Adamkus: Lietuva parodė, kad Europa jai nelabai rūpi

Alfa.lt

Prezidentas Valdas Adamkus sakė esąs nusivylęs rinkimų į Europos Parlamentą (EP) rezultatais ir ypač piliečių vangumu juose. Anot jo, itin mažas rinkėjų aktyvumas, vos perkopiantis penktadalį visų rinkėjų, rodo lietuvių abejingumą europiniams reikalams.

 

„Man nusivylimas savotiškai ta prasme, kad Lietuva ir Slovakija praktiškai parodė, kad Europa mums nelabai rūpi, kad praktiškai be Europos Sąjungos galime gyventi. O teisintis, kad buvo treti rinkimai, per daug jų, niekam neįdomu buvo – man atrodo, tai savęs apgaudinėjimas. Tikrai, kad daugeliui Lietuvos žmonių tas klausimas neaktualus, ir tai parodo rezultatai“, – pirmadienį žurnalistams sakė prezidentas Valdas Adamkus.

Jis pirmadienį išvyko namo iš Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų, kur sekmadienio popietę buvo trumpam paguldytas tyrimams, įtarus širdies stimuliatoriaus veiklos sutrikimus.

Paklaustas, ar nusivylė partijomis, ar rinkėjais, V.Adamkus teigė negalįs daryti tokių vertinimų, tačiau daugiau kritikos pažėrė partijoms, kurios esą nepakankamai išaiškino žmonėms EP rinkimų svarbos.

„Čia negali sakyti – partijos ir rinkėjai. Partijos yra atsakingos už tai, kad jos padarė ne daug ką rinkėjams išaiškinti, nes aš esu tikras, kad net tas 20 proc. ėjusių rinkti buvo partiečiai, nesvarbu kas – lis, snigs- gavo įsakymą: „einam ir balsuojam“. O visi likusieji, plius virš dvidešimties tie keli procentai susidarę, ėjo, manau, net nežinodami, bet eidami iš pilietinės pareigos“, – sakė V.Adamkus.

Paklaustas, ar laiko rinkimų rezultatus valdančiųjų ar opozicijos pergale, V.Adamkus nesiėmė svarstyti ir buvo lakoniškas: „Galvoju, kad partijos iškėlė geriausius, ką turėjo, ką turim, tą turim – pamatysim“.

Vyriausiosios rinkimų komisijos duomenimis, sekmadienį vykusius EP rinkimus laimėjo premjero Andriaus Kubiliaus vadovaujama Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai. Už ją balsavo 26,10 proc. rinkėjų. Partija gaus 4 mandatus EP.

Opozicinė Lietuvos socialdemokratų partija surinko 18,14 proc. atėjusių balsuoti piliečių balsų. Socialdemokratai EP turės 3 savo atstovus.

Trečioje vietoje likusi partija „Tvarka ir teisingumas“ gavo 11,92 proc. balsų ir gaus 2 mandatus.

Po vieną mandatą gauti Darbo partija (8,58 proc. rinkėjų balsų), Lietuvos lenkų rinkimų akcija (8,24 proc.) ir Liberalų sąjūdis (7,16 proc.).

Kitos EP rinkimuose dalyvavusios partijos neįveikė rinkimų barjero.

Liberalų ir centro sąjunga surinko 3,37 proc. rinkėjų balsų, Lietuvos centro partija – 3,01 proc., Krikščionių konservatorių socialinė sąjunga – 2,86 proc., „Fronto“ partija – 2,37 proc., Valstiečių liaudininkų sąjunga – 1,83 proc., Pilietinės demokratijos partija – 1,31 proc., Žemaičių partija – 1,23 proc., Tautos prisikėlimo partija – 1,01 proc. ir Tautinė partija „Lietuvos kelias“ – 0,28 proc.

Rinkėjų aktyvumas per šiuos rinkimuose buvo rekordiškai mažas. Savo valią pareiškė 20,91 proc. rinkimų teisę turinčių piliečių. Rinkimai į naujos kadencijos 736 vietų EP įvyko visoje Europos Sąjungoje.