Ūkininkai laukiami visose Lietuvos turgavietėse

Šiandien Lietuvoje yra daugiau kaip 100 turgaviečių ir visos jos išskėstomis rankomis laukia ūkininkų, norinčių prekiauti savo išaugintais žemės ūkio ir maisto produktais. Kaip gerinti turgaviečių veiklos sąlygas, stiprinti Lietuvos prekeivių konkurencingumą ir skatinti prekybą lietuviška produkcija, balandžio 30 d. Ūkio ministerijoje surengtoje diskusijoje „Mūsų tikslas – gausinti lietuviškos žemės ūkio produkcijos pardavimą turgavietėse” tarėsi smulkieji verslininkai, prekybininkai, ūkininkai ir Ūkio bei Žemės ūkio ministerijos specialistai.


Pasak ūkio ministro Dainiaus Kreivio, Ūkio ir Žemės ūkio ministerijos, remdamos smulkųjį verslą, vienodai palaiko ir prekybininkus, ir ūkininkus. Svarbiausia – turgavietėse parduoti kuo daugiau lietuviškos produkcijos.

Į Vilnių suvažiavę visų Lietuvos prekyviečių vadovai, pasidžiaugę Žemės ūkio ministerijos dėka į turgus grįžtančiais ūkininkais, taip pat svarstė įvairius variantus, kaip padėti smulkiajam verslui, kad jis nebūtų našta valstybei. Vardydami veiksnius, darančius neigiamą įtaką turgaviečių veiklai, diskusijos dalyviai skundėsi turgaus veiklą trikdančia kontrolierių gausa, dideliu PVM tarifu, ne visiems subjektams vienodomis prekybos sąlygomis, dideliu tarpinių produkcijos tyrimų apmokestinimu.

Diskusijoje dalyvavę ūkininkai buvo nepatenkinti, jų nuomone, per dideliais reikalavimais prekeiviams. „Pienu ir jo produktais prekiauju jau beveik 20 metų. Klientai mane gerai pažįsta, vertina mano gaminius, nesuprantu, kodėl turiu laikytis produkcijos ženklinimo reikalavimų, atlikti jos tyrimus?”, – neslėpė apmaudo ūkininkė iš Mažeikių rajono Liuda Liekienė. Pasak Žemės ūkio rūmų projekto „Turgelis” koordinatoriaus Mindaugo Maciulevičiaus, produkcijos ženklinimas apsaugo ir pardavėją, ir pirkėją, todėl visa produkcija, kuria prekiaujama mobiliuosiuose turgeliuose, yra ženklinama. Auganti turgeliuose pardavinėjamos produkcijos paklausa rodo, kad pirkėjai tai vertina. „Vartotojas nori ir turi žinoti informaciją apie produktą. Maisto sauga labai svarbi – mes privalome apginti vartotojus. Elementarus ženklinimas, pagal kurį galima atsekti produkto gamintoją, būtinas”, – teigė Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus pavaduotojas Zenonas Stanevičius.

Lietuvos smulkiųjų verslininkų ir prekybininkų bei Lietuvos prekyviečių ir turgaviečių asociacijų nuomone, naujosios Prekybos žemės ūkio ir maisto produktais turgavietėse taisyklės keliskart padidintų administracinę naštą. „Laukiame ūkininkų turgavietėse, tačiau jų kol kas nedaug, o mes dar sunkiname prekybos taisykles”, – stebėjosi Lietuvos smulkiųjų verslininkų ir prekybininkų asociacijos vadovė Zita Sorokienė. Ypač prekyviečių vadovams nepatiko numatomas įteisinti reikalavimas registruoti parduotos produkcijos kiekius ir kasdieną sudarinėti prekybos balansus.

Žemės ūkio ministerijos Bendrosios rinkos organizavimo departamento direktorius Rimantas Krasuckis atkreipė dėmesį, kad taisyklės dar nėra galutinės ir pakvietė per likusias dvi savaites, skirtas baigti derinti taisyklėms, aktyviai bendradarbiauti ir rasti optimalius sprendimus visais aktualiais klausimais. „Turgavietėje turi tilpti visi verslo subjektai”, – neabejojo R.Krasuckis.

 

 

www.infomazeikiai.lt informacija.