaus palaiminimas, veikė įspūdinga E.Juškos fotografijų paroda „Žemaitukai“, maloniai bendravo susirinkę žiūrovai. Čia nebuvo nei trankios muzikos, būrio prekybininkų, nei rėžiančios reklamos ar savireklamos- Seimo narys J.Razma , kuris nusipelnė didžiausios varžybų organizatorių padėkos už padėtus išspręsti renginio finansavimo klausimus, nesakė iškilmingų kalbų, tik visą šeštadienį praleido su plungiškiais. Išalkę galėjo pasisotinti ant laužo išvirta sriuba ir kiaušiniene, o ištroškę- gardžiomis „Tėviškės žolynų“ arbatomis. Nesimatė nei apsvaigusių nuo alkoholio ar susibarusių. O po renginio – nebuvo net šiukšlių. Visoje varžybų trasoje raitelius lydėjo ir nuoširdžiai skatino gausiai susirinkę aplinkinių kaimų gyventojai. Organizatoriai dėkingi dideliam būriui savanorių- klubo „ Oginskių dvaro bičiuliai“ nariams, varžybų teisėjams, Nausodžio pagrindinės mokyklos, „Saulės “ gimnazijos, ŽŪM moksleiviams. Visas jaunimas puikiai atliko savo trasos stebėtojų pareigas ir labai padėjo raiteliams neišklysti iš kelio. Policijos komisariato pareigūnai prižiūrėjo tvarką kelyje. Žinoma, neapsieita ir be įvairių nesklandumų, bet tai tikrai neužgožė geranoriškos renginio atmosferos, malonios pakylėtos nuotaikos ir džiaugsmingų žūrovų bei dalyvių emocijų. O žemaitukų ir skalikų augintojai jau laukia susitikimo V. Gendvilo sodyboje kitąmet.

Apie šį renginį teko skaityti straipsnį, pavadintą „ Žemaitukų ir skalikų renesansas“. Galima tik pridurti , kad tai – ir mūsų tarpusavio santykių, vidinės kultūros renesansas, skatinantis kiekvieną savo gebėjimais ir darbais prisidėti prie mūsų tautos savimonės ugdymo, pagarbos Tėvynei, gimtajai kalbai, papročiams ir tūkstantmetei gimtinės istorijai.

 

Žemaičių dailės muziejaus inf.