Maitinti aštuonerių metų vaiką krūtimi – normalu? (Video)

Alfa.lt

 Nieko nestebina, jei motina savo vaiką šiek tiek ilgiau maitina krūtimi, juolab kad ir specialistai šiuo klausimu neturi vienodos nuomonės, bet ar normalu, kad motina savo pienu maitina aštuonmetę dukrą? Internete galima nesunkiai surasti populiariajai dokumentikai priskirtiną vaizdo įrašą, kuriame užfiksuota moteris, savo aštuonmetę dukrą vis dar maitinanti krūtimi. Dviejų vaikų mama ne tik turi tvirtą nuomonę apie vaikų auklėjimą, bet ir sulaukė vyro palaikymo. Alfa.lt pasidomėjo, kaip tokią situaciją vertina specialistai.

Psichologė: toks elgesys – tam tikrų problemų simptomas

Psichologė Karina Morkūnienė, komentuodama situaciją, sakė: „Paprastai vaiko atjunkymas vyksta daug anksčiau: jau trejų metų vaikui kuriama tokia situacija, kad jis valgytų ir kitokį maistą. Žinoma, maitinimas krūtimi nenutraukiamas iš karto, bet ieškoma kitų maitinimo būdų. Dažnai vaiko atjunkymo procesas užsitęsia ir kiekvienam vaikui jo trukmė individuali – gali užtrukti net iki 4–5 metų, bet labai retai tai užsitęsia net iki aštuonerių metų.“

Psichologės teigimu, toks elgesys kelia daugybę klausimų: „Tai gali būti tam tikrų psichologinių problemų simptomas. Viena tokių problemų – tai mamos ir vaiko santykių tarpusavio priklausomybė. Mamai gali būti labai sunku paleisti vaiką, nes atsiranda nesaugumo jausmas, jog praras ryšį su vaiku, pasikeis jų santykiai. Gali būti ir taip, kad šeima baiminasi, jog nutrauktas maitinimas krūtimi sukels vaikui krizę, ir atjunkymo laikotarpį sąmoningai atidėlioja. Tokiu savo elgesiu šeima įtampą tik didina, o vaikai dažnai savo elgesiu demonstruoja priešiškumą mamos norui nutraukti maitinimą, todėl situacija dar labiau komplikuojasi.“

Į klausimą, ar toks ilgas maitinimo krūtimi laikotarpis turi įtakos vaiko raidai ir jo bendravimui su kitais vaikais, K. Morkūnienė sakė: „Jei bendraamžiai sužino faktą, kad jų draugas taip ilgai maitinamas krūtimi, tai gali pakeisti jų bendravimo pobūdį, galimos patyčios, noras izoliuoti, nutraukti bendravimą ir kitos atmetimo reakcijos. Tokio bendraamžių elgesio pasekmė gali būti depresija.“

Baimė prarasti tarpusavio ryšį ar noras išgarsėti?

 

Paklausta, ar normalu, jog šeima tokį savo elgesį savotiškai deklaruoja, specialistė sakė: „Motinos elgesys sunkiai nuspėjamas, nes nėra aiškus ir tikslus situacijos kontekstas. Gali būti, kad motina nori paviešinti tokį faktą dėl to, kad pati suvokia, koks tai išskirtinis dalykas, ir taip siekia išgarsėti. Kita vertus, galbūt šiai šeimai visa tai yra taip natūralu, jog tai parodydami viešai ir pripažindami, jie nesijaučia niekuo išskirtiniai. Be to, gali būti, kad šeimoje apskritai yra tokia tradicija, jog krūtimi vaikai maitinami ilgiau nei įprasta.“

Psichologė patikino, jog, nepaisant visų „teisinančių“ argumentų, toks elgesys nėra visiškai priimtinas: „Galbūt visiems paskelbus, jog tai yra normalu, norima savotiškai pateisinti savo apsisprendimą taip ilgai maitinti vaiką krūtimi. Viską viešindama motina tarsi save ramina“, – sakė K. Morkūnienė.

Apie tai, ar vaiko, kurį taip ilgai krūtimi maitino motina, patirtis lems tam tikrą elgesį ateityje, psichologė sakė: „Visa vaikystės patirtis labai stipriai veikia ateitį ir sunku nuspėti, kaip jauna moteris elgsis su savo vaikais, tai priklauso nuo daugybės gyvenimiškų aplinkybių, pasaulėžiūros.“


Pediatras-gastroenterologas: maitinimas krūtimi nėra žalingas

Pediatras-gastroenterologas docentas Vaidotas Urbonas, komentuodamas situaciją, sakė: „Žvelgiant iš fiziologinės pusės, nėra nieko blogo, jei žmogus geria kito žmogaus pieną, juk kitų žinduolių pieną geriame. Nėra atlikta tyrimų, kurie nustatytų tokio elgesio poveikį žmogaus sveikatai, bet nemanau, kad tai būtų žalinga, atvirkščiai, galėtų būti netgi didesnė nauda nei geriant kitokį pieną. Psichologinių situacijos aspektų vertinti nesiimsiu.“

Specialistas patikino, kad motina, taip ilgai maitindama vaiką, žalos savo sveikatai taip pat nedaro: „Kadangi pienas gaminamas organizme, motinai reikia papildomų vitaminų ir kalcio, be to, jei mityba yra gana subalansuota, motinai užtenka retkarčiais pasitikrinti sveikatą“, – sakė V. Urbonas.


Kita nuomonė: maitinti krūtimi iki aštuonerių metų nėra normalu

Vilniaus sveikatos namuose dirbanti pediatrė Aurelija Čekuolienė, paklausta, kaip turėtų būti vertinamas faktas, jog motina vis dar tebemaitina savo aštuonerių metų dukrą, sakė: „Nėra normalu, jei aštuonerių metų vaikas maitinamas krūtimi, nes toks laiko tarpas tikrai per ilgas – vaikas juk turi dantis. Be to, išderinami tam tikri psichoemociniai dalykai. Toks artumas neabejotinai veikia tiek vaiko, tiek mamos fizinę sveikatą.“

Pasak specialistės, nėra griežtos ribos, nuo kada vaiko negalima maitinti krūtimi, bet rekomenduojama vaiką nuo motinos pieno atpratinti iki 2–3 metų.