Moterys sterilizuojamos prievarta

Alfa.lt

Pietvakarių provincijos Dakano (Kinija) gyventojai Ciansi Can Uilan vietos valdžios atstovai užrišo akis, prievarta įgrūdo į automobilį ir nuvežė į ligoninę, kur taip pat be jos ar jos artimųjų sutikimo atlikta sterilizacijos operacija, pranešė BBC News su nuoroda į radijo stotį „Free Asia“.

Menkas žmogelis jiems nieko nereiškia
Po kurio laiko radijo stoties „Free Asia“ korespondentui pati moteris papasakojo, kad tai įvyko kovo 23 dieną. Pasak jos, keturi vietos administracijos darbuotojai jėga ištempė ją iš namų, užrišo akis, įgrūdo į mikroautobusą ir nuvežė į ligoninę.

Auka taip pat papasakojo, kad pakeliui į ligoninę ją mušė. „Į mano namus atėjo 4–5 žmonės ir paklausė: „Ar tu žinai, kodėl mes atėjome?“ Aš pasakiau, kad nežinau, nes jie neparodė man jokių dokumentų. Tada jie pasakė, kad aš greitai susiruoščiau ir eičiau su jais. Paklausiau, kodėl ir kur. Jie atsakė, kad mane sterilizuos. Net nespėjau sureaguoti į tuos žodžius, kai jie paėmė mano drabužius ir uždėjo maišelį ant galvos. Vienas jų man skaudžiai sudavė. Pradėjau šaukti ir klausti, už ką jie mane muša. Jie atsakė, kad toks menkas žmogelis, kaip aš, jiems nieko nereiškia ir kad jie gali daryti su manimi, ką nori“, – pasakojo moteris.

Bauda už leidimą gimdyti
Dakano provincijos seniūnas, radijo korespondento paklaustas apie šį incidentą, teigė, kad jie jau buvo susitikę su Ciansi Can Uilan ir viską išsiaiškino. O dėl panaudotos jėgos jis paaiškino, kad, kai moteris buvo vežama mašinoje, ji pradėjo keikti valdžios atstovus, todėl jie truputį susistumdė. Pasak jo, vietos valdžia per pastaruosius trejus metus jau šešis kartus įspėjo moterį, kad ji daugiau negimdytų vaikų. Mat ji jau 2001 metais pagimdė vieną kūdikį, o 2006 metais dar vieną. Todėl pagal įstatymą ji turi būti sterilizuojama.

O moteris šią situaciją aiškino kiek kitaip: „Mūsų gyvenvietės valdžia pasakė, kad, jei mes nesumokėsime baudos, mane sterilizuos. 2008 metais mes sumokėjome 1000 juanių (142,8 dolerių) baudą. Tačiau šiais metais jie vėl pradėjo reikalauti, kad mes sumokėtume baudą. Tačiau mes neturime pinigų. Jie pasakė: „Jei sumokėsi baudą, galėsi toliau gimdyti, o jei neturi pinigų, mes tave sterilizuosime.“

Gyvenvietės seniūnas patikino radijo korespondentą, kad moterims, kurios bus sterilizuojamos, iš anksto pranešama data ir operacijos atlikimo vieta. Be to, tai daroma tik su jų sutikimu. „Tą dieną buvo sterilizuotos 24 moterys“, – neslėpė pareigūnas.

Šalies žiniasklaida nutyli šiuos faktus
Tačiau moteris kategoriškai neigė šiuos pareigūno žodžius. Ji tvirtino, kad sterilizacijos procedūros vykdomos ne savo noru. Daug žmonių matė, kad jai operacija buvo atlikta prievarta.

Remiantis Kinijos Liaudies Respublikos įstatymu dėl gimstamumo kontrolės, prievarta atlikti sterilizacijos operacijas yra draudžiama. Tačiau kartkartėmis gaunama pranešimų, kad vietos valdininkai atlieka šias procedūras prievarta. Paprastai Kinijos žiniasklaida šiuos faktus nutyli.

Viename interneto forumų moteris, kuriai buvo priverstinai atlikta sterilizacijos operacija, sakė, kad po to kreipėsi į kelias Kinijos televizijos ir radijo kompanijas bei spaudą ir paprašė informuoti juos apie šią situaciją. Bet visi atsisakė tai padaryti, motyvuodami, kad „sėkmingai įgyvendinant gimstamumo kontrolės politiką šalyje, negalima viešinti tokių faktų“.

Dabar Ciansi Can Uilan jau namuose. Jos vyras išvykęs dirba statybose. „Vietos valdžia pažadėjo man, kad išspręs šią problemą, – sakė moteris. – Jei jie to nepadarys, dėsiu visas pastangas, kad apie priverstinę sterilizaciją mūsų šalyje sužinotų ir kiti.“