Kokia bus 2010-2011-ųjų žiema?

Nors gruodis dar tik prasidėjo, bet už lango jau karaliauja gili žiema. Po itin šaltos pernai metų žiemos – ko reikėtų tikėtis šiemet?

Pernai metų žiema buvo iš tiesų neeilinė ir labai šalta. Beveik visus tris žiemos mėnesius oro temperatūra buvo žemesnė už nulį, šilta buvo tik gruodžio pradžioje. Šiemet, atvirkščiai, žiema įsitaisė nuo pat gruodžio pradžios. Ar tai reiškia, kad šalta bus ir toliau?

Galima manyti, kad tokių šaltų žiemų kaip prabėgusioji pasitaiko gana retai, todėl galima būtų spėti, kad ši žiema bus šilta ar bent šiltesnė už prabėgusią. Tačiau 1996 ir 1997 metais abi žiemos buvo labai šaltos, todėl vien tuo pasikliauti būtų klaidinga.

Prabėgusi vasara Lietuvoje buvo karšta ir audringa. Virš rytinės Europos dalies beveik nuolatos vyravo aukšto slėgio laukai, kurie vasarą Lietuvai nešė karštį. Jeigu tokia atmosferos cirkuliacija pasikartotų žiemą, šalį pasiektų sibirietiški šalčiai.

Palyginus pernai metų žiemą su šiemetine, galima pastebėti, kad keletas meteorologinių rodiklių labai skiriasi. Ramiojo vandenyno vandens temperatūros anomalija El Ninjas šiemet baigėsi, savo vietą užleido priešiškai La Ninja. Yra pastebėta, jog vyraujant šiai anomalijai žiemos Europoje dažniausiai būna švelnios ir gana sausos.

Tiesa, ir čia būna išimčių. Antai 1955–1956 metų žiema Europoje buvo labai šalta, Lietuvoje tais metais net užregistruotas visų laikų šalčio rekordas. Tai įvyko irgi La Ninjos anomalijos metu.

Keletas kitų rodiklių taip pat prognozuoja šaltą žiemą, todėl šioje prognozėje galimos didelės paklaidos.

Bent jau gruodis šiemet Lietuvoje bus tikras žiemos mėnuo. Vidutinė oro temperatūra prognozuojama 2-4 laipsniais mažesnė už daugiametį vidurkį. Kritulių šį mėnesį turėtų būti šiek tiek mažiau už vidurkį. Šalčiausia bus mėnesio pradžioje ir pabaigoje.

Sausis šiemet prognozuojamas kaip vidutinis mėnuo, galbūt 0-1 laipsniu šaltesnis už vidurkį. Sausio pradžia turėtų būti šalta, o pabaigoje ciklonai atneš daugiau kritulių ir šiltesnių oro masių. Kritulių turėtų būti apie normą arba truputį mažiau.

Pagal visus rodiklius vasaris prognozuojamas šiltesnis už daugiametį vidurkį. Vidutinė mėnesio oro temperatūra prognozuojama 1-2 laipsniais aukštesnė už daugiametį vidurkį. Suaktyvėję ciklonai žada atnešti gerokai daugiau kritulių negu norma.

Susumavus prognozes visiems trims šios žiemos mėnesiams galima tikėtis, jog ši žiema Lietuvoje bus vidutinė, neišsiskirs nei šiluma, nei šalčiais. Bendras kritulių kiekis turėtų būti truputį mažesnis už daugiametį vidurkį. Pradžia bus labai šalta, bet baigtis žiema turėtų šiltai.

 

Šaltinis: orai.lt