Vasara: uogos geriau nei kruopos

Sakoma, kad šviežių uogų reikia prisivalgyti tiek, kad organizmas jų pasisotintų visiems metams. Iš tiesų šviežios uogos yra geriausia, bet nevalia užmiršti, kad nuo jų galima ir susirgti.

Dvi stiklinės per dieną

„Visame pasaulyje uogos vertinamos ne tik dėl savo skonio, bet ir maistinės vertės. Maistinės skaidulos normalizuoja žarnyno veiklą, turi įtakos mažinant cholesterolio kiekį kraujyje“, – tikina Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto Maisto rizikos vertinimo skyriaus vedėjo pavaduotoja Vaida Žeimienė.

 

Anot jos, vaisiai ir uogos sveikos mitybos piramidėje užima vieną pagrindinių raciono dalių, todėl uogų rekomenduojama suvalgyti iki dviejų stiklinių per dieną. Uogose gausu A, E, B grupės, PP, C ir kitų vitaminų, natrio, magnio, fosforo, kalio, kalcio, geležies, cinko, jodo ir kitų mineralinių bei skaidulinių medžiagų, daugiausiai celiuliozės ir pektino.

 

Lietuvoje atliktų faktinės mitybos tyrimų duomenimis, šalies gyventojai vartoja nepakankamai šviežių vaisių ir uogų. Pastaruoju metu jų suvartojimo kiekis sumažėjo perpus, vidutiniškai nuo 200 g iki 100 g per dieną.

 

Kokybė – sausos ir tvirtos

 

Mitybos specialistai tvirtina, kad geros kokybės uogos yra tos, kurios yra sausos, tvirtos, joms būdingos spalvos. Pernokusios uogos gali būti per minkštos, vandeningos, raukšlėtos. Neprinokusios uogos būna žalios arba geltonos spalvos, išskyrus geltonuosius serbentus, rūgštaus skonio.

 

Tokių uogų geriau nepirkti.

 

Net ir nepriekaištingos kokybės uogos ilgainiui keičia savo išvaizdą. Galbūt maistingųjų savybių jos nepraranda?

 

Uogas rekomenduojama suvalgyti per savaitę, o avietes ir gervuoges – dar greičiau, per dvi tris dienas jas nuskynus.

 

„Jei nusipirkote nelabai šviežių uogų, patikrinkite, ar jos nesupelijusios, perrinkite, o plaukite tik prieš vartodami. Suvalgykite per pirmąją parą“, – moko maisto rizikos vertinimo specialistė V.Žeimienė.

 

Tam, kad uogos kuo ilgiau išliktų šviežios, patariama jas laikyti vėsioje vietoje – optimali temperatūra yra nuo vieno laipsnio šalčio iki vieno laipsnio šilumos, spanguolėms – nuo dviejų iki penkių laipsnių šilumos, santykinė drėgmė – 90–95 proc.

 

Plauti po tekančiu vandeniu

 

„Uogos, augdamos daržuose, miškuose, soduose, gali būti paveiktos įvairiausių veiksnių, užterštos patogeniniais mikroorganizmais iš vandens, dirvos ar netgi gyvūnų ar paukščių“, – perspėja V.Žeimienė.

 

Nemažai mikroorganizmų gali tūnoti dirvoje, o nuo jų užsikrečia vaisiai. Parazitai, rotavirusai, hepatitas A, bakterijos Salmonella, E. coli ir kiti mikroorganizmai, per nuotėkas patekę į dirvą, taip pat turi didelę įtaką uogų užterštumui.

 

Dėl šių priežasčių uogas plauti privalu. Plauti geriamuoju, tekančiu vanduo.

 

Užšaldyti – per 15 minučių

 

Neigiamas mikroorganizmų poveikis gerokai sumažėja uogas užšaldžius. Šiuo būdu galime apsirūpinti uogomis iki kitos vasaros. Svarbu nepamiršti jas suvalgyti iki naujo derliaus.

 

Specialistai tvirtina, kad užšaldžius išsaugoma greitai gendančių vaisių, uogų maistinė vertė ir kokybė, efektyviai slopinamas ne tik mikroorganizmų, bet ir cheminių, biocheminių procesų, deguonies, šilumos ir šviesos poveikis.

 

„Tam, kad uogos maksimaliai išsaugotų savo natūralią biocheminę sudėtį bei juslines savybes – spalvą, kvapą, skonį, užšaldyti reikia greitai, per keletą minučių, ilgiausiai per pusvalandį“, – pataria V.Žeimienė.

 

Svarbu, kad užšaldomos uogos būtų geros kokybės.

 

{diena2}