Darbas naktinėje pamainoje kenkia sveikatai

 www.bernardinai.lt

Atidžiai stebėdami nuo miego sutrikimų kenčiančius žmones mokslininkai nustatė metabolinį sutrikimą, kurį sukelia darbas naktinėse pamainose.
Tiriant bandyme dalyvavusius asmenis, pastebėta, kad jų metabolizmą reguliuojantys hormonai „išėjo iš rikiuotės” vos tik jų darbo ritmas buvo atskirtas nuo paros ritmo. Teigiama, kad tai yra įtikinamas įrodymas, kad naktinis darbas nėra tik nepatogumas, bet ir kelia pavojų sveikatai.

 

„Normalioje būsenoje kūno biologinis laikrodis paruošia organizmą tam tikrai veiklai konkrečiu dienos metu. Tačiau kai nėra sinchronizacijos, kūnas neparuošiamas tinkamai”, teigia tyrimo bendraautorius Harvardo Medicinos Mokyklos neurologas Frank’as Scheer’as.

Jau ilgus metus mokslininkai žinojo, kad naktinėse pamainose dirbantys žmonės (vien JAV jų yra apie 15 milijonų) yra neįprastai daugiau linkę sirgti širdies ligomis, vėžiu, diabetu ir nutukimu, taip pat patiria daugiau kaulų lūžių. Iš pradžių toks dėsningumas buvo aiškinamas kaip prastos mitybos ir mažo sportavimo pasekmė, tačiau naktiniai darbuotojai nebūtinai gyvena mažiau sveikai nei jų dienos pamainos kolegos. Rizika išlikdavo netgi kai iš nežinomųjų lygties buvo pašalinamas gyvenimo stiliaus lemiamas veiksnys.

Tada kilo hipotezė apie sąsają tarp biologinių laikrodžių ir metabolinio hormonų reguliavimo. Su gyvūnais atlikti tyrimai leido gan pagrįstai daryti tokią prielaidą , tačiau su naktinėse pamainose dirbančiais žmonėmis tokie tyrimai nebuvo atliekami. Naujausi atlikti tyrimai nubrėžė aiškią priklausomybę tarp darbo ir miego ciklų ir metabolinio sutrikimo ir to lemiamų ligų. „Tai puikus tyrimas, ir kai kuriais aspektais jis yra revoliucinis”, teigia tyrimuose nedalyvavusi Čikagos Universiteto endokrinologė Eve Van Cauter.

Paros ritmui sutrikdyti Scheer komanda testinius žmones aštuonioms dienoms įvedė į 28 valandų ciklą – kiekvieną dieną jiems reikėdavo keltis keturiomis valandomis vėliau nei ankstesnę dieną. Mokslininkai žmonėms atsibudus kas valandą ėmė kraujo mėginius ir ištisą parą stebėjo jų kraujo spaudimą, širdies ritmą, kūno temperatūrą ir deguonies suvartojimą. Žmonių organizmia greitai pradėjo gaminti mažiau leptino – riebalinio audinio išskiriamo hormono, kuris signalizuoja kūnui nustoti valgyti, sužadinant sotumo jausmą. Jų kraujyje padidėjo gliukozės ir insulino kiekiai, o tai yra siejama su diabeto išsivystymo rizika. Taip pat padidėjo kortizolio kiekis – o tai yra hormonas, išskiriamas streso metu ir kuris yra siejamas su beveik kiekvienu naktinės pamainos sukeliamu sveikatos sutrikimu. Be to, žmonėms padidėjo kraujo spaudimas.

„Nuostabą kelia tai, kad net trumpas ritmo sutrikdymas sukėlė pakankamai įspūdingus pokyčius”, sako Scheer. Naktinės pamainos darbuotojai dažnai siekia išlaikyti normalų ritmą laisvadieniais, tačiau nuo to jų paros ritmai niekada taip ir nenusistovi. Van Couter taip pat pastebi, kad netgi Saulės šviesos spindulys pro mašinos langą gali nuolat trikdyti jų biologinių laikrodžių veikimą.

Mokslininkai kol kas tiksliai nežino, kaip paros ritmas reguliuoja metabolizmą, tačiau su gyvūnais atliktų tyrimų metu nustatyta, kad paros ritmo „mechamizmas” slypi smegenų pogumburinėje srityje – tai taip pat yra smegenų dalis, įtakojanti nervinės, endokrininės sistemos ir kitų kūno biologinių sistemų veikimą, įskaitant gliukozės kiekį kraujyje reguliuojančią kasą ir leptiną išskiriantį riebalinį audinį. Tiesa, Scheer perspėja, kad eksperimentas tik apytiksliai įvertino naktinės pamainos darbo poveikį organizmui. „Ateičiai keliame klausimą, ar šių mechanizmų sutrikimai išliktų po ilgalaikio poveikio ir kaip jie keistųsi realiose situacijose. Mūsų tyrimas buvo stipriai valdomas ir mechanistinio pobūdžio. Dabar atėjo metas išbandyti kažką mažiau valdomo ir realistiškesnio”, teigia mokslininkė.

Jei nustatyti dėsningumai kartosis, mokslininkai sieks sukurti specialias terapijas, galinčias atstatyti metabolinį procesą. Tačiau Van Cauter požiūriu geriausia terapija yra arba atsisakyti naktinio darbo, arba jį dirbti visą laiką. „Tai geriau nei nuolat persijunginėti nuo naktinės pamainos prie dieninės, tačiau tik labai maža dalis žmonių norės nuolat dirbti naktimis”.

 

www.bernardinai.lt