Mokslininkai atrado, nuo ko priklauso baimė gydytis dantis
Jei iki šiol bijote eiti pas dantų gydytoją, tai dabar turėsite visiškai įtikinamą pasiteisinimą: tai ne baimė, tiesiog jums teko netinkami genai… Pasirodo, jog labiausiai odontologų bijosi rudaplaukiai strazdanoti žmonės. Ir bijo ne dėl to, kad valios trūksta. Jų plaukų spalvą sąlygoja pigmento melanino gamybą koduojančio geno mutacija.
Šis genas atsakingas už mūsų plaukų ir akių spalvą, odos atspalvį ir jos gebėjimą tamsėti nuo Saulės poveikio. Mokslininkai neseniai nustatė, jog būtent tas pats melanino genas taip pat aktyviai veikia ne tik odą, plaukus ir akių rainelę, bet ir tam tikras smegenų dalis, kurios yra atsakingos už žmogaus skausmines reakcijas, nerimastingumą ir baimę.
Melanino molekulės būna dviejų tipų – tamsesnis zumelaninas ir rausvai auksaspalvis feomelaninas. Jis ir „nusėja” odą ryškiomis strazdanomis, o plaukus nuspalvina ugningomis spalvomis. Jau prieš penkis metus mokslininkai nustatė, jog mutavusio geno savininkams (daugumoje – rudaplaukiams) chirurginių operacijų metu reikalinga 20% didesnė nejautrą sukeliančių preparatų dozė, lyginant su kitais pacientais. Metais vėliau nustatyta, jog rudaplaukiai gerokai prasčiau iškenčia karščio poveikį, nes jų skausmo slenkstis yra žemesnis nei kitų.
Siekdami patvirtinti geno įtaką lemiant tokias reakcijas, Luisvilio (Kentukis, JAV) mokslininkai ištyrė sąryšį tarp rudos plaukų spalvos ir žmonių reakciją į dantų gydymą. Tyrime dalyvavo 144 savanoriai, iš kurių 67 buvo rudaplaukiai. Jie buvo klausinėjami apie jų požiūrį į dantų gydytojus, vėliau rodė įvairius chirurginius instrumentus, kurių tarpe buvo ir odontologų naudojami „kankinimo įrankiai”.
Asmenų reakcijos buvo matuojamos objektyviai, t.y. naudojant matavimo aparatūrą. Pasirodė, jog baimė nuo minties apie galimą dantų gydymą rudaplaukius sukaustydavo dvigubai dažniau nei tamsiaplaukius. Vėliau buvo paimti visų savanorių kraujo mėginiai ir išskyrė mokslininkus dominusį geną. Kaip ir reikėjo tikėtis, mutavusį geną rado pas 65 iš 67 rudaplaukių ir tik pas 18 iš 77 tamsiaplaukių.
Remiantis šiais rezultatais mokslininkų grupės vadovė Ketrin Binkli rekomenduoja odontologams skirti daugiau dėmesio rudaplaukių pacientų nuskausminimui. Na, o kadangi genas-mutantas pasitaiko ir pas kitas plaukų spalvas turinčius žmones, šie gali pasitelkti neblogą pasiteisinimą: „pats aš tai nei kiek nesibijau, tiesiog pavedė kai kurie genai”…