Nesantaiką kursčiusiam „skinui“ – namų areštas

alfa.lt

Šiandien Vilniaus miesto antrajame apylinkės teisme buvo paskelbtas nuosprendis 2008 metų kovo 11-osios „skinų“ eitynių dalyviui Simonui Žeimiui. Vilniaus kolegijos studentas, nors ir buvo pripažintas kaltu, vis dėlto išsisuko nuo piniginės bausmės. „Teismas įpareigojo S. Žeimį pusę metų nuo nutarties įsigaliojimo nuo 22 val. vakaro iki 6 val. ryto būti namuose“, – apylinkės teismo sprendimą komentavo šio teismo atstovė spaudai Airinė Šerelytė. Studentui be teismo sprendimo iš pradžių buvo paskirta 3 tūkst. Lt bauda. S. Žeimys nesutiko mokėti baudos, prasidėjo teismo procesai, kurių rezultatas – šešių mėnesių namų areštas.

Prisipažino dalyvavęs eisenoje
Alfa.lt rašė, kad Vilniaus apskrities VPK trečiojo policijos komisariato nusikaltimų tyrimo skyriaus tyrėjas liudijo, jog „dėl įtarimų kaltinamasis S. Žeimys ikiteisminio tyrimo metu prisipažino visiškai. S. Žeimys patvirtino, kad dalyvavo eitynėse. Bet vėliau pradėjo neigti savo žodžius.“

Teismo posėdyje buvo peržiūrima filmuota eitynių vaizdo medžiaga. Joje kaltinamasis buvo atpažintas žingsniuojantis pirmosiose eisenos eilėse. Anksčiau nepripažinęs, S. Žeimys šį kartą teigė: „Labai panašus į mane. Tikriausiai ten būsiu aš. Taip, atpažįstu save. Kiek aš prisimenu, dainavau tik tautines dainas.“

Vaizdo medžiagoje matyti, kad jis dainavo „graži Lietuva be rusų“. „Tie žodžiai iš kalbamosios kalbos. Dainuodamas apie rusus, turėjau omenyje okupantus, kurie buvo užgrobę Lietuvą“, – teismo salėje kalbėjo S. Žeimys.

Išklausytos baigiamosios kalbos
„Manau, kad teisiamojo veika – visiškai įrodyta. Per ikiteisminį tyrimą jis prisipažino dalyvavęs eitynėse, skandavęs kitataučius žeminančius šūkius. Vėliau teisiamasis pradėjo neigti savo žodžius. Tai reikia įvertinti kaip sunkinančią aplinkybę. S. Žeimys bandė suklaidinti teismą. Buvo kurstoma neapykanta prieš rusų tautybės žmones. Specialisto išvados patvirtino, kad teismui buvo pateikta originali vaizdo medžiaga. Prašau pripažinti S. Žeimį kaltu ir, kaip numato baudžiamasis kodeksas, skirti pusės metų laisvės atėmimą atidedant bausmę vieneriems metams, įsipareigoti neišvykti, įsidarbinti“, – kalbėjo prokurorė Valentina Strokinienė.

S. Žeimio advokatė baigiamojoje kalboje teigė, kad jos ginamajam pareikštas kaltinimas yra neaiškus: „S. Žeimys dėl jam pareikšto kaltinimo turi būti išteisintas. Nėra įrodyta, kad jis atliko jam priskiriamą nusikalstamą veiką. Prabėgus metams sunku viską prisiminti, kurią dainą dainavai, o kurios ne. Reikia įvertinti, ar daina „viens su puse, du su puse, graži Lietuva be rusų“ yra žeminanti kitataučius.“

S. Žeimys gavęs paskutinį žodį kalbėjo: „Nežinojau, kad eitynės nukreiptos prieš kitataučių diskriminavimą. Nemanau, kad padariau, kažką negero.“

Žeimys: policija mane apgavo
Kolegijoje studijuojantis S. Žeimys ankstesniuose posėdžiuose tvirtino, kad Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dieną su kaimynu buvo Sereikiškių parke. Tada pamatė Gedimino prospekto link einančią grupę žmonių su trispalvėmis.
Draugai prisijungė prie eisenos, žygiavo jos gale. Buvo dainuojamos prieš kitataučius nukreiptos dainos, todėl S. Žeimys ir jo draugai teigė esą galėję dainuoti kartu su visais, bet tikrai niekam nereiškė neapykantos.

Vaikinas aiškino, kad per ikiteisminį tyrimą pareigūnai neva jį vertė prisipažinti dalyvavus eitynėse, tvirtindami, kad byloje tuomet jis bus tik liudytojas.
Jeigu ekspertai nustatys, kad studentas iš tikrųjų dalyvavo eitynėse ir kartu su kitais jaunuoliais skandavo šūkius bei dainavo garbės nedarančias dainas, jam už tautinės nesantaikos kurstymą gresia bauda arba laisvės apribojimas, arba areštas, arba laisvės atėmimas iki dvejų metų.

S. Žeimiui buvo skirta beveik 3 tūkst. litų bauda, tačiau kaltinamasis nesutiko su baudžiamuoju įsakymu ir paprašė bylą nagrinėti viešame posėdyje.
Per eitynes buvo skanduojama: „Lietuva, lietuviams… Ant kalno mūrai, joja lietuviai… Sėk, sesute, žalią mėtą… Viens, du, trys, graži Lietuva, kaip gėlelė žydi visada… Viens su puse, du su puse, graži Lietuva be rusų… Ir užmuškit tą žyduką… Juden raus, raus, raus, šalalalala…“

Buvo nubausti šeši eitynių dalyviai
Alfa.lt primena, kad šeši asmenys jau susilaukė bausmių dėl dalyvavimo skinų eitynėse Jiems skirtos baudos siekė nuo 1,3 tūkst. Lt iki 3 tūkst. Lt.
Viena iš merginų, kurios piniginė patuštėjo daugiau kaip tūkstančiu litų, buvo kino bei teatro žvaigždės Donato Banionio anūkė Ona Barbora Banionytė.

Per sostinės centre surengtas eitynes žygiavo apie 200 jaunuolių. Jų rankose plevėsavo keletas Lietuvos trispalvių bei Latvijos vėliava, dar viena vėliava buvo išpiešta svastikomis ir kaukolėmis.

Per eitynes išryškėjo Lietuvos policijos abejingumas. Patruliai tik važiavo šalia žingsniuojančios minios bei juos filmavo. Skinai nepakluso policininkų per mikrofoną skambėjusiems raginimams išsiskirstyti.

Teismo posėdžiuose besilankančius įtariamuosius pareigūnams pavyko nustatyti iš surinktų vaizdo įrašų, kuriuos užfiksavo Gedimino prospekte įrengtos vaizdo kameros.