Siūlymas mažintis išlaidas parlamento salėje sutiktas ir plojimais, ir švilpimu

Bernardinai.lt

 Seime antradienį pateikus Seimo Statuto pataisas, kuriomis būtų mažinamos parlamentinei veiklai skiriamos išlaidos, parlamento salėje skambėjo ir plojimai, ir švilpimas.
Seimo pirmininkė Irena Degutienė antradienį pateikė savo inicijuotas pataisas, kuriomis siūloma nuo 1,5 iki 1 vidutinio mėnesio darbo užmokesčio (VMDU), t. y. nuo 3,2 iki 2,1 tūkst. litų, mažinti per mėnesį skiriamas lėšas su parlamentine veikla susijusioms išlaidoms padengti. Taip pat siūloma nuo 2 iki 1 VMDU mažinti parlamento vadovo mėnesinį reprezentacinį fondą, pavaduotojų – nuo 0,7 iki 0,5 VMDU.

 

Po pateikimo šioms pataisoms pritarta 82 parlamentarams balsavus už, 2 – prieš, 18 susilaikius. Vieningai už balsavo vienintelės liberalų ir liberalcentristų pataisos, tuo tarpu kitose frakcijose buvo bent po vieną pasisakiusį prieš ar susilaikiusį. Daugiausia prieštaravusiųjų – opozicinėje socialdemokratų frakcijoje.

 

Prieš balsavo 2 socialdemokratai – Andrius Šedžius ir Mindaugas Bastys, 10 socialdemokratų nepritarė susilaikydami: Vytenis Povilas Andriukaitis, Stanislovas Giedraitis, Jonas Jagminas, Jonas Juozapaitis, Gediminas Kirkilas, Aušrinė Marija Pavilionienė, Milda Petrauskienė, Algis Rimas, Julius Sabatauskas, Algimantas Salamainas.

 

Tarp susilaikiusių –  „tvarkiečiai” Remigijus Ačas, Algmantas Dumbrava, Ona Valiukevičiūtė, „vienalietuvis” Linas Karalius, „prisikėlėlis” Antanas Nedzinskas, konservatorius Saulius Pečeliūnas, „darbietis” Mečislovas Zasčiurinskas, mišrios grupės atstovas Valerijus Simulikas.

 

Seimo pirmininkė I.Degutienė siūlė pataisas svarstyti ypatingos skubos tvarka, tačiau tam nepritarta – už ypatingą skubą balsavo 41 parlamentaras, prieš buvo 31, susilaikė 32. Nepritarus ypatingai skubai, I.Degutienė siūlė svarstyti nors skubos tvarka, tačiau ir šis siūlymas atmestas – skuba atmesta 49 balsavus už, 23 – prieš, 35 – susilaikius.

 

Seimo pirmininkės siūlymu, minėtos lėšos būtų mažinamos laikinai, sunkmečiu – pakeitimai galiotų iki 2011-ųjų sausio 1-osios, o šiuo laikotarpiu būtų sutaupyta apie 2 mln. litų.

 

„Kai kas sakys, kad tai – lašas jūroje, kiek čia sutaupysim, bet, manau, kiekvienas taupyti turi pradėti nuo savęs”, – pristatydama pataisas sakė jų iniciatorė I.Degutienė.

 

Klausiama, ar nereikia teikti pataisų, kuriomis būtų užkirstas kelias nuomotis prabangius automobilius, I.Degutienė tvirtino, jog tai – ne Statuto reguliavimo klausimas, jis bus sprendžiamas Seimo valdyboje. Parlamento vadovė užsiminė, kad yra galimybė iš viso atsisakyti automobilių nuomos.

 

„Jeigu šiandien bus apsispręsta ir tą šiandien padarysim (bus sumažintos lėšos – BNS), bus priimtas Seimo valdybos sprendimas, kaip tas lėšas panaudoti: ar mašinoms nustatyti procentą, kiek gali būti panaudota, ar iš viso negalima iš tų lėšų mašinoms”, – sakė I.Degutienė.

 

Konservatorė Vida Marija Čigriejienė paragino „patenkinti žurnalistų ir visuomenės lūkesčius” ir visiškai atsisakyti parlamentiniam darbui skirtų lėšų. „Būtų padėtas taškas viso šito eskalavimui”, – sakė V.M.Čigriejienė, ir šis siūlymas buvo parlamento salėje sutiktas plojimais.

 

Seimo vadovė į tai replikavo, kad pataisos teikiamos ne dėl noro įtikti žiniasklaidai. „Konstitucinis Teismas yra išaiškinęs, kad būtinos lėšos parlamentinei veiklai. Galime registruoti ir tai, kad visiškai neturėtumėm parlamentinei veiklai skirtų lėšų. Bet jūsų pasakymas, kad šis pasiūlymas yra dėl to, kad žiniasklaidai būtų įtikta, aš nežinau, aš niekam nenoriu įtikti” – sakė I.Degutienė ir po šių žodžių Seimo salėje pasigirdo švilpimas.

 

Socialdemokratas Julius Sabatauskas posėdžio pirmininko Raimondo Šukio paprašė užtikrinti salėje tvarką, „užtikrint, kad nešvilptų”, tačiau R.Šukys atsakė nepamatęs, kas iš parlamentarų švilpė, todėl negalėjo pareikšti įspėjimo.

 

Tautos prisikėlimo partijos vadovas Arūnas Valinskas vėliau paskelbė, jog norint atsisakyti parlamentinių lėšų nenusižengiant Konstitucijai pakaktų tas išlaidas sumažinti iki simbolinio vieno lito, tą esą ir padarys jų frakcija. Anksčiau A.Valinskas I.Degutienės siūlymus išvadino populistiniais, tą po to pakartojo ir posėdžių salėje.

 

Šiuo metu Seimo narys gauna 6,9 tūkst. litų iki algą (iki mokesčių) bei 3,2 tūkst. litų parlamentinės veiklos išlaidoms.

 

www.bernardinai.lt