Sukurta sistema, siurbianti geriamą vandenį iš oro

Nors energijos kainos yra vienas labiausiai žmoniją kamuojančių klausimų, gėlo vandens trūkumas taps dar didesne problema, ir tai greičiausiai atsitiks visai netolimoje ateityje. Izraelio kompanija EWA sukūrė sistemą, paverčiančią ore esančią drėgmę į geriamą vandenį. Taip gamintojas tikisi padėti toms tautoms, kuriose šio gamtos resurso ištekliai yra ypač riboti.

 

Sutrumpinimas EWA išvertus iš anglų kalbos reiškia „vandens išgavimas iš oro” (angl. „Extraction of Water from Air”). Gamintojo teigimu drėgmė iš oro išgaunama pigiai ir efektyviai, o į rezervuarus patenkančio skysčio nereikia papildomai valyti.

 

Naujoji sistema susideda iš šiluminės absorbcijos pagrindu veikiančio drėgmės kondensavimo įrenginio. Pirmiausia oro drėgmę absorbuoja porėtos silicio dioksido granulės; vykstantis procesas yra egzoterminis, t.y. į aplinką skleidžiama šiluma. Po to drėgmė yra ištraukiama iš granulių ir kondensuojama. Tai nėra pats pirmasis tokio tipo įrenginys, tačiau savo efektyvumu jis lenkia visus dabartinius analogus – sugeneruota šiluma yra kaupiama ir naudojama tolesniuose proceso etapuose. Galutinis produktas yra pigesnis lyginant su kitomis vandens gavybos sistemomis, įskaitant vandens gėlinimo priemones.

EWA atstovų teigimu, viename kubiniame kilometre oro yra nuo 10 iki 40 tūkstančių tonų vandens – tokio kiekio pakaktų dviems milijonams žmonių apsaugoti nuo troškulio. Įvertinant tai, jog pagal dabartines prognozes 2025 metais pusė pasaulio populiacijos susidurs su vandens krize, tokio tipo technologijos jau dabar turėtų būti dėmesio centre.

 

 
 

Šaltinis: technologijos.lt