Šeimos finansų ekspertė: ar krizė pavogs Kalėdas?

alfa.lt

„Paprastai artėjant gruodžio galui, vis dažniau skaitome orų prognozes – ar bus sniego per Kalėdas? Tačiau šiemet nerimą kelia ne tik oras. Neramu ir dėl ekonominių prognozių. Ar ekonominė krizė, jos nuojauta neatims bene šviesiausios metų šventės? , – sako SEB banko šeimos finansų ekspertė Julita Varanauskienė

Pasak jos, Lietuvoje daug metų iš eilės gruodžio mėnesį mažmeninės prekybos apyvarta smarkiai išaugdavo. Gruodį kur kas daugiau negu kitais metų mėnesiais būdavo nuperkama svaigiųjų gėrimų, kosmetikos reikmenų, daugiau pinigų išleidžiama restoranuose ir kavinėse. Pirkti buvo už ką: metų pabaigoje dėl gausesnių perlaidų iš užsienio, metinių premijų ir priedų, padaugėdavo pinigų gyventojų sąskaitose.

 

„Šiemet nuotaika jau kitokia negu buvo pernai. Taupyti esame linkę daugiau. Šiemet kur kas didesnę santaupų dalį gyventojai jau laiko terminuotųjų indėlių, o ne atsiskaitymams skirtose banko sąskaitose. Spalio mėnesį terminuotųjų indėlių sąskaitose buvo 63 proc. bankuose laikomų gyventojų pinigų, o pernai tuo pačiu metu terminuotųjų indėlių sąskaitose tebuvo 55 proc. lėšų.“, – tivrtina šeimos ekspertė.

Vis dėlto metų pabaigoje tendencija išleisti daugiau pinigų negu kitais metų mėnesiais tikrai išliks, sako ji. Tam turės įtakos ne tik planuojami mokesčių, ypač pridėtinės vertės mokesčio, pakeitimai, bet ir tradicijos švęsti šventes, ir ne visada racionalus elgesys su pinigais.

„Kiek kainuoja Kalėdos? Beveik pusė (46 proc.) portalo vz.lt apklausos dalyvių atsakė, jog dovanoms ketina išleisti 100-500 litų. Pernai tokių buvo 50 procentų., – skaičiuoja ekspertė. – Tačiau kalėdinės išlaidos – ne tik dovanos. Kitos išlaidos – papildomas maistas, gėrimai, kitos šventinės išlaidos gali sudaryti antra tiek. Šios išlaidos paprastai sunkiai valdomos. Bendrovės „Delloite & Touch” atliekama kasmetinė apklausa rodo, kad šiemet daugelyje Vakarų Europos šalių giedrą nuotaiką daugiau ar mažiau temdo tie patys ekonominiai dalykai. Vakariečiai prieš šias Kalėdas taupys. Ir labiau taupys dovanų, o ne kitų šventinių išlaidų (maisto, susibūrimų) sąskaita. Beje, ta pati apklausa rodo, kad šiemet taupyti labiau linkę būtent turtingųjų šalių gyventojai, o kylančios ekonomikos šalyse išlaidos 2008 metų Kalėdoms gali būti net didesnės negu pernai. Mat šiose šalyse, anot tyrėjų, itin stiprios kultūrinės tradicijos ir stiprus noras šventimu susilyginti su vakariečiais, gaunant toli gražu ne vakarietiškas pajamas.“

Galbūt mūsų šalyje dažnam tos kitos kalėdinės išlaidos susitaupys savaime. Tai vienur, tai kitur pasigirsta, kad šventės šiemet bus kuklesnės ar trumpesnės. O kai šventės kuklesnės ar retesnės, kukliau ir ruošiamės ar puošiamės patys. Vis dėlto, kad išlaidos, o tiksliau, jų bendra suma, nebūtų netikėta, verčiau jas suplanuoti. Nepamirštant ne tik dovanų, bet ir šventinių stalų (dažniausiai jų būna ne vienas) biudžeto. Reikėtų įtraukti ir išlaidas įvairioms šventinėms dekoracijoms – namų ir mūsų pačių (šventinei aprangai, kitoms grožio paslaugoms ar procedūroms).

„Yra įrodyta, kad kai žmonės perka kokius nors didelius pirkinius, jie linkę daug lengviau atsisveikinti su kitais pinigais. Ir įvairioms smulkmenoms (pavyzdžiui, įpakavimui) išleidžia tiek pinigų, kiek kitu metu (pavyzdžiui, ne prieš Kalėdas) greičiausiai nesutiktų išleisti. Lygiai taip pat neapgalvotas išlaidas skatina ir laiko stoka. Kitus, taupiuosius, apgaulingai veikia gausios nuolaidos. Šiuo atveju nekalbu apie kokias nors nesąžiningas manipuliacijas kainomis. Į nuolaidą žmonės linkę žiūrėti kaip į galimybę sutaupyti. Nors neretai nuolaida būna tiesiog puiki proga arba geras pasiteisinimas išleisti pinigus, kurių šiaip neišleistume. Kai perkame ne reikalingą daiktą, o nuolaidą, vėliau vietoj taip reikalingų pinigų lieka nereikalingas daiktas.

„Nors prognozės nieko gero nežada, tačiau švenčių sąskaita nebūtina kaip nors drastiškai taupyti. Dažnam užteks tik susiskaičiuoti, įvertinti ir atsisakyti kai kurių nereikalingų išlaidų, be kurių šventės vis tiek bus šviesios ir linksmos, o laikotarpis po švenčių neatneš nemalonių finansinių netikėtumų“, – pataria šeimos ekspertė J. Varanavičienė.