Vyriausybė žada mokesčių nuolaidas: pigins dyzeliną, šilumą, mažins pelno mokestį

Alfa.lt

 

Premjeras Andrius Kubilius prabilo apie galimybę iki metų pabaigos sumažinti akcizą dyzelinui iki minimalaus Europos Sąjungos leidžiamo dydžio, šį sezoną nenaikinti PVM lengvatos šildymui, taip pat nuo kitų metų sumažinti pelno mokestį.

Mažesnis akcizas ir šildymo lengvata galėtų būti įvesta dar šį mėnesį, o pelno mokestis sumažintas nuo kitų metų.

 

Pigins dyzeliną

„Akcizą mažiname su tam tikra mintimi – realybėje patikrinsime, kiek galioja tokios, sakyčiau, liberalios idėjos, kad sumažinus akcizą dyzelinui, jo vartojimas tiek išaugs, jog akcizo surinksime daugiau nei anksčiau. Aš tuo abejoju, bet teoriniai ginčai niekur neveda“, – trečiadienį sakė premjeras.

 

Iki šiol Finansų ministerija ir premjeras vienu balsu tikino, jog mažesni mokesčiai neskatins vairuotojų, važinėjančių tarptautiniais maršrutais, dyzeliną pilti Lietuvoje. Mat, jų skaičiavimais, Lietuvos degalinių savininkai yra pakėlę savo kainas keliolika centų už litrą daugiau, palyginus su Lenkija.

Lietuvoje dyzelinas yra brangesnis nei Latvijoje, kur galioja tokio paties dydžio akcizas.

Finansų ministrė Ingrida Šimonytė yra viešai suabejojusi, ar mažesnių mokesčių naudą pajus vartotojai – ja gali pasinaudoti prekeiviai savo pelnui padidinti.

 

PVM dar nesvartė

„Dėl PVM artėjame prie susitarimo“, – optimistiškai kalbėjo A. Kubilius. Antradienį Seimas netikėtai nesiėmė svarstyti pagrindinės šį mėnesį vykdomo mokesčių peržiūrėjimo dalies – plano PVM mokestį padidinti 2 proc. punktais, iki 21 procento. Nesvarstyta neva dėl to, kad dar negauta vyriausybės nuomonė dėl šio įstatymo.

 

Tuo pačiu metu koalicijos partneriai neslėpė nepalaikantys tokio PVM auginimo ir ėmė siūlyti įvairius alternatyvius pakeitimus.

 

Mokesčiai buvo pakeisti praėjusių metų gruodį, kai nauja valdančioji koalicija skubiai ėmėsi taupyti biudžetą. Tuo metu buvo nustatyta, jog lengvatinis 9 proc. PVM tarifas šildymui galios tik iki kito šildymo sezono, o šią žiemą jau bus daugiau nei dvigubai didesnis – t.y. bus toks pats, kaip kitoms prekėms bei paslaugoms. Premjeras gruodį yra žadėjęs, jog kitą šildymo sezoną valstybė brangesnę šilumą neturtingiausiems kompensuos.

 

Gruodį taip pat buvo padidintas pelno mokestis nuo 15 proc. iki 20 proc. Ekspertų nuomone, po gruodžio reformos Lietuvoje pajamos iš verslo tapo apmokestintos bene daugiausia Europos Sąjungoje.