Naujiena!!!

Skelbimų paieška

Susisiekime

Nori pranešti apie įvykį, renginį???

El.paštas: naujienos@infomazeikiai.lt

Naujausi komentarai

Artimiausi renginiai

NOEVENTS

Aplankyk!!!

Grupė SEKUNDA
Vestuviniai Muzikantai vestuvėms!

Per žoleles į išmintį PDF Spausdinti Email
Straipsnį paruošė Administratorius | 2012 m. rugsėjo 19, Trečiadienis, 07:55

Mažeikių rajone, kaip ir visoje Lietuvoje bei Europoje, vyksta išskirtinę vietos dvasią – „aurą“ – atskleidžiantys Europos paveldo dienų renginiai.

Pasak Mažeikių rajono savivaldybės administracijos vyriausiosios specialistės paminklotvarkai Eugenijos Kupliauskienės, šiųmetinių šešioliktą kartą vykstančių Europos paveldo dienų tema – „Genus loci. Vietos dvasia“.
„Pajusti vietos dvasią gali kiekvienas – tereikia akimirkai išnirti iš kasdienybės sūkurio, stabtelti ir atviromis akimis pažvelgti į mus supančią aplinką.

Ta vietos „aura“ yra ne tik čia esantys istorijos, architektūros, meno paminklai, žmonės, čia kūrę, gyvenę, kovoję, bet ir dabar gyvenantys, turintys nuostabių gebėjimų, prigimtinę kultūrą puoselėjantys, dalelę savęs kraštui dovanojantys žmonės. Viena iš tokių yra žolininkė, aukščiausios kategorijos provizorė Jadvyga Balvočiūtė“, – sakė E. Kupliauskienė.


Savivaldybės vyriausioji specialistė džiaugėsi, kad nereikėję įkyriai piršti renginio idėjos, nurodinėti, kam ką pristatyti – žmonės patys ėmėsi iniciatyvos parengti programas.


„Tikiu, kad apie mūsų rajono dvasią daugiau sužinos ne tik mūsų kraštiečiai, Lietuva, bet ir Europa. Visa per šį renginį surinkta medžiaga keliaus į Romą. Džiugu, kad nunešime žinią apie visa, kas pas mus geriausia. Be to, šie Europos paveldo dienų renginiai – puiki galimybė pasakyti jaunimui, kaip svarbu yra žvilgsniu paliesti ir savo širdyje apgyvendinti takelį, žolelę, medį, paukščio inkilą...


Būtent žolininkės J. Balvočiūtės ekologiniame ūkyje, įsikūrusiame Gyvolių kaime, šalia Virvytės upės ir Gyvolių piliakalnio, rugsėjo 14 d. prasidėjo Europos paveldo dienų ciklas.


Sakoma, kad pradžia yra ten, kur paprastai būna gera – savose vietose. Anot J. Balvočiūtės, įdomu bus papasakoti Europai, kokiais takais vaikščiojo mūsų rajono žmonės, palyginti su prancūzų, italų bei kitų europiečių išmintais takeliais, pajausti jų šilumą.


„Mano gimtinės takeliai man yra labai brangūs. Jie keičiasi, bet yra labai šilti, dvelkia sava dvasia. Žolelės – didelis mūsų krašto turtas. Svarbiausia nepamiršti, kad mes turime žinių apie jų gydomąsias galias, rasti drąsos tas žinias išsaugoti, patikėti žolelių galia. Turime būti tvirti savo dvasia, siekti, kas mūsų vaikai pažintų žoles, žiūrėtų į viską išminties kupinomis akimis“, – kalbėjo garsioji žolininkė.


Renginyje dalyvavusi Židikų Marijos Pečkauskaitės vidurinės mokyklos direktorė Rima Širvinskienė sakė buvusi maloniai nustebinta šiųmetinės Europos paveldo dienų programos – sudaryta puiki galimybė suvokti, koks mūsų rajonas yra gražus, turtingas savo istorija, žmonėmis.


„Ne kartą su mokiniais lankėmės pas žolininkę Jadvygą, mokėmės, kaip rinkti žoleles, iš jų virti gardžią arbatą, gydomuosius nuovirus. Nuostabu, kai per tokius, regis, mažus dalykus, kaip žolelės, einama prie išminties, dvasios turtų“, – džiaugėsi R. Širvinskienė.


Europos paveldo dienų renginių dalyviai iš Gyvolių vyko į Viekšnius, kur apžiūrėjo senąją Viekšnių vaistinę-muziejų, Biržiškų namą ir jame veikiančią ekspoziciją, paminklą Biržiškų šeimai atminti, sveikatos namus, Šv. Sergijaus Radonežiečio cerkvę, vandens malūną, paminklą Vytautui Didžiajam, senąsias kapines. Viekšnių Šv. Jono Krikštytojo bažnyčioje koncertavo Vinco Deniušio meno mokyklos mokytojai ir moksleiviai.

Sedoje – jurginų spalvingas šėlsmas


Rugsėjo 16 d. Europos paveldo dienų renginiai Sedoje prasidėjo šv. Mišiomis Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčioje. Po šv. Mišių aukos parapijos klebonas Olijandras Jurevičius vaizdžiai papasakojo bažnyčios istoriją, parodė saugomas relikvijas.


Sedos Vytauto Mačernio gimnazijos abiturientės Eglė Katkutė ir Monika Neliubšytė pravedė ekskursiją po septynių kelių sankirtoje įsikūrusį Sedos miestelį, papasakojo apie senąsias karių kapinaites, Antano Baranausko aikštę, buvusį dvaro (Sapiegų) malūną, magaziną, paminklus Vytautui Didžiajam, poetui A. Baranauskui, kalbininkui Adomui Šablinskui, Šv. Jono Nepomuko bažnyčią. Ypač daug gražių žodžių jaunosios gidės skyrė poetui Vytautui Mačerniui.


„Su malonumu domimės Sedos istorija, džiaugiamės galėdamos perteikti jos dvasią. Juk taip įdomu žinoti, kas buvo, vyksta, nes tada gali nuspėti ateitį“, – spindinčiomis akimis kalbėjo E. Katkutė ir M. Neliubšytė.
Mergaičių nuomone, kadangi praeityje Seda buvo didelis centras, vadinasi, dabar sediškiams būtina stengtis, organizuoti įvairius renginius, kad žmonės čia vėl suplūstų.


Išties sediškiai moka organizuoti įspūdingas šventes. Ir šįkart dar kartą tai patvirtino – Europos paveldo dienų proga A. Baranausko aikštėje pražydo ryškiaspalvių jurginų šventė.


Sedos seniūnas Algirdas Grinkevičius džiaugėsi sediškių noru puošti aplinką, gėlėmis, dainomis, šokiais džiuginti savo ir aplinkinių sielas.


A. Grinkevičius dėkojo Vaclovui Akavickui, šios šventės iniciatoriui, užauginusiam daugiau nei tūkstantį kelmų jurginų, už padovanotus rudenį pranašaujančių margaspalvių gėlių žiedus.
Šventėje koncertavo ansamblis „Sedos romansai“, folkloro kolektyvai „Rėmolee“ ir „Rėmoliokaa“, liaudiška kapela „Linksmuolee“.

 

 

 

 

Mažeikių savivaldybės ryšių su visuomene skyrius

 
Kiti straipsniai šioje kategorijoje
Pridėti naują komentarą
KOMENTARAI
Vardas:
El. paštas:
 
Komentaro pavadinimas:
Žemiau galite rašyti savo komentarą:
:angry::0:confused::cheer:B):evil::silly::dry::lol::kiss::D:pinch:
:(:shock::X:side::):P:unsure::woohoo::huh::whistle:;):s
:!::?::idea::arrow:
Įveskite paveiksliuke matomus simbolius.

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

KOMENTARAI

Sukūrė Inforena   Kuriant panaudota atvirojo kodo TVS Joomla