Ar seimūnai priartės prie tautos ir pagyvens už minimumą?

Alfa.lt

Seime antradienį buvo svarstomas vienas opiausių klausimų – atlyginimų politikams ir valstybės pareigūnams sumažinimo galimybės. Iš Seimo narių lūpų sprūdo patys įvairiausi pasiūlymai. Vieniems purtantis net minties apie galimą atlyginimo sumažėjimą, kiti drąsiai rėžė: „Įveskime progresinius mokesčius! Metus pagyvenkime už minimalų atlyginimą ir priartėkime prie tautos!“


Ar tokiems žodžiams, tokioms drąsioms mintims bus lemta išsipildyti, paaiškės kitame Seimo posėdyje ketvirtadienį. Šiandien po pateikimo įstatymo projektui buvo pritarta: 61 Seimo narys pasisakė „Už“ atlyginimų sumažinimą, 4 iš balsavusių buvo „Prieš“, o 21 parlamentaras pasirinko neutralią poziciją – „Susilaikymą“.

Seimo nariams pakaktų minimumo?
Vieną drąsiausių minčių posėdžių salėje išreiškė milijonierius Viktoras Uspaskichas, kurio nuomone, siūlomas įstatymo pataisos projektas yra ne kas kita kaip farsas: „Tie, kurie siūlo nupjauti Seimo narių ar jų padėjėjų atlyginimus (sumažinti koeficientus – Alfa.lt), kuria farsą, parodiją. Nieko daugiau iš tokių pasiūlymų nematyti. Gerbiamieji, juokinga klausyti, kada vyriausybė kalba apie galimą algų mažinimą, o „Leo LT“ vadovams pasiūlyta 28 tūkst. Lt per mėnesį atlygis. Kur logika?“

V. Uspaskichas Seimo nariams pasiūlė atsigręžti į žmones, į tautą, kuri juos išrinko. „Jeigu norime padėti žmonėms, turime peržvelgti situaciją nuo prezidento iki paskutinio klerko. Padarykime jiems visiems minimalų atlyginimą. Tada jausime pulsą su žmonėmis, pasiryžkime tam nors vieneriems metams. Galite man priekaištauti, kad aš turtingas ir man „dzin“ siūlyti tokius niekus, bet nedarykime farso“, – kalbėjo V. Uspaskichas.

Išsigelbėjimo ratas – progresiniai mokesčiai?

Seimo narys Algirdas Sysas suabejojo šalyje vykdoma politika ir tuo, ar pasirinkti keliai yra teisingi. „Nuolatinio mažinimo keliu eidami nieko nepasieksime. Buvo galima sutaupyti biudžeto lėšų ir kitais būdais, nebūtinai užkraunant visą naštą ant gyventojų ir verslo pečių. Siūliau ir siūlysiu progresinius gyventojų pajamų mokesčių tarifus. Ši sistema veikia daugelyje demokratinių valstybių, kodėl negalime jos įgyvendinti ir Lietuvoje?“

A. Sysui užkliuvo, kad Finansų ministerija pareiškė, jog jiems pavyko surinkti 330 mln. Lt daugiau, ko nebūtų pavykę pasiekti nepadarius mokesčių reformos. „Sniego kamuolys nuriedėjo į privatų sektorių, pusės darbuotojų atlyginimai per keletą mėnesių sumažėjo tris kartus. 63 proc. pripažino, kad pažįsta iš darbo atleistų žmonių. Ar tokiu keliu eidami, turime vilčių surinkti mokesčius? Negalima vieniems mažinti, kitiems nemažinti. Siūlau rimtai apsvarstyti Progresinių mokesčių tarifo įstatymą.“

Uspaskichui pasiūlyta pasidalyti turtu
A. Sysas iš karto nepritarė Darbo partijos vadovo V. Uspaskicho siūlymui valstybės politikams mokėti minimalų atlyginimą 2010 m. Toks siūlymas, politiko nuomone, yra visiškai neapgalvotas ir nelogiškas.

Politiko kėdę trinantis Andrius Mazuronis pasiūlė V. Uspaskichui dar geresnį variantą, kaip neskriausti tautos, o ir patiems Seimo nariams išlikti sotiems bei laimingiems: „Padarykime taip, sumeskime į bendrą fondą visų Seimo narių turtą ir padalinkime jį vienodai kiekvienam parlamentarui.“ Panašu, kad V. Uspaskichui toks pasiūlymas nebuvo prie širdies.

Ekstravagancija išsiskiriantis parlamentaras Petras Gražulis pasiūlė valdančiosios daugumos atstovams iš viso nemokėti atlyginimų, maža to, buvo pasiūlyta išsireikalauti, kad „prisikėlėliai“ su Arūnu Valinsku priešakyje bei kiti koalicijos partneriai patys primokėtų dėl galimybės dirbti Seime.

„Dėl jūsų kaltės šalies ekonomika atsidūrė tokioje padėtyje, kai verslas negali sumokėti mokesčių, o jie dar labiau didinami. Žmonės praranda darbus, yra nesurenkami mokesčiai“, – kalbėjo P. Gražulis.

Andriukaitis: mažinkime algas turtingiesiems
„Diskutuojame dėl valstybės pareigūnų darbo priedėlio atlyginimo, o konkrečiau dėl darbo užmokesčio sumažinimo. Šis vyriausybės siūlymas yra menkai pagrįstas. Atlyginimų mažinimo idėja neturi jokio ryšio su valstybės pareigūnų užimamomis pareigomis. Užuot pasiūlę sumažinti atlyginimus tiems, kurie gauna labai didelius pinigus, mes „smaugiame“ tuos, kurie dirba kur kas atsakingesnį ir prasčiau apmokamą darbą. Taip neturėtų būti“, – kalbėjo Seimo narys Vytenis Andriukaitis.

Parlamentaro nuomone, sumažinus Seimo pirmininko atlyginimo koeficientą, būtų galima apsvarstyti galimybę palikti tokį patį apygardos prokurorų darbo užmokestį: „Pastarųjų darbas kur kas sudėtingesnis, o atlyginimai nėra aukšti. Siūlau grįžti prie tų laikų, kada Seimo nario atlyginimas buvo trys vidutiniai darbo užmokesčiai. Tada sumažėtų visuomenės pasipiktinimas dėl per gerai gyvenančių parlamentarų. Panaši bėda ir su merų atlyginimais, jie nėra aukšti, palyginus su atlyginimais, kuriuos gauna savivaldybių įmonių atstovai. Bet merai atsakingi už visą miestą, kur logika?“