Naujiena!!!

Skelbimų paieška

Susisiekime

Nori pranešti apie įvykį, renginį???

El.paštas: naujienos@infomazeikiai.lt

Naujausi komentarai

Artimiausi renginiai

NOEVENTS

Aplankyk!!!

Grupė SEKUNDA
Vestuviniai Muzikantai vestuvėms!

Vasara Mažeikiuose prasidės geriausio kalvio karūnavimu, viduramžių karių aprangos bei ginkluotės pristatymu ir Krašto kultūros premijos įteikimu PDF Spausdinti Email
Straipsnį paruošė Administratorius | 2013 m. gegužės 08, Trečiadienis, 08:41

 

Birželio 7-8 dienomis Mažeikiuose vyks ketvirtoji Tarptautinė kalvystės meno ir amatų šventė. Joje tradiciškai išvysime Lietuvos ir užsienio šalių kalvių bei kitų amatininkų darbus, stebėsime kaip jie gaminami. Bus renkamas ir karūnuojamas Lietuvos kalvių kalvis, o Lietuvos kariuomenės Garbės sargybos karių kuopa pristatys XIV amžiaus karių aprangą ir ginkluotę.

 


Šventei skirti renginiai prasidės gegužę

Nors kalvystės meno ir amatų šventė vyks birželio 7-8 dienomis, jai skirti renginiai prasidės dar gegužės mėnesį. Gegužės 4-7 dienomis planuojami edukaciniai užsiėmimai su Lietuvos kalvių kalviu Vytautu Jaručiu, gegužės 24 d. – birželio 9 dienomis rengiama kalviškosios kryždirbystės „Lietuvos kalvių kalvis 2013“ paroda-konkursas Žemaitijos krikšto 600 m. jubiliejui paminėti.
Birželio 7 d., penktadienį, mažeikiškiams ir miesto svečiams bus pristatyta kalvių profesionalų darbų  paroda, numatyta spaudos konferencija „Metalo ir ugnies valdovai“, vyks pasidalijimas patirtimi ir parodomieji darbai Algirdo Stankaus ir Virgilijaus Mikuckio kalvėse.
Kultūros centro mažojoje salėje rengiama Mažeikių krašto kultūros premijos įteikimo ceremonija. Šiemet premija bus įteikta Merkelio Račkausko gimnazijos mokytojui-ekspertui, režisieriui Martynui Januškai.

Išlaikomos gražios tradicijos, pristatomos naujovės

Mažeikių rajono savivaldybės meras Antanas Tenys įsitikinęs, kad šių metų šventė turėtų būti puiki.
„Stengiamės išlaikyti gražias šventės tradicijas, bet norime, kad mažeikiškiai ir mūsų miesto svečiai, taip pat pamatytų ir kažką naujo. O naujovių tikrai bus. Rinksime geriausią kalvį, stebėsime viduramžių karių ginkluotę bei aprangą, kurias demonstruos ne bet kas, o Lietuvos kariuomenės Garbės sargybos karių kuopa“, – kalbėjo rajono vadovas.
Savivaldybės mero pavaduotoja Sigutė Bernotienė pasidžiaugė, kad į šventę ruošiasi atvykti nemažas būrys svečių iš užsienio šalių.
„Šventės programa sudomino ne tik užsieniečius kalvystės amato meistrus. Drauge su jais atvyksta ir oficialios delegacijos iš mūsų miestų partnerių – Saldaus (Latvija), Paidės (Estija), Haviržovo (Čekija). Bus puiki proga pabendrauti, pasidalinti patirtimi įvairiais aktualiais klausimais ir, žinoma, pabūti su svečiais šventėje, parodyti jiems, kuo esame įdomūs“, – teigė S. Bernotienė.

Garbės sargybos kuopos pasirodymas – neatsitiktinis

Birželio 8 d., šeštadienį, renginiai prasidės 14 val. senųjų, tradicinių ir naujųjų amatų muge. 16.00 val. patrankų salvės paskelbs šventės atidarymą.
Pasak Mažeikių rajono savivaldybės administracijos Kultūros ir sporto skyriaus vedėjos Angelės Rupkutės, viena iš ypač svarbių ir įdomių šventės dalių – Lietuvos  kariuomenės garbės sargybos kuopos pristatomas ir demonstruojamas LR Krašto apsaugos ministerijos projektas – XIV a. kario apranga ir ginkluotė.
„Šis projektas į Mažeikius atkeliaus neatsitiktinai. Tarptautinės kalvystės ir amatų šventės Mažeikiuose iniciatoriai ir pradininkai – senosios ginklų kalvystės puoselėtojas, Lietuvos dailininkų sąjungos narys, mažeikiškis A. Stankus bei jo sūnūs Martynas ir Mindaugas, drauge su kitais šalies karybos, istorijos ir archeologijos specialistais dirbo Lietuvos kariuomenės projekte ir atkūrė XIV amžiaus kario ginkluotę ir aprangą. Dabar ir mes, mažeikiškiai, turėsime puikią proga pasidžiaugti kraštiečių kalvių darbu“,– džiaugėsi A. Rupkutė.

Bus renkamas kalvių kalvis

Šventėje taip pat prisistatys amatininkai ir svečiai, vyks kalvystės meno ir kitų amatų demonstravimas. Kalviai savo darbais puoš skulptūrą „Kiekvienas yra savo laimės kalvis“, kurią po šventės planuojama pastatyti Šv. Pranciškaus aikštėje. Jos sumanytojas – mažeikiškis, Lietuvos respublikinio konkurso „Aukso vainikas 2012“ antrosios vietos taikomosios dailės srityje laimėtojas, tautodailininkas, turintis meno kūrėjo statusą – V. Mikuckis.


„Bene labiausiai visų kalvių laukiama šventės dalis – „Lietuvos kalvių kalvio 2013“ rinkimai ir laimėtojo karūnavimas. Susirinkusiesiems koncertuos skrabalų virtuozas Regimantas Šilinskas, liaudiškos muzikos kapela „Virventa“, viena ryškiausių Lietuvos roko grupių „Rebelheart“, grupė „DAR“ (Vudis ir Grūdas), vyks pirmoji vasaros diskoteka, ugnies ir muzikos žaismė. Šventę ves žinomas šalies renginių vedėjas Marijus Budraitis“, – pasakojo Mažeikių rajono savivaldybės Kultūros centro direktorė Krista Kinčienė.
Į IV-ąją Tarptautinę kalvystės meno ir amatų šventę ketina atvykti gausus būrys Lietuvos ir užsienio šalių (Latvijos, Estijos, Suomijos, Norvegijos, Ukrainos, Baltarusijos, Vokietijos, Čekijos, Lenkijos, Rusijos, Prancūzijos) kalvių bei kitų amatų atstovų, svečių iš miestų partnerių. Šį renginį pamėgo ne tik patys mažeikiškiai, bet ir kalvyste besidomintys kitų šalies rajonų gyventojai, užsieniečiai. Anot K. Kinčienės, Kalvystės meno ir amatų švente jau domisi ne tik Lietuvos žiniasklaida, sulaukta dėmesio ir iš užsienio spaudos atstovų, kurie ketina atvykti į šventę.

Nuoširdi padėka rėmėjams

Šventės organizatoriai be galo dėkingi rėmėjams: generaliniam rėmėjui AB „Orlen Lietuva“, LR kultūros ministerijai, Mažeikių rajono savivaldybei, UAB „Retoras“, UAB „Mažeikių statybos kompanija“, UAB „Andrava“, UAB „Nebasta“, UAB „Tirmeda ir ko“, UAB „Metsuna“, UAB „Unilever“ Lietuva, restoranui „Žemaitis“, kaimo turizmo sodybai „Dubgiris“, Pauliaus Daujoto akmens apdirbimo studijai, informaciniams rėmėjams: LRT televizijai, TV Roventa, laikraščiams „Santarvė“, „Būdas žemaičių“ ir „Telšių žinios“, radijo stotims: „Mažeikių aidas“, „Hot FM“, „Saulės radijas“, „Spindulys“ ir „XXL FM“, KLI.LT, infomazeikiai.lt, Lietuvos tautodailinikų sąjungos Kauno bendrijai ir jos pirmininkui Valentinui Jezerskui, draugams – Lietuvos kalvių sąjungai ir jos pirmininkui Linui Leščiauskui.
„Tariame nuoširdžius padėkos žodžius visiems rėmėjams ir pagalbininkams. Jų geranoriškos paramos dėka mažeikiškiai ir miesto svečiai galės prasmingai leisti laiką puikiame, profesionaliame renginyje“, – sakė K. Kinčienė.

Ankstesnes šventes prisiminus

Pirmoji Tarptautinė kalvių šventė Mažeikių rajone buvo surengta 2005 m. ant Daubarių piliakalnio. 2007 m. Mažeikiuose tris dienas vykusi antroji Tarptautinė kalvystės meno ir amatų šventė sukvietė kalvius iš Lietuvos, Latvijos, Estijos, Prancūzijos ir Rusijos. Apie 50 kalvių ir jų mokinių bendravo, dalyvavo teoriniuose ir praktiniuose užsiėmimuose, konferencijoje „Metalo ir ugnies valdovai“, dalijosi patirtimi. Kauno technologijos universiteto Metalo technologijos katedros docentai Jonas Navasaitis ir Gintas Žaldaris pristatė knygą „Lietuvos geležis“. Parodoje „Mano stilius, mano darbas“ žiūrovai gėrėjosi grakščiomis metalo linijomis, ieškojo širdžiai ir akiai mielų, minčiai ir polėkiui  iškalbingų darbų. 2010 m. surengta III-oji Tarptautinė kalvystės meno ir amatų šventė, kurioje dalyvavo Lietuvos, Latvijos, Estijos, Suomijos, Prancūzijos ir Rusijos kalviai. Mažeikių muziejuje surengta paroda bei konferencija apie kalvystės tradicijas mūsų rajone. Miesto gyventojai ir svečiai Šv. Pranciškaus Asyžiečio aikštėje dalyvavo nuotaikingame šventės atidaryme bei ten pat vykusioje amatų mugėje, apžiūrėjo kalvystės darbų parodą. Čia apsilankiusieji galėjo ne tik stebėti kaip jų akyse gimsta meno kūriniai, bet ir patys išmėginti kalvystės amatą.

 

Mažeikių rajono savivaldybės administracijos Kultūros ir sporto skyrius;
Mažeikių rajono savivaldybės Kultūros centras

 
Kiti straipsniai šioje kategorijoje
Pridėti naują komentarą
KOMENTARAI
Vardas:
El. paštas:
 
Komentaro pavadinimas:
Žemiau galite rašyti savo komentarą:
:angry::0:confused::cheer:B):evil::silly::dry::lol::kiss::D:pinch:
:(:shock::X:side::):P:unsure::woohoo::huh::whistle:;):s
:!::?::idea::arrow:
Įveskite paveiksliuke matomus simbolius.

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

KOMENTARAI

Sukūrė Inforena   Kuriant panaudota atvirojo kodo TVS Joomla