Dėl Gvantanamo kalinių perkėlimo į Lietuvą

 

Lietuvos žiniasklaidoje jau visas mėnuo vyksta diskusijos dėl to, ar reikia Lietuvai priimti Gvantanamo bazėje laikomus kalinius, nes to iš Europos Sąjungos šalių paprašė Jungtinės Valstijos. Aiškėja, kad daugumos kalinių dalyvavimo teroro veiksmuose ar priklausymo teroristinėms organizacijoms neįmanoma įrodyti. Tarptautinės teisės požiūriu Gvantanamo kaliniai yra nekalti žmonės.

Reikia pasveikinti naujojo JAV prezidento Barako Obamos iniciatyvą uždaryti kalėjimą Gvantanamo bazėje, ko nedrįso padaryti jo pirmtakas, nors to reikalavo ir NATO partneriai. Kaliniai buvo laikomi pažeidžiant tarptautinius ir pačių Jungtinių Valstijų įstatymus, spaudoje ne kartą buvo rašoma apie jų kankinimus.
JAV siekia įtraukti ES į tarptautinės teisės pažeidimus, kad pačioms būtų lengviau išeiti iš tokios situacijos, į kurią pačios save įvarė.
„Fronto” partija laikosi nuomonės, jog Lietuva neturi priimti žmonių su neapibrėžtu teisiniu statusu ir įsivelti į tarptautinės teisės pažeidimo procesus.
Dėl susidariusios situacijos yra kaltos tik Jungtinės Valstijos, kurios turi pakankamai teritorijos, lėšų, patirties ir programų šių žmonių socialinei integracijai į visuomenę. Be to, reikia nepamiršti, kad Lietuvos visuomenėje vyrauja nuomonė nepriimti Gvantanamo kalinių.