„Mažeikių naftos“ talkininkai Renavo dvare pasodino unikalių medelių

 

Paskutinį balandžio savaitgalį AB „Mažeikių nafta“ darbuotojai dalyvavo talkoje vienoje gražiausių Mažeikių rajono vietoje Renavo dvare. Bendrovės darbuotojai kartu su šeimos nariais talkos metu sodino medelius, genėjo tujas, šlavė lapus, rinko šiukšles. Renavo dvaro aplinką Bendrovės darbuotojai tvarkė jau antrus metus iš eilės.


Mažeikių muziejaus, kuriam priklauso Renavo dvaro kompleksas, direktorė Adelė Cholodinskienė džiaugėsi talka ir sakė, kad nuveikta labai prasmingų darbų. Džiaugsmingiausias jų — priekiniame ir už upės esančiuose parkuose pasodinti reti medeliai. Ji sako, kad kasmet auga lankytojų susidomėjimas Renavo dvaro rūmais ir parku — savaitgaliais ir šventinėmis dienomis čia atvyksta vis daugiau žmonių, dažnai atvyksta šeimos, draugų būreliai. O kai bus švaru, tvarkinga, visiems bus dar maloniau.

Renavo dvaras garsėja ne tik savo statiniais, bet ir unikaliu parku. Manoma, kad Renavo parkas buvo įkurtas XIX amžiaus viduryje. Renavo dvaro parko augalijos pagrindą sudaro savaiminių rūšių dendroflora (32 medžių ir krūmų rūšys). Iki šiol Renavo parke yra užregistruotos 92 medžių ir krūmų rūšys bei formos, iš kurių 33 rūšys yra svetimžemės (introdukuotos). Vertingesnės rūšys: veimutinė pušis, geltonžiedis kaštonas, kanadinė cūga, europinis kėnis ir kt. Čia auga ir storiausia Lietuvoje paprastoji eglė, įrašyta į storiausių Lietuvos medžių dešimtuką. Ji 1960 metais paskelbta gamtos paminklu. Eglės skersmuo krūtinės aukštyje siekia 1,2 metro.

Biologė Nomeda Vėlavičienė prieš keletą metų rašė diplominį darbą apie Renavo florą — apie visą augaliją, pradedant žoliniais ir baigiant sumedėjusiais augalais, neliesti liko tik sporiniai induočiai. Šiame darbe buvo rašomos rekomendacijos, kokius medžius reikėtų atsodinti — nuo audrų, vėtrų, laiko ir besikeičiančio klimato miško tipo parko dalyje ir alėjose bei parteryje nukentėjo nemažai medžių. Remiantis šiomis rekomendacijomis ir buvo parinkti talkos metu sodinami medžiai.

Šiemet Renave pasodinta cūgų — tai irgi vienas retesnių augalų. Tai — spygliuotis, kuris Lietuvos gamtai nebūdingas, ne vietinė rūšis. Būdingas parkų medis, kuris puošia ir Renavo parką, yra glaustašakis ąžuolas. Dar viena ypatingesnių yra veimutinė pušis, kuriai neilgai trukus irgi reikės pamainos. Nedažnai pasitaikantys yra raudonlapiai bukai. Vietoje svyruoklinio uosio atsodintos svyruoklinės guobos. Be to, dendroflora pasipildė ir svyruokliniu maumedžiu.

Rašytiniuose šaltiniuose apie Renavo dvarą užsimenama jau XVI amžiuje. XIX amžiaus pirmoje pusėje Renavo dvarą valdė Antanas Rönne, plačiai garsėjęs savo pomėgiu sodininkauti. Po jo mirties dvaras atiteko Eugenijui Rönnei, o vėliau grafui Feliksui Mielžinskiui, kuris šalia Varduvos upelio gražioje vietoje įkūrė naują apie 6 hektarų ploto parką.

1999 metais Renavo dvaro sodyba įrašyta į Lietuvos nekilnojamųjų kultūros vertybių registrą.

 

 

www.infomazeikiai.lt informacija.