Gėlės vazonas pagyvina namų interjerą

Vis labiau artėjant pavasariui savo namus norime kažkaip atnaujinti ir pagyvinti. Dažniausiai tam pasirenkame gėles, jas persodiname, įsigyjame naujų ir pan. Tačiau ar žinome, kokį vazoną geriausia pasirinkti?

Gėlės vazonas turi atitikti augalo dydį ir neužgožti jo grožio, nes tai lemia ne tik gėlės grožį, bet taip pat pagyvina namų, kambario interjerą. 

Dekoratyvinį gėlių indą patariama rinktis pagal interjero stilių. Net ir tuščias jis gali puošti kambarį, o didesnis – tapti įdomiu sodybos akcentu.

Daugelis augalų parduodami plastikiniuose gėliapuodžiuose. Jie lengvi, patogūs, pigūs, juose neįsiveisia dumbliai ir žemė ne taip greitai išdžiūsta. Tačiau plastikinių vazonų dugne neįrengus tinkamo drenažo, gėlių šaknys gali užmirkti, jas sunkiau pasiekia oras. Tokie labiau tinka drėgmę mėgstantiems augalams. Plastikinius vazonus geriau statyti balkone, lauke.

 

Keraminiai indai laidesni, šaknys gera kvėpuoja. Sunkūs, stabilūs molinukai atrodo solidžiai ir yra populiarūs, nes tinka daugeliui augalų. Moliniuose induose šiek tiek prasčiau auga azalijos, hortenzijos ir kiti rūgščius substratus mėgstantys augalai, mat molis iš vandens sugeria įvairias druskas, substrate įvyksta šarminė reakcija.

 

Molinių vazonų būna įvairiausių formų, spalvų. Prie aplinkos visada dera balti ar molio spalvos. Jei nepatinka natūrali spalva, indą lengva perdažyti. Labai populiarūs dekoruoti paprasti ar glazūruoti keraminiai puodai ir vazonų padėklai. Glazūruota keramika atrodo elegantiškai.

 

Keramiką keičia stiklas, porcelianas. Stikliniame inde puikiai atrodo mažų eševerijų kupsteliai, orhidėjos, porcelianiniame – baltai žydintys ciklamenai, rožinės azalijos.

Madingi variniai, cinkuotos skardos indai. Drąsiai galima rinktis cilindro formos, ovalius ar kvadratinius vazonus. Cilindro formos metalinis indas tinka euforbijoms, cinkuotas – purpurinėms ginuroms. Metalas išryškina augalo faktūrą ir labai tinka šiuolaikiniame interjere. Didesniame metaliniame inde gerai atrodo stambesnius lapus turinčios dracenos, difenbachijos, peperomijos. Šios gėlės puošia erdvias patalpas, įstaigų koridorius.

 

Medžio vytelių ar žievių pintinės skirtos paparčiams, sanpaulijoms, orchidėjoms, bromelinių šeimos augalams. Raktažoles, krokus ir kitas svogūnines gėles galima sodinti į samanų pintinėles. Kalankėms galime skirti mažą medinį kubilėlį, stambesniems augalams – didesnius kubilus ar kibirus. Margalapiai fikusai originaliai atrodo džiovintų kempių inde, gerberos – vazone iš samanų. Visi šie indai laidūs vandeniui, todėl būtina įtiesti plastikinę plėvelę.

 

Svyrantiems augalams (gebenėms, ilgalapiams inkstpaparčiams ir kt.) geriausia rinktis kabinamuosius terakotos vazonus. Juos galima kabinti prie sienos kambaryje, terasoje ar lauke.

Lauke ar terasoje ant žemės dažniausiai statomi sunkūs, bet atsparūs temperatūrų kaitai fajansiniai ar šamotiniai vazonai. Pilvoto šamotinio indo kraštus gali apsivyti pelargonijos, petunijos, nasturtos, kitos vienmetės gėlės.

 

Padėklą reikia derinti su vazonu ir bendru interjeru. Jei indas keraminis, padėklas turi būti toks pats. Įmantrūs vazonai netinka kaimiško stiliaus aplinkoje.

Irena Laukytė.

 

{valstietis2}