„E“ neliks tik produktų pavadinimuose

Maisto inspektoriai pasidavė verslininkų spaudimui. Tiesa, nuo šiol gamintojai negalės naudoti teiginių „Be E“, „Jokių E“ ir pan., bet dėl to maisto papildų produktuose nesumažės.

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba nusprendė, kad nuo šiol išskirti produktus iš kitų gamintojai galės teiginiais „Be konservantų“, „Be skonio stipriklių“, „Be sintetinių dažiklių“. Tačiau tai dar nereiškia, kad produkte, ant kurio pakuotės bus užrašas „Be konservantų“, nebus skonio stipriklio ar sintetinio dažiklio, produkte „Be sintetinių dažiklių“ – skonio stipriklių ir konservantų, o maistas „Be skonio stipriklių“ – įvairiaspalvių dažiklių ir konservantų.

 

Iš esmės situacija maisto produktų lentynose nesikeis – vartotojai toliau pirks produktus su E, tik jie nesivadins „Be E“ ar „Jokių E“.

 

Pavasarį, kai Nacionaliniame maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institute buvo ištirtas užrašu „Be E“ paženklintas 91 produktas ir septyniuose jų nustatyta maisto priedų, Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba gamintojų pareikalavo laboratoriniais tyrimais pagrįsti maisto priedų nebuvimą. Tačiau gamintojai iškart pagrasino milijoninėmis sumomis siekiančiu žalos atlyginimu už patirtus nuostolius, kurie galėtų atsirasti uždraudus ženklinti produktus „Be E“ ar „Jokių E“ nepateikus įrodymų.

 

Už sąžiningą maisto produktų ženklinimą ir tinkamą natūralaus maisto išskyrimą kovojančios organizacijos „Sveiko vaiko institutas“ viena įkūrėjų Agnė Zakarevičiūtė įsitikinusi, kad nauja ženklinimo tvarka taip pat klaidins vartotojus.

 

„Nusipirkti natūralių produktų, kaip ir anksčiau, taip ir pagal naują produktų ženklinimo tvarką bus lengviau tik tiems vartotojams, kurie žino, kokio maisto priedo jie konkrečiai vengia. Kitus naujas ženklinimas gali klaidinti ir padaugės manipuliavimo vartotojais atvejų. Pavyzdžiui, gamintojas didelėmis raidėmis užrašys, kad produktas neturi konservantų, tačiau produkte bus panaudota saldiklių, kurie kai kuriais atvejais gali būti kenksmingi. O gaminys bus teisėtai išskirtas iš kitų prekių“, – pabrėžė A.Zakarevičiūtė.

 

Vis dėlto Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Maisto skyriaus vedėja Aušra Išarienė mano, kad nauja tvarka neleis gamintojams piktnaudžiauti reklamos šūkiais, o kontrolė dar stiprės. Pavyzdžiui, ant ledų, į kuriuos negalima dėti konservantų, pakuotės negalės atsirasti teiginys „Be konservantų“.

 

„Ši nauja tvarka gamintojams uždėjo didesnę atsakomybę. Nuo šiol nebus galima realizuoti produktų, kuriuose bus aptinkama ir natūraliai susidariusių maisto priedų“, – paaiškino pašnekovė.

 

Diskusijoje dėl maisto produktų ženklinimo dalyvavusi Kauno technikos universiteto Maisto instituto Chemijos mokslo laboratorijos vedėja dr. Galina Garmienė neabejoja, kad tikslumo bus daugiau.

 

„Esminis klausimas ir kilo dėl to, kodėl ant pakuotės yra užrašyta, kad nėra „Jokių E“, tačiau produkte aptinkama, pavyzdžiui, glutamato rūgšties. Ji maiste gali susidaryti natūraliai. Dabar gamintojai turės pažymėti, kokio maisto priedo jie neįdėjo į gaminį“, – sakė G.Garmienė.

 

Mokslininkės teigimu, jeigu ES leidžia naudoti maisto priedus, žymimus raide E, tai jie nėra kenksmingi sveikatai, o maitintis kuo natūralesniu maistu norintys vartotojai ir toliau turės atidžiau skaityti etiketes. Apibendrindama ji pridūrė, kad pasikeitus produktų ženklinimo tvarkai gražesnės spalvos, konsistencijos ir prekinės išvaizdos produktų parduotuvių lentynose tikrai nesumažės.

 

Kas tie E?

 

Tai maisto priedų numeriai, ES naudojami maisto produktų etiketėse. Po E numeriu slepiasi sintetiniai ir natūraliai gamtoje egzistuojantys dažikliai (E 100–199), konservantai (E 200–299), antioksidantai ir rūgštingumą reguliuojančios medžiagos (E 300–399), tirštikliai, stabilizatoriai ir emulsikliai (E 400–499), rūgštingumą reguliuojančios medžiagos ir lipnumą mažinančios medžiagos (E 500–599), aromato ir skonio stiprikliai (E 600–699), antibiotikai (E 700–799), įvairios kitos medžiagos (E 900–999).

 

Maisto priedai – tai medžiagos, kurios paprastai nevartojamos kaip maisto produktas ar kaip būdinga maisto produkto sudedamoji dalis, bet sąmoningai dedamas į maisto produktus technologiniais tikslais.

 

{diena2}