Svarbu žinoti: kaip elgtis kilus gaisrui daugiabutyje?
Daugiabučiuose kilę gaisrai kelia didelę grėsmę gyventojams ir yra sudėtingesni gesinti. Ugniagesių technikai dažnai sunku privažiuoti prie pastatų dėl siauruose kiemuose paliktų automobilių, didesnis pastatų aukštis apsunkina gaisro židinio pasiekimą, o be pačio gaisro gesinimo būtina organizuoti gyventojų evakuaciją, gelbėjimą bei patikrinti, ar gretimuose butuose nėra likusių žmonių. Yra didelė tikimybė, kad ugnis išplis per kelis aukštus, todėl būtina sutelkti daugiau ugniagesių pajėgų.
Svarbiausia – sklandi ir saugi žmonių evakuacija, todėl itin svarbu, kad evakuacijos keliai, išėjimai ir avariniai išėjimai būtų laisvi bei parengti naudoti bet kuriuo paros metu. Laiptinėse, koridoriuose, balkonuose ir avariniuose išėjimuose draudžiama laikyti degias medžiagas ar daiktus, kurie gali trukdyti evakuacijai. Taip pat negalima rakinti aukštų holų, bendrojo naudojimo koridorių ir evakuacinių laiptinių durų, išskyrus tuos atvejus, kai jos turi stacionarius atidarymo įrenginius arba automatiškai atsirakina suveikus gaisro aptikimo ir signalizavimo sistemai. Gaisro metu naudotis liftu yra pavojinga, nes dingus elektros įtampai jis gali tapti mirtinais spąstais.
Visi gyventojai turėtų rūpintis savo saugumu ir, pastebėję užkrautus ar užrakintus evakuacijos kelius, nedelsdami kreiptis į namo bendrųjų patalpų administratorių, kad pažeidimai būtų pašalinti. Tie, kurie kasdien naudojasi liftu, bent kartą per savaitę turėtų nusileisti laiptine ir įsitikinti, ar evakuacijos keliai yra laisvi ir tinkami naudoti bet kuriuo metu.
Jeigu gaisras kilo Jūsų bute, pirmiausia reikėtų įvertinti galimybę patiems jį užgesinti turimomis priemonėmis. Rekomenduojama kiekviename bute turėti bent 4 kg talpos gesintuvą ir nedegų audeklą, kuriais galima užgesinti nedidelį gaisro židinį. Jei gesinimo priemonių nėra arba gaisro nepavyksta sutramdyti, būtina kuo greičiau evakuotis iš buto ir uždaryti duris į laiptinę, kad ugnis ir dūmai neplistų. Išėjus būtina kuo skubiau skambinti numeriu 112 ir iškviesti ugniagesius, taip pat perspėti kaimynus apie pavojų. Jokiu būdu negalima grįžti į degantį pastatą pasiimti daiktų ar dokumentų.
Jeigu gaisras kilo kitame bute, svarbiausia yra kuo greičiau evakuotis. Jei dūmų laiptinėje tiek daug, kad saugiai išeiti neįmanoma, reikia uždaryti buto duris, drėgnais rankšluosčiais užsandarinti durų tarpus, ventiliacijos angas ar kitas vietas, pro kurias gali skverbtis dūmai, ir išeiti į balkoną arba prie atviro lango. Laukiant pagalbos, verta mojuoti ryškios spalvos audeklu ar kita matoma priemone, kad atvykę ugniagesiai galėtų greičiau pastebėti, jog Jums reikalinga pagalba.
Norint sumažinti gaisro riziką, būtina laikytis saugumo taisyklių. Atsargiai elkitės su atviros ugnies šaltiniais, žvakėmis, degtukais ir žiebtuvėliais, o šiuos daiktus laikykite vaikams nepasiekiamoje vietoje. Nepalikite be priežiūros degančių žvakių ar smilkalų – prieš miegą ar išeidami iš namų visada juos užgesinkite. Saugokite, kad prie dujinės viryklės nebūtų degių medžiagų ir daiktų, nepalikite gaminamo maisto be priežiūros. Naudokite tik tvarkingus elektros prietaisus, neperkraukite elektros tinklo jungdami per daug galingų įrenginių į vieną lizdą. Jeigu dažnai išsijungia elektros saugikliai, tai gali reikšti, kad tinklas yra perkrautas ir gali kilti gaisro pavojus.
Rūkydami visuomet naudokite nedegias pelenines ir niekada nerūkykite gulėdami lovoje. Gyvenamosiose patalpose rekomenduojama įsirengti autonominius dūmų detektorius, kurie gali išgelbėti gyvybę, laiku įspėdami apie kilusį pavojų.
Reikėtų prisiminti, kad butuose leidžiama laikyti ne daugiau kaip 5 litrus ypač degių ir degių skysčių. Balkonuose, lodžijose, terasose ir ant pastato stogo draudžiama naudoti kepsnines, šašlykines ar rūkyklas, kuriose naudojamas kietasis kuras. Rūsiuose ir cokoliniuose aukštuose negalima laikyti suslėgtųjų dujų balionų, ypač degių medžiagų, sprogstamųjų ir kitų pavojingų cheminių junginių, kurie gali sprogti ar degti sąveikaudami su vandeniu, deguonimi ar kitomis medžiagomis. Dujų balionų naudojimas draudžiamas aukštesniuose nei dviejų aukštų namuose.
Rūpindamiesi savo ir aplinkinių saugumu, būkite atsakingi ir laikykitės gaisrinės saugos taisyklių – tai gali išgelbėti gyvybę.