Kovą prognozuojama 7,5 proc. metinė infliacija

vtv.lt

Statistikos departamentas prognozuoja, kad pagal suderintą vartotojų kainų indeksą (SVKI) apskaičiuota infliacija kovo mėn., palyginti su 2009 m. vasario mėn., sudarys 0,1 procento. Metinė infliacija kovo mėn., tikėtina, sudarys 7,5, o vidutinė metinė – 10,5 procento. Kovo mėn. prognozuojamas alkoholinių gėrimų ir cigarečių grupės prekių kainų augimas dėl nuo kovo 1 d. padidėjusio akcizo cigaretėms.

Taip pat galimas nedidelis drabužių ir avalynės brangimas dėl naujų pavasario kolekcijų. Kitų grupių prekių ir paslaugų kainų kitimas, tikėtina, bus nežymus.

Kovo mėn. infliaciją turėtų šiek tiek mažinti pingantys baldai, būsto apstatymo reikmenys, tekstilės gaminiai. Taip pat gali turėti įtakos maisto ir nealkoholinių gėrimų prognozuojamas kainų kritimas.

Infliacijos prognozei naudojami 2009 m. svoriai. Didžiausią svorį vartotojų išlaidų krepšelyje (1000,0 promilių) sudaro šios prekių ir paslaugų grupės: maisto produktai ir nealkoholiniai gėrimai (250,8); būstas, vanduo, elektra, dujos ir kitas kuras (120,9); transportas (108,0); alkoholiniai gėrimai ir tabakas (78,0).

Nuo 2008 m. antro ketvirčio SVKI kinta panašiai kaip alkoholinių gėrimų ir tabako grupės indeksas, tačiau pastarojo indekso dinamika 2009 m. pradeda keistis. Transporto prekių ir paslaugų grupės indekso pokyčiai daugiausia priklauso nuo degalų kainų kitimo. Dauguma būsto, vandens, elektros, dujų ir kito kuro grupės prekių ir paslaugų kainų yra administruojamos.