Kubilius: negaliu paneigti, kad riaušininkais naudojosi „Maximos“ savininkai

www.alfa.lt

Premjeras Andrius Kubilius sakė po penktadienio riaušių besigailintis daugiausia to, kad nebuvo iš anksto suvokta, jog demonstracija gali peraugti į riaušes, ir užtikrino neatsistatydinsiąs. „Nematau tam priežasčių“, – sakė premjeras.

Premjeras pirmadienį spaudos konferencijoje vertino, jog riaušės buvo „suplanuota akcija“, panaši į vykusias Taline bei Rygoje. Ir apskritai kalba, jog riaušininkai yra tapę įvairių įtakingų grupuočių įrankiais, neva išgąsdintų vyriausybės ryžtingumo. Ir neatmeta galimybės, jog tarp šių išgąsdintųjų yra „Maximos“ bei „Leo LT“ savininkai – vadinamasis „VP dešimtukas“.

 

Galų gale A. Kubilius reikalauja, kad mitingo organizatoriai, t. y. profsąjungos, prisiimtų atsakomybę, nes nesugebėjo užtikrinti viešos tvarkos. Jis teigė, kad apsaugos pajėgos mitingo metu dirbo puikiai.

Jis žada ištirti ir organizatorių, ir apsaugininkų veiksmus per mitingą ir riaušes bei nubausti visus kaltus, pareikalauti jų atlyginti materialinę žalą.

Jis sako reformų kurso nenutrauksiantis, neatsisakys finansų reformos plano, nes esą tai padarius vyriausybė nebegalės mokėti pensijų, algų biudžetininkams. „Anksčiau įteiktuose profsąjungų reikalavimuose nematau siekio rūpintis paprastu žmogumi“, – įsitikinęs jis.

Riaušininkais galbūt naudojasi ir „Maxima“

Premjeras sako neabejojantis, jog riaušės buvo suplanuota akcija, ir sako matantis panašių bruožų kaip ir ankstesnėse riaušėse Taline ar Rygoje. Tačiau dabar atsisako vertinti, ar Lietuvoje galėjo veikti Rusijos organizacijos, kaip buvo pastebėta kitose Baltijos šalyse.

„Turiu pasakyti, kad, mano įsitikinimu, profsąjungos ir jų į mitingą pakviesti žmonės tapo įrankiais tų, kurie planuoja pasinaudoti žmonių nepasitenkinimu vardan visai kitokių tikslų. Šiandien matėme ne vieną grupę, kurios siekia išnaudoti žmonių nepasitenkinimą ir karštligiškai skuba sustabdyti mūsų pradėtas permainas, nes jos, matyt, kenkia ir yra pavojingos tokių grupių interesams“, – tikino premjeras.

Jis sakė matantis keletą išsigandusiųjų: „Aš matau ir politinio revanšo siekį tų, kurie niekaip negali susitaikyti su rinkimų rezultatais. Mano įsitikinimu, galima labai aiškiai įžvelgti ir kai kurios žiniasklaidos elgesį, tikrai neatsakingą, faktiškai skatinantį riaušes. Ir ne mažiau, manau, galima įžiūrėti ir kai kurių stambiųjų oligarchinių grupių, ypač susijusių su energetika, nervingą elgesį. Negaliu to paneigti [kad tarp šių grupių yra „Leo LT“ savininkai]“.

Gailisi, kad nenumatė riaušių

„Aš gailiuosi dėl vieno dalyko – dėl to, kad iš tiesų nebuvo laiku suvokta, kaip greitai tokie mitingai, demonstracijos gali virsti štai tokiomis chuliganiškomis riaušėmis. Ir esu įsitikinęs, kad galėjome ieškoti gal ir geresnio bendravimo su tomis pačiomis profsąjungomis, organizacijomis“, – pirmadienį spaudos konferencijoje sakė premjeras, paklaustas, ko jis gailisi po riaušių.

A. Kubilius aiškiai neatsakė į klausimą, kokią savo asmeninę kaltę jaučia: „Aš visada jaučiuosi kaltas dėl visko, kas vyksta Lietuvoje.“

„Tenka apgailestauti ir dėl to, kad rinkimai Lietuvoje įvyko tik spalio mėnesį, ir mes buvome priversti imtis visų ryžtingų priemonių, kurios padėtų mums stabilizuoti valstybės finansų sistemą pačiomis paskutinėmis savaitėmis prieš Kalėdas. Visiškai akivaizdu, kad žmonėms šis pasikeitimas nuo ankstesnės vyriausybės bandymo užliūliuoti, kad nebus krizės ir pasikeitimas į mūsų aiškią kalbą, jog krizę reikia įveikti labai konkrečiais veiksmais – toks pasikeitimas žmonėms psichologine prasme gal buvo nelengvas“, – dėstė premjeras.
„Ypatingą dėmesį skirsime dialogui su visuomene, užtikrinu, kad susitiksime ir tarsimės su visais, kurie linki Lietuvai gero ir turi pasiūlymų“, – kalbėjo jis.