Naujas medicinos žingsnis – vakcina prieš narkotikus

 

Daugiau nei prieš du šimtmečius sukurti pirmieji skiepai sėkmingai padėjo įveikti tais laikais mirtiną raupų ligą. Dabar įvairios vakcinos jau užkerta kelią daugelio infekcinių ligų plitimui. „Tačiau šiuolaikiniai mokslininkai tuo neapsiriboja ir stengiasi sukurti modernias vakcinas, kurios padėtų gelbstintis nuo pražūtingos narkotikų priklausomybės”, – informuoja Amerikos nacionalinio priklausomybių instituto (NIDA) direktorė Nora D. Volkow.

Mokslininkai, naudodami modernią molekulinę biologiją kuria naują vakciną, skirtą priklausomybės nuo kokaino, nikotino, fenciklidino (PCP) ir metamfetamino gydymui.
Paprastai vakcinos suaktyvina imuninę sistemą, gaminančią antikūnius, kurie suardo arba inaktyvuoja virusus ir bakterijas. Vakcina nukreipta prieš narkotines ir psichotropines medžiagas taip pat stimuliuoja imuninę sistemą gaminančią specifinius antikūnius. Šie antikūniai nesuardo narkotinių ir psichotropinių medžiagų molekulių, bet prisijungia prie jų, suformuodami molekules, kurios yra per didelės lengvai perkirsti hematoencefalinį barjerą (t.y. fiziologinį barjerą, kuris sumažina medžiagų patekimą iš kraujo į smegenų skystį).
Narkotinėms arba psichotropinėms medžiagoms pamažu patenkant į žmogaus organizmą, vakcina susilpnina sukeltą žalingą narkotinių arba psichotropinių medžiagų poveikį. Kuo aukštesnis antikūnių lygis būna žmogaus organizme, tuo efektyviau veikia vakcina.

Mokslinių laboratorijų tyrimai patvirtina, kad kai kurios antikūnių injekcijos, specifinės metamfeminui ir fenciklidinui (PCP), gali greitai sumažinti jų koncentraciją gyvūnų smegenyse. Tai įrodo, kad naujos vakcinos gali saugiai ir efektyviai pasitarnauti ir gydant perdozavimo atvejus.

Modernios vakcinos be pagrindinės funkcijos, apsaugančios organizmą nuo žalingo narkotikų poveikio, taip pat gali suteikti ir papildomą pagalbą – imunizuoja nuo tymų, hepatito, „peršalimo” ir kitų infekcinių ligų.

www.kontrastai.lt