Sveiki žmonės aspirino neturėtų vartoti profilaktiškai

 

Sveiki žmonės neturėtų aspirino vartoti širdies smūgio ir insulto profilaktikai, teigia britų mokslininkai, paneigdami oficialias rekomendacijas. Išanalizavę daugiau kaip 100 tūkstančių klinikiniuose tyrimuose dalyvavusių asmenų duomenis, mokslininkai nusprendė, kad reguliariai vartojant aspiriną jo keliama grėsmė nusveria teikiamą naudą, praneša BBC.

Pasak mokslininkų, kasdien aspiriną vartoti rekomenduojama tik asmenims, kurie jau yra patyrę širdies smūgį ar insultą.
Pastaruoju metu Europos ir JAV ekspertai rekomenduoja kasdien vartoti aspiriną tiems, kam yra didelė rizika susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis dėl tokių faktorių kaip amžius, didelis kraujospūdis ir didelis cholesterolio kiekis.Tokia pirminės prevencijos strategija pagrįsta rizikos grupių tyrimais, tačiau, pasak mokslininkų, naujasis tyrimas pateikia aiškesnių rezultatų, kadangi jis pagrįstas bendresniais duomenimis.

Mokslininkai nagrinėjo širdies smūgius ir insultus bei didesnius kraujavimus (kurie gali būti šalutinis aspirino poveikis) šešiuose tyrimuose, kurie apėmė 95 tūkstančius nedidelės ar vidutinės rizikos žmonių, ir 17 tūkstančių žmonių 16-je tyrimų, kurie apėmė didelės rizikos asmenis, kadangi jie jau buvo patyrę širdies smūgį ar insultą.

Nustatyta, kad aspirino vartojimas mažos rizikos grupėje maždaug penktadaliu sumažino nemirštamus širdies smūgius ir neturėjo įtakos insulto rizikai ar mirčiai dėl kraujagyslių ligų. Tačiau aspirino vartojimas šioje tiriamųjų kategorijoje maždaug trečdaliu padidino vidinio kraujavimo riziką.Tačiau tose grupėse, kurių nariai jau buvo patyrę širdies priepuolį ar smūgį, aspirino teikiama nauda nusvėrė žalingo pašalinio poveikio tikimybę.

Tyrimo vadovas prof. Colin Baigent iš Oksfordo universiteto klinikinių tyrimo tarnybos sako, kad vaistų saugumas yra visų svarbiausia teikiant rekomendacijas, kurios gali turėti poveikio dešimtims milijonams sveikų žmonių.
„Mes neturime patikimų duomenų, kad sveikiems žmonėms ilgą laiką vartojant aspiriną to nauda yra bent kiek didesnė nei pavojus. Manau, kad mūsų išanalizuoti duomenys bus naudingi tam tikroms žmonių kategorijoms“, sako jis.

Britanijos širdies fondo vyriausioji slaugytoja Ellen Mason mano, kad daug geriau, jei aspiriną skiria gydytojas, atsižvelgdamas į konkrečią paciento būseną, o ne sukuriamos bendro pobūdžio rekomendacijos aspirinui vartoti visiems, kam gresia širdies ligos.

 

www.kontrastai.lt