Šiandien – penktadienis, tryliktoji mėnesio diena

Gegužės 13-oji – viena iš tų retų dienų, kai su nelaimėmis tapatinamas skaičius trylika dar sutampa ir su savaitės diena – penktadieniu. Tokių sutapimų metu prietaringi žmonės jaučiasi itin nesaugūs ir visaip stengiasi išvengti tą dieną, jų įsitikimu, labai tikėtinų nelaimių.

Penktadienis tryliktą mėnesio dieną būna ne taip jau dažnai – nuo vieno iki trijų kartų per metus. Dažniausiai tokios dienos pasitaiko dvi.

Astrologė Palmyra Kelertienė, paklausta, ar egzistuoja kokia nors sąsaja tarp savaitės dienos penktadienio ir nelaimingu dažnai vadinamo skaičiaus trylika, sakė: „Astrologiškai šie skaičiai nėra niekaip susiję.“

 

P. Kelertienė prisiminė istoriją, kodėl toks sutapimas datoje verčia žmones nerimauti: „Tokia baimė susijusi su tradicijomis: daugeliui žinoma istorija, kad būtent penktadienį ir tryliktą dieną Pilypas Gražusis susidorojo su masonais, tad jau ne vieną šimtmetį šis įvykis prisimenamas. Žvelgiant į šią datą astrologiškai, negalima teigti, kad joje yra kas nors ypatingo: kartais tai būna gera, o kartais prastesnė diena.“

 

Nereiktų galvoti, kad penktadienio-tryliktosios dienos baimė būdinga tik lietuviams – skirtinguose pasaulio kampeliuose esama daugybės prietarų ir tikėjimų, susijusių su tokiais kalendoriaus sutapimais.

 

„Tai gera diena, o įdomus dalykas yra tai, kad ši diena susijusi su karminiu atpildu ir šis laikas tęsis iki 16 valandos, tad viskas, kas nutiks iki to laiko, galima sakyti – užsitarnavom“, – kalbėjo astrologė.

 

Atrodytų, kad trylikotosios dienos „prakeiksmas“ žmoniją persekioja nuo pačių civilizacijos ištakų. Kai kurie Biblijos tyrinėtojai teigia, kad Ieva ir Adomas buvo sugundyti, atsikando draudžiamo vaisiaus ir taip užtraukė nuodėmę pasauliui, būtent 13 dieną, penktadienį.

 

Taip pat teigiama, kad abu jie mirė penktadienį. Skaičiaus trylika ir penktadienio, kaip nelaimės, motyvas Biblijoje atsikartoja labai ryškiai ir dar kartą: Jėzus Kristus buvo prikaltas prie kryžiaus penktadienį, o nukryžiavimo išvakarėse prie stalo susirinko 13 asmenų.

 

Trylika – tradiciškai nelaimingas skaičius. Jis vienetu didesnis už tobuląjį tuziną (12). Tai perpildytas kompleksas ir kaip bet kuris besaikiškumas – pavojingas, nes gali netikėtai pereiti į naują kokybę, disharmoniją, sprogimą. Senieji okultistai šiuo skaičiumi simbolizavo mirtį.

 

Numerologų teigimu, pasaulio istorijoje esama nemažai atvejų, kai itin didelio mąsto katastrofos yra susijusios su skaičiumi trylika. Atitinkama tvarka sudėjus rugsėjo vienoliktosios tikslius katastrofos skaičius, gaunamas skaičius trylika. Katastrofa pasibaigė ir 1970 m. balandžio 13-ąją, 13 valandą 13 minučių pakilusio kosminio laivo „Apolonas 13“ skrydis – laive sprogo deguonies balionas.

 

Nemažiau išradingi ir žmonių bandymai apsisaugoti nuo skaičiaus trylika „prakeiksmo“: esama pastatų, neturinčių šio aukšto arba trylikto numerio buto, Prancūzijos oro linijų lėktuvuose nėra 13 numeriu pažymėtos kėdės, esama net laikraščių, kuriuose tikslingai praleidžiamas šiuo numeriu žymimas puslapis ar pastatų aukštų, kur po dvyliktojo iš karto žymimas keturioliktasis.

 

Esama net atskiros fobijų rūšies, kuri apibūdina baimę, susijusią su skaičiumi trylika – triskaidekafobija.

 

Dar vienas įdomus dalykas, susijęs su tryliktosios dienos ir penktadienio sutapimu: pastebima, kad tokia data labai vilioja loterijų mėgėjus ir šie, tikėdami skaičių magija, itin aktyviai perka loterijų bilietus.

 

{balsas2}