Vaikiškos automobilinės kėdutės skleidžia nuodus

Pasirodo, saugaus eismo ekspertų giriamos vaikiškos automobilinės kėdutės ne tokios jau saugios, kaip manyta iki šiol, nes neretai yra gaminamos iš mažylių sveikatai pavojingų cheminių medžiagų. Aišku, įvykus avarijai jos gali išgelbėti gyvybę.

Vaikiškos automobilinės kėdutės daugelyje valstybių, taip pat ir Lietuvoje, yra privalomos. Jų ignoravimas užtraukia vairuotojui piniginę baudą, o kai kuriose šalyse – dar griežtesnių sankcijų. Dažniausiai kėdute būtina naudotis tol, kol vaikui sukanka treji metai. Taigi su įstatymu nenorintys pyktis ir savo atžalų saugumu besirūpinantys tėvai priversti jas pirkti ir naudoti.

 

Tačiau dauguma tokių mažųjų keleivių kėdučių pagamintos iš medžiagų, kurios gali sukelti pavojų žmogaus sveikatai. JAV ekologinės organizacijos ekspertai jose aptiko bromo, chloro ir švino pėdsakų. Mokslininkai ištyrė 160 skirtingų kėdučių ir nustatė, kad 60 proc. saugos elementų turi bent vieną iš šių kenksmingų medžiagų.

 

Specialistai pažymėjo, kad didžiausią grėsmę kelia chloro elementai, naudojami gaminant vaikiškas kėdutes, taip pat bromo dalelės. Šios medžiagos (jų aptikta 44 proc. tiriamų kėdučių) gali išprovokuoti alergiją ir pakenkti atminčiai. Be to, chloro junginiai neigiamai atsiliepia inkstų ir kepenų veiklai, žaloja žmogaus nervų sistemą. JAV ekologinės organizacijos specialistai daugiausia pavojingų cheminių medžiagų pėdsakų aptiko „Recaro – ProBOOSTER“ ir „ProSPORT Toddler“ gaminiuose.

 

Tyrinėdami rinkoje esančias vaikiškas automobilines kėdutes tie patys mokslininkai išbandė ir į jas įdiegtas saugos priemones, kurias gamintojai taip liaupsina. Ekspertų nuostabai, vos trečdalyje kėdučių buvo tinkamai sumontuoti diržai, o konstrukcija pajėgi avarijos atveju apsaugoti vaikus nuo smūgių. Į saugesnių gaminių grupę pateko po keturias kompanijų „Recaro – ProBOOSTER“, „ProSPORT“, „Vivo“ ir „Young Sport“, penkios „Harmony“, dvi „Evenflo“ bei po vieną „Britax“ ir „Graco“, taip pat „Chicco Keyfit Strada“, „Cosco Juvenile Pronto“, „Eddie Bauer Auto Booster“, „Cybex Solution X-Fix“, „Maxi-Cosi Rodi XR“ kėdutę.

 

Daugiausia tyrimą atlikusios ekspertų grupės kritikos sulaukė tam tikri gamintojų „Evenflo – Express“, „Generations 65“, „Sightseer“, „Eddie Bauer“, „Safety 1st“ ir „Harmony“ kėdučių modeliai.

 

{alfa2}