Prof. K. Prunskienė: ar politikavimas energetikoje neatves naujo „Villiams‘o“

Energetikos ministrui Arvydui Sekmokui pristačius savo viziją dėl naujos atominės elektrinės, visuomenėje kilo nemažai abejonių. A. Sekmoko pasvarstymai, jog šį Lietuvai gyvybiškai svarbų projektą turėtų įgyvendinti ne tam specialiai sukurta nacionalinė bendrovė, o kažkas iš didžiųjų užsienio energetinių kompanijų, sutkti nevienareikšmiškai. Susidaro įspūdis, kad už to slypi kažkieno puoselėjamas interesas konservatorių rankomis perduoti projektą neva „geresniems“ užsienio investuotojams. Ar tiktai nebandoma pakartoti “Mažeikių naftos” ir “Villiams” istoriją ?


“Žinoma, valstybė turi didinti savo įtaką ir kontrolę nacionalinės bendrovės valdyboje, bet vis tik atsisakyti ambicijų patiems pasistatyti elektrinę, nebūtų išmintinga. Vietos kapitalas visuomet yra teisiškai, politiškai, socialiai ir psichologiškai labiau kontroliuojamas negu globalios kompanijos, kurių vienintelis saitas su Lietuva dažniausiai tebūna greitas pelnas”, – teigė prof. Kazimiera Prunskienė. “Juolab, kad Lietuva jau turi liūdnos patirties ankstesnei konseravatorių vyriausybei atvedant “strateginį investuotoją” į Lietuvos energetikos sektorių. Kuo baigėsi šis bandymas, visi puikiai pamename. Kas gali paneigti, kad ir vėl nėra puoselėjamas sumanymas padovanoti perspektyvų atomonės energetikos projektą pačios valdžios pasirinktiems užsieniečiams. Kad tik vėl nepasiliktume prie sudužusios geldos, kaip kad likome prie tuščio naftos vamzdžio.

Be to, anot prof. K. Prunskienės, naujos atominės elektrinės statybos užsitęstų dar ilgiau, kadangi vėl grįžtama į diskusijų ir derybų pradžią – svarstoma, koks būtų tinkamiausias modelis, kas galėtų dalyvauti ir pan. “Su statybomis jau ir taip vėluojama – apie atominės energetikos tęstinumą kalbėjau dar prieš Lietuvai įsipareigojant uždaryti Ignalinos AE. Deja, didesnio palaikymo tuomet iš Vyriausybės ir jos partijų nesulaukiau. Taip praradome nemažai brangaus laiko. Todėl raginu su visa atsakomybe pagaliau pradėti naujo reaktoriaus statybos parengimą: jos finansavimo klausimų sprendimo, projektavimo darbus ir užtikrinti visas kitas reikiamas prielaidas. Neabejoju, jog valstybei realiai kontroliuojant ir atstovaujant Lietuvos žmonių interesus, tą sugebėtų atlikti nacionalinė bendrovė, kurioje lemiamas žodis priklausytų valstybei, jos žmones atstovaujantiems atsakingiems asmenims“, – sakė prof. K. Prunskienė.

 

Šaltinis: www.kontrastai.lt