Kaip auginti gyvūną pagal etiketą

„Debrett“ kartu su Didžiosios Britanijos parduotuvių tinklu „Harrods“ išleido pirmą pasaulyje gidą gyvūnų augintojams. Gide patariama, kaip gyvūnus reikia auginti „civilizuotai“, dėstomi faktai apie mažuosius mūsų draugus ir pateikiamos etiketo taisyklės. Siūlome susipažinti su keliais pavyzdžiais iš šio gido.
Šunys namuose


Etiketas atėjus svečiui:

· Jei į jūsų namus ateina žmonės, pravartu yra sužinoti jų požiūrį į šunis. Ypač palaidus šunis.

· Jei kažkuris iš jūsų svečių bijo šunų ar yra alergiškas jų kailiui, privalu šunį laikyti atokiai ir įspėti svečią.

· Jei jūsų svečias mėgsta šunis, neleiskite gyvūnui užšokti ant jo kelių, laižyti ir pan.

· Jei jūsų šuo per daug susijaudino pamatęs svečius ir padyko, išveskite jį į atskirą kambarį ir uždarykite kuriam laikui.

· Niekada neleiskite savo šuniui patekti į svečių miegamąjį.

· Šuo niekada neturėtų būti įleidžiamas į virtuvę arba valgomąjį tuo metu, kai valgo žmonės. Nebent tik tuo atveju, jei jūs būsite įsitikinęs, kad gyvūnas netrukdys ir elgsis ramiai.

· Neleiskite savo šuniui urgzti ant svečių arba nepažįstamųjų.

Taisyklės namams:

· Pradėkite dresuoti savo šunį kaip tik galima anksčiau. Išauklėkite jį taip, kad jis negraužtų daiktų, mielai bendrautų su žmonėmis ir t.t.

· Šunų plaukai ant rūbų niekada nebuvo gražu, todėl neleiskite savo šuniui gulėti ant sofų ir fotelių. Jei jūs vis tiek leidžiate šuniui gulėti ant sofos, patieskite užtiesalus.

· Niekada nešerkite savo šuns atliekomis nuo stalo. Tai kenkia jūsų šuns mitybai.

· Nuspręskite į kokias namų vietas jūsų šuo negalės patekti, pavyzdžiui, miegamasis, ir auklėkite jį.

Šunys klauso tik to žmogaus komandų ir laikosi tų taisyklių, kurias nustato viršesnis už jį – lyderis. Todėl labai svarbu išlaikyti šią ribą tarp lyderio šeimininko ir augintinio.

Jei jūs esate pakviestas į svečius, nemanykite, kad pakviestas ir jūsų šuo. Visada atsiklauskite. Visada pasiimkite šuns guolį, kad jis jaustųsi patogiai, Stebėkite jo elgesį svečiuose. Išvalykite ir sutvarkykite jo padaryta netvarką. Padėkokite namų šeimininkui, kad įsileido ir jūsų gyvūną bei pagirkite jo svetingumą.

Šuns vedžiojimo etiketas:

· Vedžiodami šunį visada jį kontroliuokite pavadžiu. Neleiskite jam temptis.

· Venkite praeivių ir neleiskite jūsų šuniui prie jų artėti.

· Savo šunį laikykite saugiame atstume nuo kūdikių ir vaikų.

· Būkite mandagūs kitus šunis vedžiojantiems žmonėms. Šypsena arba pasisveikinimas yra geras bendravimo ženklas, juolab jei tuos žmones matote dažnai.

· Visada surinkite tai, ką palieka jūsų šuo.

· Jei gyvenate užmiestyje, neleiskite jūsų šuniui bėgti į kitų žmonių kiemus.

· Vaikščiodami šurmulingo miesto šaligatviais, stenkitės šunį laikyti kuo arčiau savęs. Neleiskite jam išbėgti į gatvę.

· Rinkdami šuns išmatas, naudokite savaime suyrančius maišelius. Išmeskite juos į biologinių atliekų konteinerį, o ne į įprastą.

Šuns organizmui yra nuodingi šie gėrimai ir maistas (jie gali sukelti ligas arba stiprią alerginę reakciją): alkoholis, avokadas, šokoladas, kava, arbata, kakava, vynuogės, razinos, makadamijos riešutai, grybai ir svogūnai.

Išmokykite savo šunį atnešti televizijos pultelį

Jums reikės: televizoriaus pultelio ir maišelio šunims skirtų sausainiukų.

· Televizoriaus pultelį apdenkite polietilenu, kad treniruočių metu apsaugotumėte jį nuo šuns seilių.

· Duokite pultelį įsikąsti savo šuniui. Paglostykite jį ir pavaišinkite skanėstu.

· Nueikite nuo šuns ir pašaukite jį pas save. Šuo turi atbėgti nasruose laikydamas pultelį. Kai jis viską atliks teisingai, paglostykite jį ir pavaišinkite skanėstu.

· Liepkite šuniui padėti pultelį į jūsų ranką. Paglostykite jį ir pavaišinkite skanėstu.

· Padėkite pultelį ant sofos ar staliuko. Pasakykite komandą „pultelis“. Paglostykite jį ir pavaišinkite skanėstu, kai šuo paims pultelį.

· Kartokite šiuos pratimus, kol jūsų šuo supras, ką reikia daryti ir reaguos į komandą „pultelis“. Treniruodami didinkite atstumus.

Katės

Jei mėginate savo katės neleisti į tam tikras vietas, pavyzdžiui, kambarį ar kaimynų kiemą, pamėginkite naudoti natūralias priemones. Pabarstykite cinamono, šviežių kavos pupelių, arba citrusinių vaisių žievelių.

Etiketas: katės ir kiti žmonės

· Prisiminkite, kad ne kiekvienas yra kačių mylėtojas. Jei jūsų katė kaimyno kieme elgiasi kaip savame, atsiprašykite ir pažadėkite, kad pamėginsite ją perauklėti.

· Kai kurie žmonės yra alergiški kačių plaukams ir jaučiasi nemaloniai, kai aplink vaikščioja katės. Jei jus aplankė tokie svečiai, uždarykite katę atokiame kambaryje.

· Kačių plaukai labai kibūs, todėl prieš ateinant svečiams išvalykite namus nuo jų plaukų.

· Katės elgiasi kaip nori, tačiau vis tiek stenkitės prižiūrėti jų elgesį.

Ailurofobija yra kačių baimė. Šią fobiją turintys žmonės, suvokia, kad katės realios grėsmės nekelia, tačiau vis tiek jų bijo. Simptomai – pasunkėjęs kvėpavimas, nerimas, drebulys. Manoma, kad Musolinis ir Napoleonas kentėjo nuo šios fobijos.

Gėdingi savininkai

· Nesielkite su gyvūnu taip, lyg jis būtų jūsų vaikas.

· Viešumoje nesikalbėkite su savo gyvūnais. Nesikreipkite į juos infantiliu vaikišku balseliu ir mažybiniais kreipiniais.

Priemonė prieš blusas

Nebūtina pirkti brangių priemonių prieš blusas. Jas galima pasigaminti pačiam.

Jums reikės:

1 litro mineralinio vandens

1 valgomojo šaukšto sausų ir susmulkintų rozmarino lapų

1 valgomojo šaukšto sausų ir susmulkintų mėtos lapelių

½ valgomojo šaukšto acto

1 plastikinio butelio su purkštuku

Paruošimas:

Keptuvėje užvirinkite vandenį. Įberkite rozmariną, mėtas ir actą ir virkite keturias minutes. Išvirę nuimkite nuo ugnies ir leiskite ataušti. Ataušusį skystį nukoškite, supilkite į plastikinį butelį ir gerai suplakite. Savo katę arba šunį apipurškite iš 20-30 cm atstumo.

Žiurkėnai

Žiurkėnai savo žanduose gali laikyti maisto, kurio masė yra iki 20 procentų viso jo kūno svorio. Žiurkėnai yra naktiniai gyvūnai ir jų gyvenimo trukmė tik 2 – 3 metai, todėl tai nėra geriausias gyvūnas vaikui.

Ar žinojote?

· Triušiai nemėgsta, kai juos ima ant rankų.

· Šunys gali nudegti saulėje. Šunys su plonu baltu kailiu atsiduria rizikos grupėje, todėl karštomis dienomis mažiau plaukuotas vietas reikia padengti specialiomis priemonėmis nuo saulės.

· Per pirmus du savo gyvenimo metus, katė pasensta tiek, kiek žmogus per 24 metus. Tolimesni vieneri katės gyvenimo metai prilygsta keturiems žmogaus gyvenimo metams.

· Vėžlys yra gyvūnas ir draugas visam gyvenimui. Jis gyvena nuo 50 iki 100 metų.

 

 

{alfa2}