Šįvakar – visiškas Mėnulio užtemimas

Šiandien, trečiadienį, Lietuvoje bus galima stebėti visišką Mėnulio užtemimą, truksiantį daugiau kaip pusantros valandos.

Anot Vilniaus universiteto Teorinės fizikos ir astronomijos instituto vyresniojo mokslo darbuotojo Algirdo Kazlausko, užtemimas prasidės 20.35 val., tačiau tuo metu Mėnulis Lietuvoje dar nebus patekėjęs.

„Mėnulis teka tik 21.47 val., tad maždaug nuo 22 val. vakaro jau galėsime matyti, kai jis išlįs iš už horizonto“, – sakė astronomas.

 

Jo teigimu, Mėnulis patekės jau iš dalies užtemęs, o 22.22 val. užtems visiškai.

 

„Užtemimas tęsis daugiau kaip pusantros valandos – 1.40 val., bet po vidurnakčio vėl pasimatys kraštelis, o dar po valandos, 01.03 val., jau nuslinks šešėlis“, – pasakojo A. Kazlauskas.

 

Pasak mokslininko, per užtemimą Mėnulis ne visada būna juodas, jis švyti sidabrine spalva. „Bet švyti vos vos, tai geriau matyti su žiūronais. Nes šiaip jis bus juodas, tad jei nežinosi, kur žiūrėti, ir nepamatysi“, – kalbėjo jis.

 

Anot A. Kazlausko, Mėnulis gali ir šiek tiek parausti: „Tai priklauso nuo atmosferos sąlygų. Kadangi pradžioje jis bus žemai, bus šiek tiek parausvėjęs, nes stebimas pro storą atmosferos sluoksnį.“

 

Astronomas pastebi, kad visiški Mėnulio užtemimai nėra retas reiškinys, o Lietuvoje jie matomi beveik kasmet.

 

„Paskutinis visiškas užtemimas buvo pernai gruodžio mėnesį ir jis buvo matomas Lietuvoje“, – kalbėjo jis.

 

A. Kazlauskas pastebi, kad šis užtemimas bus šiek tiek ilgesnis nei įprastai, tačiau savo trukme ypatingai neišsiskirs. „Būna ir ilgesnių. Trukmė priklauso nuo to, per kokį atstumą Mėnulis yra nuo Žemės. Kai arčiau, tai ilgiau šešėlis eina, kai truputį toliau –būna trumpesnis“, – aiškino jis.

 

Anot astronomo, užtemimas bus puikiausiai matomas be jokių papildomų priemonių. Jo stebėti netrukdys ir miesto šviesos.

 

Anot sinoptikės Tatjanos Kempi, trečiadienio vakarą visoje Lietuvoje bus debesuota su pragiedruliais, bet stori debesys dangaus dengti neturėtų. Tad jiems prasisklaidžius, užtemsiantį Mėnulį bus galima matyti.

 

{balsas2}