Nulis promilių: už ir prieš

 

Gali būti, kad jau greitai vairuotojai negalės sėsti prie vairo net ir „šiek tiek” išgėrę. Taip nutiks, jei Seimas palaimins daugiau nei prieš savaitę įregistruotą įstatymo pataisą, pagal kurią vairuoti galėtų tik nė lašo alkoholio neragavę vairuotojai. Kovo pradžioje konservatorius Vaidotas Bacevičius Seime įregistravo įstatymo pataisą, kuri gali gerokai pagadinti nervus ir patuštinti pinigines tiems, kurie nevengia „šiek tiek” pasivaišinę alkoholiu sėsti prie vairo. Politikas siūlo dar kartą keisti Administracinių teisės pažeidimų kodeksą, kad vairuotojus būtų galima bausti, kai jų kraujyje aptinkama 0,01 promilės alkoholio. Pagal šį projektą girtumas nuo 0,01 iki 0,4 promilės vairuotojui užtrauktų 500-1000 litų baudą.

Paskutinį kartą griežtesnės bausmės neblaiviems vairuotojams buvo patvirtintos 2008 metų sausį. Jos galioja iki šiol. Iki 2 metų vairavimo patirtį turintiems asmenims nustatyta leistina neblaivumo riba šiuo metu siekia 0,2 promilės, ilgiau vairuojantieji baudžiami tuo atveju, jei peržengia 0,4 promilės ribą.

Jei Seimas patvirtins V.Bacevičiaus siūlomą įstatymo pataisą, Lietuva taps viena iš nedaugelio Europos valstybių, kur vairuotojams leidžiama vairuoti tik visiškai blaiviems. Tokia tvarka galioja Slovėnijoje, Rumunijoje, Vengrijoje, Čekijoje.
LŽ klausė įvairių sričių specialistų, ar dar griežtesnis apynasris taurelės nevengiantiems vairuotojams turės įtakos saugesniam eismui ir ar siūlomą įstatymo pataisą jau šiandien galima vadinti efektyvia.

Vieni peikia, kiti giria
Vos tik pasigirdo kalbų apie ketinimus visiškai drausti vairuoti išgėrus, visuomenė iš karto pasidalijo į dvi stovyklas. Įvairiuose Lietuvos interneto portaluose ir svetainėse „pasipylė” skirtingi vairuotojų komentarai. Vieni sveikino tokį radikalų Seimo nario siūlymą, kiti, priešingai – peikė ir keiksnojo.
Nemažai komentatorių pritaria šiai įstatymo pataisai teigdami, kad galbūt pagaliau pavyks sutramdyti tuos, kurie nevengia sėsti prie vairo girti ar truputį išgėrę. Tačiau atsirado ir tokių, kurie teigė, kad išgėrę bokalą alaus ar 50 gramų degtinės jie vairuoja kur kas geriau, nei būdami visiškai blaivūs, todėl naujoji pataisa, anot jų, yra tiesiog absurdas. Buvo ir tokių komentatorių, kurie skundėsi, kad dar labiau sugriežtinus neblaivių vairuotojų atsakomybę, asmenys, kurie vaišinosi alkoholiu vakare, iš ryto nebegalės sėsti prie vairo, nes rizikuos „pripūsti” promilių.
Siūloma įstatymo pataisa pirmiausia pakiš koją tiems vairuotojams, kurie prieš sėsdami prie vairo nepiktnaudžiauja alkoholiu, tačiau neatsisako išlenkti bokalo alaus ar taurės vyno. Jei naujoji pataisa bus priimta, šiems vairuotojams tokį įprotį tektų pamiršti.

Kefyras ir promilės – mitas
Kai kurie parlamentarai ir dalis eismo dalyvių kritikuoja V.Bacevičiaus siūlomą įstatymo pataisą. Oponentai teigia, esą vairuotojai galės gauti baudą išgėrę kefyro ar suvalgę sugedusį obuolį. Tačiau V. Bacevičius įsitikinęs, kad tokie argumentai – tuščios kalbos. Jam pritaria ir Vilniaus priklausomybės ligų centro direktorius Emilis Subata bei gydytojas reanimatologas Arūnas Grigaliūnas. Mediko teigimu, nuo kefyro ar kitų maisto produktų žmogaus organizme alkoholio kiekis nedidėja. „Nei nuo kefyro, nei nuo raugintų produktų organizmas negauna nė menkiausios promilės dalies. Tai yra paprasčiausias mitas”, – aiškino A.Grigaliūnas.
Gydytojas pasakojo, kad per valandą normalaus žmogaus organizmas sudegina 60 gramų gryno alkoholio. Vadinasi, pusės litro degtinės „pėdsakams” panaikinti pri- reiks ne mažiau nei 8 valandų. „Jei paskutinę taurelę išgėrėte vidurnaktį, vairuoti galėsite ne anksčiau kaip 8 val. ryto”, – vaizdžiai pasakojo A. Grigaliūnas.
Gydytojas  prisipažino, kad teigiamai vertina siūlymą drausti sėsti prie vairo nors šiek tiek išgėrusiems vairuotojams. Mediko teigimu, dabartiniai įstatymai daugeliui Lietuvos vairuotojų yra pernelyg švelnūs ir suteikia galimybę nusižengti. „Šiandien daugiau nei 2 metų stažą turinčiam vairuotojui leidžiama sėsti prie vairo, jei alkoholio koncentracija kraujyje neviršija 0,4 promilės. Ką tai reiškia? Būtent tai, kad žmogui suteikiama galimybė išgerti. Jis žino, kad nedidelis alkoholio kiekis problemų nesukels, todėl išgeria. Tada dingsta savikontrolė, ir žmogui jau sunku nustatyti alkoholio kiekį, kuris dar neviršytų leistinos normos. Būtų mano valia, grąžinčiau prieš porą dešimtmečių Lietuvoje visiems vairuotojams galiojusią tvarką – nė lašo alkoholio kraujyje”, – teigė gydytojas A.Grigaliūnas.

Problemos tikrai esama
Tai, kad keliuose važinėja palyginti nemažai išgėrusių vairuotojų, tačiau jų kraujyje alkoholio kiekis neviršija leistinos 0,4 promilės ribos,  patvirtino ir policijos pareigūnai.
Vilniaus miesto eismo priežiūros tarnybos kelių patrulių rinktinės vadas Marius Putrimas pasakojo, kad per specialius policijos reidus „šiek tiek” išgėrusių vairuotojų sustabdoma maždaug dvigubai daugiau negu tokių, kurie vairuoja viršiję leistiną normą. „Tikslių skaičių nepasakysiu, tačiau
iš patirties žinau, kad „šiek tiek” išgėrusių vairuotojų pasitaiko tikrai nemažai. Pavyzdžiui, jei per reidą išaiškinama 10 neblaivių vairuotojų, dar 20 būna vartoję alkoholio, tačiau pagal galiojančius įstatymus jie dar gali vairuoti. Kitaip sakant, alkoholio koncentracija tokių asmenų kraujyje neviršija leistinos ribos”, – akcentavo M.Putrimas.
Sostinės kelių patrulių vadas teigė palaikantis iniciatyvą visiškai drausti vairuotojams vartoti alkoholį. Pareigūno teigimu, tada nekiltų pagundų peržengti ribas.
Policijos generalinis komisaras Vizgirdas Telyčėnas taip pat įsitikinęs, kad siūloma pataisa duotų naudos. „Kai kurie asmenys neapskaičiuoja, kiek gali išgerti, mano, jog dar nepasiekė 0,4 promilės, o paaiškėja, kad šią ribą viršijo. Tokia problema tikrai egzistuoja”, – sakė policijos vadas.
V.Telyčėnas įsitikinęs, kad svarstant pataisą žodį turėtų tarti ir medikai, nes alkoholio matuoklis promilių gali parodyti išgėrus ne svaigalų, o tam tikrų vaistų. Komisaras nesitiki, kad siūloma tvarka sudrausmintų tuos asmenis, kurie vairuoja stipriai išgėrę. Pasak V.Telyčėno, jiems pažaboti taikomos kitos įstatymais numatytos priemonės.

Šaltinis: Policijos departamentas prie VRM