mažeikiškis martynas Januška – tarp geriausių Lietuvos mokytojų

 

Šiandien Vyriausybės rūmuose Ministras Pirmininkas Andrius Kubilius ir švietimo ir mokslo ministras Gintaras Steponavičius įteikė Metų mokytojo premijas geriausiems 2008 m. mokytojams. Metų mokytojo premijos bus įteiktos penkiems pedagogams. „Šiandien apdovanojame išskirtinius mokytojus – kūrybingus, itin profesionalius, pilietiškai aktyvius. Tai – tikri mūsų bendruomenių lyderiai, rengiantys jaunąją kartą gyventi visuomenėje, būti atsakingais piliečiais, išsilavinusiais profesionalais ir tiesiog gerais žmonėmis. 

Laimingi yra tie vaikai ir paaugliai, kurie iš jūsų kasdien mokosi ne tik gramatikos taisyklių, fizikos formulių ar muzikos rašto, bet ir gyvenimo džiaugsmo, išminties, atsakomybės, rimto požiūrio į darbą. Dėl to nenuostabu, kad ir jūsų ugdytiniai garsėja puikiais akademiniais pasiekimais, yra jūsų talkininkai įvairiuose projektuose, be baimės renkasi jūsų mokomų dalykų brandos egzaminus ir profesijas, kuriomis „uždegėte“ mokykloje“, – sveikindamas geriausiuosius 2008-ųjų metų mokytojus sakė ministras Gintaras Steponavičius.

Metų mokytojo premijos įteiktos: Martynui Januškai, Mažeikių Merkelio Račkausko gimnazijos lietuvių kalbos mokytojui ekspertui. Mokytojas yra aukštos pedagoginės ir dalykinės kompetencijos specialistas. Jo rengiamos mokinių meninio skaitymo kompozicijos rajono, regiono, šalies konkursuose pelno laureatų, diplomantų apdovanojimus. M. Januška yra daugelio renginių režisierius, mokyklinių lietuvių kalbos vadovėlių recenzentas. Jis kūrybingai organizuoja pedagoginius renginius rajone, veda seminarus pagal naująsias vertinimo normas rajono, regiono ir šalies lietuvių kalbos mokytojams
M. Januška yra parengęs leidinį „Mažeikių kraštas“, sudarė ir padėjo išleisti kunigo E. Arnašiaus dainų albumą. Taip pat dalyvavo kuriant mokomuosius siužetinius filmus „Amžinojo įšalo žemė“, „Požemių pasaulis“, „Mažeikių rajono gamtos paminklai“.
Mokytojas M. Januška 2004 m. Mažeikių rajone išrinktas metų mokytoju. 2003 m. Vasario 16-osios, Lietuvos valstybės atkūrimo dienos proga, apdovanotas Lietuvos Didžiojo Kunigaikščio Gedimino ordino medaliu. 2000 m. jam paskirta rašytojos Šatrijos Raganos premija už pedagoginę ir švietėjišką veiklą.

Svajūnui Klimui, Kelmės Jono Graičiūno gimnazijos muzikos mokytojui ekspertui. Mokytojas su mokiniais nuolat dalyvauja rajono, apskrities ir šalies konkursuose, festivaliuose, organizuoja renginį „Muzikos dirižablis“. Jis yra parengęs keletą mokytojų kvalifikacijos tobulinimo programų: „Kompiuteris – muzikos mokytojo padėjėjas“, „Ugdymo diferencijavimas ir individualizavimas per muzikos pamokas. Veiklos metodai ugdant gabų muzikai mokinį“ ir kt. Taip pat parengęs modulių programas: „Grojimo gitara pagrindai“, „Grojimo sintezatoriumi pagrindai“, „Grojimo perkusijomis pagrindai“ 1–2 klasės gimnazistams. S. Klimas yra vienas iš gimnazijos vykdomo tarptautinio projekto „Draugystės tiltas: Lietuva –Vokietija“ organizatorių.
Mokytojas S. Klimas vadovauja muzikos studijai „Obertonas“, Kelmės kultūros centro pučiamųjų orkestrui, dalyvauja įvairiose programose: „Muzikuokime kartu“, „Muzikos pasaulis“, tarptautiniuose projektuose.

Jeronimui Mikiparavičiui, Vilniaus geležinkelio transporto ir verslo paslaugų mokyklos direktoriaus pavaduotojui ugdymui, profesijos mokytojui ekspertui. Mokytojas inicijavo keletą projektų, pagal kuriuos mokykloje buvo įkurta „Microsoft IT akademija“ ir įsteigtas „Dovanotų kompiuterių centras“. Jame kompiuterių įrangos derintojų specialybės mokiniai tvarko ir parengia naudoti nenaujus kompiuterius, paaukotus įvairių bendrovių ir organizacijų, įdiegia licencijuotą „Mikrosoft“ programinę įrangą. Paskui sutvarkyti kompiuteriai paskirstomi po įvairias mokyklas, pelno nesiekiančias organizacijas. Mokytojas aktyviai dalyvauja rengiant naujas IT profesinio ugdymo programas.

Valdonei Navickaitei, Vilniaus rajono Veriškių pradinės mokyklos pradinių klasių mokytojai metodininkei. Mokytoja taiko inovatyvius ugdymo būdus: kritinio mąstymo, „Geros pradžios“ metodiką, vizualinio mąstymo strategijas, informacines technologijas. Ji yra viena iš 50 mokytojų novatorių, kurie dalyvaudami Informacinių komunikacinių technologijų (IKT) lyderio programoje siekia plėtoti ir skatinti geriausios patirties sklaidą, generuoti idėjas ir jomis keistis sėkmingam IKT integravimui į mokymą. Ji yra Nuotolinių mokymų mokytojų edukacinei kompetencijai tobulinti lektorė.

Stasei Nedzinskienei, Alytaus Panemunės vidurinės mokyklos direktoriaus pavaduotojai ugdymui, fizikos mokytojai ekspertei. Savo pamokose mokytoja aktyviai taiko informacines – komunikacines technologijas. Jos mokiniai – miesto jaunųjų fizikų olimpiadų prizininkai, nacionalinių jaunųjų mokslininkų konkursų dalyviai. Mokytoja yra fizikų mokytojų asociacijos narė. S. Nedzinskienė yra Europos mokyklų partnerystės programos eTwinning Alytaus apskrities konsultantė. eTwinning veikla skirta visiems jauniems Europos piliečiams, besimokantiems mokyklose, sudaryti sąlygas dalyvauti švietimo projektuose su savo mokytojais bei jų kolegomis iš Europos. Ši patirtis labai svarbi puoselėjant gilesnį savitarpio supratimą ir Europos jaunimo indėlį siekiant demokratiškos daugiakultūrės visuomenės. S.Nedzinskienė kartu su partneriais iš Latvijos vykdė šį projektą, kuris buvo pripažintas geriausiu metų projektu Lietuvoje, o Alytaus Panemunės vidurinė mokykla – geriausia 2008 m. eTwinning mokykla Lietuvoje.

Premijos dydis – 120 MGL. Premija skiriama už reikšmingiausius darbus pedagogikos srityje, indėlį į švietimo reformos įgyvendinimą, visuomenės demokratinės kultūros, bendražmogiškų ir pilietinių vertybių ugdymą naudojantis mokslo laimėjimais ir ugdymo minties patirtimi. Premiją skiria ir jų skaičių kiekvienais metais nustato švietimo ir mokslo ministras. Kandidatus premijai gauti teikia mokyklų vadovų ir mokytojų asociacijos, švietimo įstaigų steigėjai, taip pat ministerija. Metų mokytojo premiją Švietimo ir mokslo ministerija įsteigė 1998-aisiais. Iki šiol premijomis buvo apdovanoti 57 mokytojai.