26 patarimai, kaip sumažinti sąskaitą už elektrą

Alfa.lt

 Specialistai skatina iš naujo įvertinti savo įpročius naudojant elektros energiją ir buitinius prietaisus, nes net smulkiausi pakeitimai gali padėti sutaupyti pinigų.

Įpročiai

1. Išjunkite, kai nenaudojate, šviesą kambaryje, televizorių ir kompiuterį

2. Nepalikite televizoriaus ir kitų prietaisų veikti budėjimo režimu. Tokie elektros vampyrai, kaip apskaičiuota, suvartoja apie 5 proc. namų ūkyje suvartojamos elektros energijos. Pavyzdžiui, 5 elektros prietaisai budėjimo režimu per tą patį laiką suvartoja tiek pat energijos, kiek įjungta 60 W lemputė

3. Išjunkite kompiuterio ekraną, jei juo nesinaudojate bent 15–20 minučių. Kompiuterį patartina išjungti, o ne palikti veikti budėjimo režimu, jei juo nesinaudojate ilgiau kaip valandą.

4. Elektros lizde paliktas mobiliojo telefono kroviklis toliau vartoja elektrą ir tuomet, kai telefono nebekrauna. Jį reiktų ištraukti iš elektros lizdo.

5. Elektrinį šildytuvą naudokite tik kai esate kambaryje. Vėsią dieną atitraukite užuolaidas ar žaliuzes ir leiskite saulei įšildyti kambarį.

6. Šaldytuvai ir šaldikliai suvartoja apie 25 proc. visos namų ūkio energijos. Šaldytuvas naudos mažiau elektros, jei jį pastatysite kuo toliau nuo tiesioginių saulės spindulių, viryklės ar šildymo prietaisų. Į šaldytuvą nedėkite šilto maisto, neuždengtų skysčių, dažnai nevarstykite durelių, o dažnai vartojamą maistą dėkite arčiau. Jei pastebėjote, kad šaldiklyje susidarė šerkšnas – atitirpinkite. 3 mm storio šerkšnas padidina šaldytuvo suvartojamos energijos kiekį 30 proc.

7. Indaplovės ar skalbimo mašinos nenaudokite pustuštės. Dar daugiau sutaupysite, jei skalbinius ir indus džiovinsite natūraliai.

8. Stenkitės lyginti daugiau skalbinių, nes lygintuvas daugiausia elektros suvartoja kaisdamas.

9. Elektriniame virdulyje virkite arba šildykite tiek vandens, kiek reikia tam kartui, o ne pilną virdulį. Kuo daugiau vandens verdame ar šildome, tuo daugiau elektros energijos suvartojame.

10. Įvairios smulkmenos virtuvėje

* Išjunkite elektrinę viryklę likus kelioms minutėms iki maisto paruošimo, nes ji dar kuris laikas būna įkaitusi.

* Uždenkite puodą ar keptuvę, nes dangtis sulaiko karštį, todėl greičiau pagaminama ir suvartojama mažiau energijos. Pavyzdžiui, virdami maistą uždengtame puode sutaupome apie 40 proc. energijos.

* Labai svarbu, kad puodų ir keptuvių dugno paviršius būtų lygus, o indų ir kaitvietės skersmuo sutaptų.

* Kepimo orkaitėje laikas sutrumpės, jei naudosite tamsius žemus indus.

* Gamindami maistą be reikalo ir per dažnai neatidarinėkite orkaitės durelių, nes tuomet temperatūra sumažėja apie 20–40 laipsnių.

 

Apšvietimas

1. Apskaičiuota, kad apšvietimui tenka nuo 15 iki 50 proc. visos suvartojamos elektros, todėl perdegusias lemputes pakeiskite taupiosiomis. Jos kainuoja brangiau nei įprastos, tačiau, įvairių tyrimų duomenimis, šviečia iki 4 kartų ryškiau ir veikia kelis kartus ilgiau. Tad vietoj 100 W senos lemputės pakaktų 20–25 W taupančios energiją.

2. Jei naudojate paprastas lemputes, geriau apšvietimui naudoti vieną galingesnę nei daug silpnesnių.

3. Patalpose, kur nebūtina daug šviesos, pavyzdžiui, koridoriuje ar rūsyje, pakanka mažesnės galios lempučių, o laukui ar laiptinei apšviesti naudokite šviestuvus su judesio davikliais – lempa užsidegs tik tuomet, kai sutemus įžengsite į jos apšviečiamą plotą, ir pati užges, kai ten nieko nebebus.

4. Maksimaliai išnaudokite šviesą – tiek natūralią, tiek dirbtinę. Reguliariai valykite langus bei dulkes nuo elektros lempučių ir šviestuvo gaubtų. Apskaičiuota, kad nešvarumai iki 40 proc. sumažina šviesos pralaidumą.

5. Tinkamai apstatykite kambarį. Prieš langą pastatykite rašomąjį stalą, kad reikėtų naudoti kuo mažiau dirbtinės šviesos. Šviestuvas kambario kampe geriau apšviečia, nes šviesa atsispindi nuo dviejų sienų. Maksimaliai išnaudoti šviesą padeda ir šviesiai dažyti ar tapetuoti kambariai.

 

Prietaisus naudokite ekonomiškai

1. Jei esate „pelėda“, sutaupyti padės dviejų laiko zonų tarifas: dienos ir nakties. Skalbimo mašiną, indaplovę ir kitus daug energijos vartojančius prietaisus naudodami po 23 val. arba savaitgaliais, pagal nakties tarifą už sunaudotą elektrą mokėsite gerokai mažiau.

2. Naudokite ekonominį skalbimo mašinos, indaplovės ir kitų buities prietaisų darbo režimą.

3. Skalbimo mašina ir indaplovė 80–90 proc. elektros energijos suvartoja vien vandeniui pašildyti. Nemažai elektros sutaupyti galima nustačius žemesnę vandens temperatūrą.

4. Oro kondicionierių naudokite tik tuomet, kai jo tikrai reikia, nes per valandą jis sunaudoja apie 1 kWh elektros energijos, o galingesni – ir kelis kartus daugiau.

5. Jei naudojatės elektriniu vandens šildytuvu, sutaupyti galite sumažinę temperatūrą keliais laipsniais. Įsigiję atgalinės atskaitos laikmatį, galėsite šildyti vandenį tik tuomet, kai reikia. Pavyzdžiu, darbo dienomis – tik rytą ir vakare, todėl nereikės naudoti prietaiso visą laiką.

6. Jei ketinate įsigyti ar atnaujinti savo buitinę techniką, atkreipkite dėmesį, ar prietaisas ekonomiškas. Mažiausiai energijos naudojantys prietaisai žymimi raide A arba A+, A++. Ekonomiškiausi A+ arba A++ klasės buities prietaisai suvartoja iki 60 proc. mažiau energijos.

7. Įsigydami prietaisą taip pat atkreipkite dėmesį, kad iš pirmo žvilgsnio labai panašių prietaisų elektros energijos suvartojimas gerokai skiriasi. Pavyzdžiui, nešiojamasis kompiuteris suvartoja iki 90 proc. mažiau energijos nei stacionarus. Rašalinis spausdintuvas suvartoja iki 90 proc. mažiau energijos nei lazerinis.

swedbank.lt/manofinansai