Profilaktiniai tyrimai padeda išgelbėti gyvybes

www.technologijos.lt

„Skydliaukė – tavo gyvenimo laikrodis“ ir „Prostata – vyro gyvenimo kokybė“ – tokiose sveikatos profilaktikos akcijose nuo šio mėnesio pradžios iki vasario pabaigos skatina dalyvauti Medicina practica laboratorija.

Akcijų metu laboratorijos padaliniuose Kaune, Panevėžyje, Mažeikiuose, Tauragėje skydliaukės hormonų ir prostatos specifinio antigeno (PSA) tyrimai atliekami su didele nuolaida nuo SAM nustatytos kainos. Žiniasklaidoje informuojama apie prostatos vėžio ir skydliaukės ligas, jų profilaktiką.

„Kuo labiau mūsų visuomenė suvoks profilaktinių tyrimų svarbą, tuo daugiau galėsime išsaugoti gyvybių, kurias nutraukia per vėlai pastebėtos sunkios ligos“, – sakė Medicina practica laboratorijos vadovas gydytojas Svajūnas Barakauskas.

Šias akcijas medicininių tyrimų laboratorija tradiciškai organizuoja jau penktus metus. S.Barakauskas džiaugėsi, kad šiemet atlikti prostatos tyrimus vyrus skatina ir TV6 kanalas. Televizijos projekto, kuris irgi prasidėjo sausio mėnesį, partneriais tapo kelios gydymo įstaigos ir medicininių tyrimų centrai, tarp jų – ir Medicina practica laboratorija.

Prostatos vėžys Lietuvoje yra dažniausia vyrų onkologinė liga. Sergančiųjų amžius labai jaunėja. Gydymas gali būti efektyvus, jei ši klastinga liga išaiškinama anksti.

Vakarų šalyse pagrindinis profilaktinis tyrimas – PSA koncentracijos kraujyje nustatymas. Pasaulio sveikatos organizacija rekomenduojama, kad PSA tyrimą kiekvienas vyras, sulaukęs 45 metų, atliktų kartą per metus, o sulaukęs 50 metų – 2 kartus per metus.

Medicina practica laboratorija akcijos metu su nuolaida tiria ne tik PSA, bet ir laisvą PSA. Jų santykis dar tiksliau padeda įvertinti prostatos vėžio grėsmę, nes PSA gali padidėti ir dėl kitų priežasčių.

Labai daugėja ir skydliaukės ligų. Vienas iš efektyviausių būdų laiku sužinoti apie susirgimą – skydliaukės hormonų tyrimai. Nuo skydliaukės hormonų priklauso mūsų grožis, elgesys, mąstymas. Jie turi įtakos kepenų, inkstų, širdies, smegenų, lyties ir kitų organų darbui.

Reikia susirūpinti, jei kiekvieną dieną jaučiamas dažnas nuovargis, staigūs nuotaikos svyravimai, odos ir plaukų sausumas, stiprus prakaitavimas be priežasties, aukštas kraujo spaudimas, širdies ritmo sutrikimai, arba yra nereguliarus mėnesinių ciklas.

Skydliaukės ligomis moterys serga net 4 kartus dažniau nei vyrai. Tačiau pastaruoju metu pastebėta, kad vis daugiau suserga ir stipriosios lyties atstovų.

Medicina practica laboratorija įkurta Vilniuje 2000 metais. Ji atlieka įvairius kraujo bei šlapimo tyrimus. Specialistų vertinimu, laboratorija aprūpinta viena moderniausių įrangų Baltijos šalyse.

www.technologijos.lt