Vyriausybės programa provokuoja darbuotojus protesto akcijoms (Profesinės sąjungos)

Gruodžio 4 dieną profesinių sąjungų, atstovaujančių darbuotojams, kurie gauna atlyginimus iš biudžeto (mokytojų, dėstytojų, policininkų, ugniagesių gelbėtojų, kultūros ir sveikatos apsaugos darbuotojų bei valstybės tarnautojų) atstovai susitikime diskutavo apie naujosios Vyriausybės programą.

Profesinių sąjungų atstovų nuomone programa labai eklektiška, joje išdėstyta nemažai viena kitai prieštaraujančių nuostatų. Tarkim, vienoje programos vietoje teigiama, kad Vyriausybė tobulins policijos ir kitų visuomenės saugumą užtikrinančių tarnybų personalo motyvavimo infrastruktūrą, visų pirma laiduodama darbo svarbą atitinkantį darbo užmokestį ir socialines garantijas. Kitoje teigiama, kad Vyriausybė pakeis bazinius dydžius, nuo kurių skaičiuojami pareigūnų darbo užmokesčiai, siekdama užtikrinti, kad sumažinus gyventojų pajamų mokesčio tarifą, jų neto darbo užmokestis nesikeistų. Kitaip sakant, viena ranka duos, kita dvigubai tiek atims.

Profesinės sąjungos kategoriškai nepritaria planams keisti bazinius dydžius, nes tai atsilieps ne tik biudžetinio sektoriaus darbuotojų atlyginimams, bet ir jų socialinėms garantijoms: pensijoms, pašalpoms ir kitoms socialinėms išmokoms. Bazinių dydžių sumažinimas gali Vyriausybei atsiliepti masiškais darbuotojų skundais teismuose bei sukelti biudžetininkų protesto akcijas.

Profesinės sąjungos mano, kad krizės metu visuotinis sutarimas yra būtinas ir siūlo Vyriausybei derinti programos įgyvendinimo veiksmus su darbuotojų atstovais. Dalis profesinių sąjungų jau yra paruošusios savo sektorinius pasiūlymus Vyriausybei dėl taupymo politikos, kiti juos baigia ruošti. Todėl buvo nutarta, kad artimiausiu metu profesinių sąjungų sudaryta darbo grupė apibendrins alternatyvius pasiūlymus krizės įveikimo planui ir pasiūlys Vyriausybei dėl jų tartis.

Susitikime dalyvavo: Lietuvos vidaus reikalų sistemos respublikinė profesinė sąjunga, Lietuvos Respublikos ikiteisminio tyrimo įstaigų profesinių sąjungų grupė, Muitinės darbuotojų profesinė sąjunga, Valstybinės mokesčių inspekcijos profesinė sąjunga, Prokuratūros profesinė sąjunga, Lietuvos valstybės tarnautojų profesinė sąjunga, Lietuvos sveikatos apsaugos darbuotojų profesinė sąjunga, Aukštaitijos švietimo darbuotojų profesinių sąjungų susivienijimas, Vilniaus Gedimino technikos universiteto profesinė sąjunga, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos profesinė sąjunga, Švietimo ir mokslo profesinė sąjunga „Solidarumas”, Lietuvos mokytojų profesinė sąjunga, Mokytojų krikščioniškoji profesinė sąjunga, Lietuvos ugniagesių gelbėtojų profesinių sąjungų susivienijimas, Lietuvos kultūros darbuotojų profesinė sąjunga ir Vilniaus miesto socialinės paramos centro profesinė sąjunga.

 

Aukštaitijos švietimo darbuotojų profesinių sąjungų susivienijimo pranešimas spaudai