Vyriausybė – už galimybę rinktis pasą arba tapatybės kortelę

VTV.LT

 

Vyriausybė vakar pritarė Vidaus reikalų ministerijos parengtiems Asmens tapatybės kortelės ir Paso įstatymų pakeitimų projektams – jei šiuos projektus patvirtins Seimas, šalies piliečiai galės rinktis, ar turėti abu asmens tapatybę liudijančius dokumentus, ar tik vieną iš jų. Šiuo metu Lietuvoje privalomas asmens dokumentas yra asmens tapatybės kortelė, o pasas atlieka tik kelionės dokumento funkciją.

 

Šiais projektais siekiama suteikti galimybę gyventojams patiems apsispręsti, koks dokumentas jiems labiau reikalingas. Pasak vidaus reikalų ministro Raimundo Palaičio, kiekvienas jų turi savo privalumų. Pavyzdžiui, daug po trečiąsias šalis keliaujantiems reikės paso, nes šiose šalyse asmens tapatybės kortelė negalioja.

 

Tačiau pastarasis dokumentas yra technologiškai tobulesnis ir teikia daugiau galimybių – jame įdiegtas lustas su asmens elektroniniu parašu, kurio dėl nuskaitymo technologinių sunkumų greičiausiai niekada nebus pase. Nors patogiausia turėti abu šiuos dokumentus.

 

Projektuose siūloma patikslinti, kad piliečiui, praradusiam asmens tapatybės kortelę arba pasą, tačiau turinčiam galiojantį kitą dokumentą arba pateikusiam dokumentus dėl jo išdavimo ar keitimo, išduodamas kitas piliečio pageidaujamas dokumentas, t.y. nebūtinai tos rūšies dokumentas, kurį jis prarado. Taip pat siūloma nustatyti, kad piliečiams, gyvenantiems užsienio valstybėse, turėti pasą nėra privaloma – šis dokumentas išduodamas jų pageidavimu.

 

Atsižvelgiant į šiuos pakeitimus, nustatomas naujas asmens tapatybės kortelės negaliojimo pagrindas – ji nustoja galiojusi, kai piliečiui išduodamas pasas su pakeistais asmens duomenimis.

 

Atitinkamai siūloma patikslinti Administracinių teisės pažeidimų kodeksą, nustatant, kad privalantiems turėti asmens tapatybės kortelę arba pasą, tačiau šių dokumentų neturintiems piliečiams gresia administracinė atsakomybė.