Privatizacija – ne panacėja, – sako D. Jarmantavičius

Mažeikių rajono savivaldybėje taupymo vajus, tik taupoma neatsižvelgiant į savivaldybės gyventojų poreikius. Kol kas pateikti konservatorių siūlymai duotų naudos tik suinteresuotiems asmenims, nes viskas paremta – privatizacija. Apie abejotinus pasiūlymus Mažeikių rajono savivaldybėje – Tarybos nario Dariaus Jarmantavičiaus interviu.

Vasarį patvirtintas Mažeikių rajono savivaldybės biudžetas, sukėlęs politinių aistrų. Kaip vertinate savivaldybės mero pareiškimus, esą jis nėra atsakingas už esamą padėtį rajone?

Panašu, kad meras nė nemirktelėjęs užsiėmė populizmu, kitaip tariant, kaupė sau balus rinkimams. Juk sakoma, “kaip pašauksi, taip už tave ir balsuos”. Kai meras Vilhelmas Džiugelis ėmė aiškinti nepasirašysiąs biudžeto projekto, nereikėjo į tai žiūrėti rimtai – jis pats puikiai suvokia, kad nepasirašius biudžeto pats tik dar labiau paaštrintų situaciją. Mane stebina, kad rajono galva stengėsi visą atsakomybę perkelti ant kitų koalicijos partnerių pečių, o pats išlikti nekaltas. Bet argi visuomenė yra tokia tamsi, kad nesuvoktų, jog koalicija tam ir bendradarbiauja, kad partneriai dalintųsi atsakomybę. Jei esi meras, privalai prisiimti atsakomybę tiek pat, kiek ir administracija.

Koalicijos partnerių konservatorių-krikščionių demokratų pasiūlymai taupyti kelia abejonių. Jie tarsi liberalai neretai pasisako už privatizaciją. Jūs – už ar prieš?

Kas domisi politika, puikiai supranta, kad krizė – puiki dirva liberalų skleidžiamų idėjų įgyvendinimui. Lietuvos konservatoriai ėmė vadovautis liberalizmu – kokią sritį beimsi – jie vis siūlo vaistą – privatizaciją. Mažeikiuose konservatoriai pasiūlė privatizuoti visas mokyklose ir darželiuose veikiančias valgyklas. Patikėkit, tai – ne panacėja. Nors jie sako, kad tokiu būdu bus sutaupyta. Mes, socialdemokratai, puikiai žinome, kad privatizavus valgyklas, atsiranda nepatenkintų vaikus maitinančiomis įstaigomis – ir ne be pagrindo. Negalime taupyti vaikų sveikatos sąskaita. Negalima versti mokyklų ar darželių į privatininkų rankas atiduoti valgyklas. Mes neslepiame savo baimių – tegul visuomenė žino. Gali atsitikti taip, kad visos valgyklos atsidurs vieno ir to paties privatininko rankose. Manau, kad mokymo institucijos vadovas pats privalo apsispręsti – suteikti teisę privatizuoti valgyklą, ar ne. Tai neturėtų būti politinis sprendimas.

Kodėl Jūs prieš privatizaciją?

Žinote, man, kaip socialdemokratui, apskritai abejonių kelia toks konservatorių užsidegimas viską privatizuoti. Dabar ne tik liberalai, bet ir konservatoriai visa gerkle plyšauja, kad privatizacija – vienintelis būdas skatinti verslą, atgaivinti ekonomiką. Kad laisvoji rinka – išgelbėtoja. Bet juk per šitą “Laissez faire” šiandien Lietuva, ne tik ji, visa Europa įklimpusi iki kaklo. Valstybės nesikišimas duoda naudos monopolininkams ir oligarchams. Pats laikas sustiprinti valstybės kontrolę, juk nesikišant valstybei, vyksta negeri dalykai.

Tai ką gi dar siūlo jūsų koalicijos partneriai Mažeikių savivaldybės taryboje. Ar mažeikiškiams yra pagrindo nerimauti?

Nerimą kelia jų siūlymai parduoti savivaldybės įmones, tokias kaip UAB “Mažeikių autobusų parkas”, arba UAB “Mažeikių komunalinis ūkis” ir kitas.

O ką siūlote jūs?

Mums kyla klausimas, kodėl ekonomikos pakilimo metu nebuvo siūloma parduoti šių įmonių, kai jų akcijos kainavo didelius pinigus. Juk tuomet valstybė būtų gavusi kur kas daugiau. Ekonomistai sako – sunkmečiu galima pirkti, bet ne parduoti. Mes priešinsimės savivaldybei priklausančių įmonių privatizacijai, nes sunkmečiu akcijos būtų parduodamos už centus. Apskritai, viešąsias paslaugas teikiančios įmonės negali priklausyti privatininkams, kitaip savivaldybė nebegalėtų reguliuoti kainų už paslaugas – juk privatininko apetito nepažabosi. Nukentėtų tik Mažeikių rajono gyventojai. Peršasi išvada, kad konservatoriams rūpi kažkieno kito, bet tik ne mažeikiškių interesai.

 

Tarybos narį kalbino Evelina Butkutė.

{mazeikiai}