ES ir Rusija šiandien vyksiančiame susitikime mėgins sureguliuoti santykius

www.bernardinai.lt

Europos Sąjunga per derybas Maskvoje  pamėgins padėti pagrindą, kad galėtų tolydžio gerėti santykiai su Rusija, kurie tebėra įtempti po dujų tiekimo pertrūkių šių metų pradžioje ir virtinės prekybos ginčų.
Europos Sąjungos delegacija, vadovaujama Europos Komisijos pirmininko Jose Manuelio Barroso (Žozė Manuelio Barozu) ieškos sąlyčio taškų su Kremliumi, kad galėtų įveikti krizę, ir pamėgins suvokti, kaip Europa gali išvengti dujų tiekimo problemų, jeigu vėl kiltų Maskvos ir Ukrainos nesutarimai.

Taip pat Europos Sąjunga patvirtins, jog norėtų matyti Rusiją Pasaulinėje prekybos organizacijoje (PPO), tikėdamasi, kad būdama šios organizacijos narė Rusija bus labiau nuspėjama prekybos partnerė.

Maskva mėgina įstoti į PPO jau daugiau nei 10 metų, bet, kaip ir anksčiau, tebėra didžiausia pasaulio ekonomika, nepriklausanti šiai organizacijai.
ES delegacija susitiks su Rusijos prezidentu Dmitrijumi Medvedevu, ministru pirmininku Vladimiru Putinu ir su kai kuriais ministrais.

Beje, kokių nors proveržių galimybės nedidelės, praėjus vos kelioms savaitėms, kai Maskvos ir Kijevo konfliktas akivaizdžiai parodė 27 ES šalių energetinę priklausomybę nuo Maskvos ir mažą Europos įtaką Rusijai.
Santykius pablogino ir pernai vykęs Rusijos ir Gruzijos karas. Pasak Europos diplomatų, ES delegacija vėl mėgins įtikinti Maskvą užimti konstruktyvesnę poziciją derybose su Gruzija saugumo klausimais.

SLINKIMAS ATGAL

Europos Sąjunga pamėgins įtikinti Rusiją įveikti likusias kliūtis kelyje į PPO ir pabrėš, kad prisijungti prie organizacijos – būtina sąlyga, siekiant pasirašyti Laisvosios prekybos sutartį.
„Mes pamėginsime įtikinti Rusiją, kokie yra tokio ilgalaikio požiūrio privalumai”, – sakė diplomatas, susipažinęs su pasirengimu deryboms.

„Pagrindinis klausimas – kokie reikalavimai Rusijai be jos narystės PPO ir be Partnerystės ir bendradarbiavimo susitarimo?”

Partnerystės ir bendradarbiavimo susitarimą (PBS) Rusija ir ES pasirašė 1997 metais. Daugiau nei dvejus metus Maskva ir Briuselis mėgina parengti naują susitarimo variantą, kuris reguliuotų santykius energetikos srityje ir prekyboje, bet iki jos sudarymo dar toli, sako diplomatai.

„Iki narystės PPO ir PBS sudarymo dar labai toli, ir, tiesą sakant, pastaraisiais mėnesiais Rusija žengė didžiulį žingsnį atgal abiem klausimais”, – sakė kitas Europos diplomatas, susipažinęs su tuo, kaip vyksta derybos.

„Kol kas, kol nėra jokių tvirtų susitarimų, pagal kuriuos Rusijai tektų atsakomybė, ES nagrinėja tarpinio susitarimo variantą. Jame galėtų būti numatyta ankstyvojo įspėjimo sistema, konfliktų išsprendimo sistema ir kompensacijų formulė”.

Rusijos ambasadorius Europos Sąjungoje Vladimiras Čižovas šią savaitę sveikino tai, jog ES remia Rusijos siekį įstoti į PPO, pridurdamas, kad derybos eina į pabaigą.

Tačiau derybas stabdo ilgas ginčas dėl Rusijos medienos eksporto muitų, taip pat Maskvos sprendimas padidinti importinių automobilių muito mokesčius

ir grasinimai padidinti kitų prekių – nuo avalynės iki baldų – muito mokesčius.

Taip pat V.Čižovas vylėsi, kad šalys pasieks tarpusavio supratimą kovos su finansų ir ekonomikos krize klausimais per Didžiojo dvidešimtuko susitikimą Londone.

ES pritaria Rusijos nuomonei, kad būtina sustiprinti finansų reguliavimą, bet nepatenkinta importinių prekių muitais, kurie, pasak jo, prieštarauja esamiems Didžiojo dvidešimtuko susitarimams dėl protekcionizmo apribojimo.

www.bernardinai.lt