Blaivus gyvenimas – vertybė

Gruodžio 3 dieną, Mažeikių rajono policijos komisariato salėje vyko psichoaktyvių medžiagų vartojimo kontrolės ir prevencijos Mažeikių rajone aptarimas. Dalyvavo Tirkšlių, Daubiškių, Renavo, „Vyturio“, „Ventos“, Užlieknės, Krakių, Sodų, Viekšnių ir politechnikos mokyklos. Savo prevencines programas ir jų veiklą aptarė Raudonojo Kryžiaus draugija ir policijos atstovai. Prevencinių programų metu buvo organizuojamas mokinių užimtumas ir analizuojamos aktualios problemos dėl psichotropinių medžiagų vartojimo.

 

Mažeikių rajono savivaldybės Narkotikų kontrolės komisijos pirmininkė, vicemerė Irena Macijauskienė pasveikino visus susirinkusius. „Gruodžio 1-oji – tai diena, kai visas pasaulis švenčia kovos prieš AIDS dieną. Mūsų rajone taip pat yra vykdoma įvairių prevencinių programų. Jaunimas irgi turi įsilieti į šią prevencinę veiklą ir aktyviai dalyvauti joje“ – kalbėjo vicemerė.

 

Pirmieji savo prevencinę programą pristatė Mažeikių rajono Tirkšlių vidurinė mokykla. Jie vykdė dvi prevencines programas: „Aš laisvas rinktis“ ir „Tiltai“. Pasak programos „Aš laisvas rinktis“ atstovės, jų pavadinimas atspindi vaikų laisvę pasirinkti kelią, kuriuo jie nori eiti ir nesvarbu, kur bandytume juos nukreipti. Smagiausia atrakcija – lankstinukai, gumos ir čiulpinukai, kurie buvo išdalinti rūkantiems mokiniams, mokytojams ir kitiems kaimo bendruomenės nariams. Mokiniai prevencinės programos metu taip pat susitiko su medikais, kurie pasakojo apie alkoholio, tabako ir kitų psichotropinių medžiagų žalą. Vaikai savo pasirinkimo laisvę galėjo išreikšti ir organizuojamuose piešinių konkursuose.
Prevencinę programą „Tiltai“, kurioje dalyvavo tik Tirkšlių vidurinės mokyklos šeštokai, pristatė atstovė Sandra. Ji teigė, kad jų programos pagrindinis tikslas – sumažinti tarp mokinių alkoholio, tabako ir kitų psichotropinių medžiagų vartojimo riziką. Programos „Tiltai“ metu vyko sveikatingumo, socialinės ir pirmos pagalbos pamokėlės, sporto estafetės ir piešinių konkursai „Prieš žalingus įpročius“ ir „Mano geriausias draugas“

Mažeikių rajono Daubiškių pagrindinė mokykla vykdė prevencinę programą „Svajonės mokykla“ ir akciją „Išpilk ir gerk pieno gėrimą Miau“. Programą ir akciją pristatė jos dalyviai, kuriems padėjo mokyklos socialinė pedagogė Inga. Programos pagrindiniai tikslai buvo ugdyti jaunimo socialinį elgesį ir pakeisti požiūrį į alkoholį, tabaką ir kitas psichotropines medžiagas. „Mažiau žodžių „alkoholis“, „tabakas“, „narkotikai“, jokių švirkštų. Stengėmės daugiau žaisti, kalbėti, diskutuoti ir piešti“ – kalbėjo socialinė pedagogė.
Akcijos „Išpilk ir gerk pieno gėrimą Miau“ metu buvo siūloma alkoholį pakeisti pieno gėrimu „Miau“. Mokiniai padėjo socialinei pedagogei rinkti informaciją apie psichotropines medžiagas, domėjosi kas tai yra socialinė reklama, taip pat sukūrė išsamų, bet visiems suprantamą lankstinuką.

Mažeikių Raudonojo Kryžiaus instruktorė pristatė programą „Niekada nevairuok išgėręs“. Ši programa buvo vykdoma ne tik Mažeikiuose, bet ir Viekšniuose, Sedoje ir Židikuose. Pagrindinis tikslas – ugdyti būsimų ir esamų vairuotojų atsakomybę, supažindinti su alkoholio poveikiu sau ir aplinkiniams, taip pat vairavimo gebėjimams, reakcijai, regėjimui. Iš viso šioje prevencinėje programoje dalyvavo 375 žmonės (18 – 30 metų). Daugiausia dalyvavusių buvo 18-mečiai – būsimieji vairuotojai. Programos metu buvo atlikta apklausa, kurios metu paaiškėjo, kad iš 375 dalyvių tik 12 visai nevartoja alkoholio, iš jų 8 skautų organizacijos atstovai.

Mažeikių „Vyturio“ pradinės mokyklos socialinė pedagogė D. Tiškuvienė pristatė prevencinę programą „Būkime saugūs“. Jos metu 1 – 4 klasių mokiniai, jų tėveliai ir klasių vadovai dalyvavo sveikatingumo popietėje „Skanu ir sveika“, kurios metu buvo akcentuojama sveika gyvensena ir vitaminų nauda žmogaus organizmui. Lapkričio mėnesį į „Vyturio“ mokyklėlę buvo atvykusi žolininkė J. Balvočiūnaitė, kuri papasakojo apie vaistažoles, jų naudą ir poveikį. Gruodį mokykloje vyko piešinių konkursas „Mano vaistažolė“. Vienas pagrindinių šios prevencinės programos tikslų buvo pagerinti mokinių tarpasmeninius santykius ir paaiškinti, kad vartoti alkoholį, tabaką ir kitas psichotropines medžiagas yra kenksminga.

Mažeikių „Ventos“ vidurinės mokyklos prevencinę programą „Mes mokame linksmintis be kvaišalų“ pristatė jos dalyviai Ieva ir Žygimantas. Jos metu vyko paskaitos – pamokos aktualiais klausimais dėl alkoholio, tabako ir kitų psichotropinių medžiagų vartojimo ir jo pasekmių. Taip pat vyko 5 – 12 klasių anketavimas, kurio metu paaiškėjo jog 20% mergaičių ir 57% berniukų jau bandė vartoti alkoholį. Didžiausią įspūdį moksleiviams paliko naktinis šou, kuris vyksta jau 5 metai iš eilės ir yra skirtas pasaulinei kovos prieš AIDS dienai paminėti.

Mažeikių rajono Užlieknės pagrindinė mokykla vykdė programą „Suras save kūryboj ir draugų rate“. Joje dalyvavo 5 – 10 klasių mokiniai. Prevencinės programos metu vyko teorinės (diskusijos, pokalbiai), meninės – kultūrinės (piešinių parodos) ir pažintinės – pramoginės veiklos. Šiandien, gruodžio 4 dieną, Užlieknės pagrindinės mokyklos moksleiviai vyksta į Klaipėdos muzikinį teatrą.

Mažeikių politechnikos mokyklos atstovė Ineta pristatė programą „Susimąstyk, ar verta…“ Programos metu vyko psichologinės paskaitos ir praktiniai užsiėmimai, sportinės estafetės, viktorinos, diskusijos, piešinių konkursai. Pasak Inetos, sunku buvo suorganizuoti ir įtraukti mokinius į prevencinę veiklą, nes jų mokyklos mokiniai jau pakankamai dideli (jauniausi 16 – 17 metų) ir turi savų planų.

Mažeikių Sodų vidurinės mokyklos vyresnioji socialinė pedagogė Audrė Kristinaitytė – Mamedova pristatė atmintinę mokinių tėvams ir mokytojams apie alkoholio, tabako ir kitų psichotropinių medžiagų vartojimo prevenciją. Lankstinuke galima rasti informacijos apie žalingų medžiagų vartojimo priežastis, simptomus ir pagalbą..

Pristačius visas prevencines programas, policijos komisariato Prevencijos poskyrio viršininkas Arūnas Bubliauskas ir Prevencijos poskyrio specialistė Roma Antanavičiūtė pakvietė susirinkusius moksleivius pasivaikščioti po komisariatą. Tuo metu komisija
suskaičiavusi balus, išrinko tris prevencines programas ir jas apdovanojo.
Apdovanojimus gavo Mažeikių r. Tirkšlių vidurinės mokyklos programa „Aš laisvas rinktis“, Mažeikių r. Daubiškių pagrindinės mokyklos akcija „Išpilk ir gerk pieno gėrimą Miau“ ir Mažeikių „Ventos“ vidurinės mokyklos programa „Mes mokame linksmintis be kvaišalų“.