Žiema bus šalta ir snieginga?

Vilniausdiena.lt

 Meteorologai dar nesiryžta prognozuoti, kokia bus žiema. Pagal senolių pastebėjimus, ji turėtų prasidėti po mėnesio ir bus šalta bei snieginga.

„Staigios žiemos kol kas nesulauksime. Sunku nuspėti, kada ji prasidės. Jau daug metų nėra pastovios žiemos. Ypač pajūryje. Užeina šalčio banga, oro temperatūra kelias dienas būna nukritusi iki kelių laipsnių šalčio, o paskui vėl – pliusinė”, – svarstė Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos (LHT) Klaipėdos skyriaus viršininkas Lionginas Pakštys.

 

Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos (LHT) Klimatologijos skyriaus vedėja Audronė Galvonaitė pabrėžė, kad apie žiemos prognozes kalbėti dar anksti.

„Dar negalime nustatyti, kas rudenį laukia. Iš kur ateina oro masės, tą ir turime. Net iš tendencijų dėl klimato kaitos negalima pasakyti, kas laukia”, – aiškino A.Galvonaitė.

 

Etnologė Valerija Jankūnaitė pasakojo, kad senoliai tikėdavo, kad jei per Martyną (lapkričio 11 d.) antys ant ledo, tai per Kalėdas – ant vandens. Jei lapkritį pasirodė pirmasis sniegas, po mėnesio prasidės tikra žiema. Jei lapkritį lyja, kaip dabar, žiema bus snieginga. Jei minėtą mėnesį šąla, žiema bus lengva ir šilta.

 

Pasak A.Galvonaitės, senolių pastebėjimais neverta vadovautis: „Tais laikais nebuvo nei tiek mašinų, nei tiek pramonės. Be to, pastebėjimai gali būti ir netikslūs. Tai – daugiau žaidimas.”

 

V.Jankūnaitės nuomone, senolių pastebėjimais galima vadovautis nebent kaime.

„Žiūrėdamas į dangų mieste, nieko daug nepasakysi. Dangus yra pažeistas, oras kitas. Tad, kai miestiečiai pradeda kalbėti apie orą pagal senolių pastebėjimus, man tai sukelia šypsnį. Tikiu, kad kaime pro langą pažiūrėję senoliai gali nuspėti orą”, – pabrėžė etnologė.

 

Senolių pastebėjimai:

Jei lapkritį sninga ir šąla, sausis bus gražus.

Jei putinas, šermukšnis pilnas uogų, o ant lazdynų – daug riešutų, bus žiema šalta.

Jei sniegas užkrinta medžių lapus – bus švelni žiema.

Koks rugpjūtis – toks vasaris.

Kokia liepa, toks ir sausis.

Jei birželis karštas, gruodis bus šaltas.

Jei per Sekmines šlapia, per Kalėdas bus daug sniego.

Jei vasara lietinga, žiemą bus daug sniego.

Jei vasario antrąją kyla pūga – žiema ilgai karaliaus.