Naujiena!!!

Skelbimų paieška

Susisiekime

Nori pranešti apie įvykį, renginį???

El.paštas: naujienos@infomazeikiai.lt

Naujausi komentarai

Artimiausi renginiai

NOEVENTS

Aplankyk!!!

Grupė SEKUNDA
Vestuviniai Muzikantai vestuvėms!

Europos paveldo dienų renginiuose – dėmesys vietos dvasiai PDF Spausdinti Email
Straipsnį paruošė Administratorius | 2012 m. rugsėjo 10, Pirmadienis, 10:19

Rugsėjo 14-24 dienomis Mažeikių rajone vyks Europos paveldo dienoms skirti renginiai. Šių metų tema – „Genius loci. Vietos dvasia“.
Kultūros paveldu besidomintys rajono gyventojai kviečiami dalyvauti Gyvoliuose, Viekšniuose, Sedoje, Židikuose, Laižuvoje, Tirkšliuose, Daubariuose ir Mažeikiuose vyksiančiuose renginiuose: ekskursijose, paskaitose, filmų peržiūrose, koncertuose.
Kas yra vietos dvasia (lot. Genius loci, Senovės Romoje dvasia – vietos globėja)? Ją perteikia menininkai romanuose, eilėraščiuose, dailės, foto bei kino meno kūriniuose, vis plačiau tyrinėja mokslininkai.

 

Tačiau pajusti vietos dvasią gali kiekvienas – tereikia akimirkai išnirti iš kasdienybės sūkurio, stabtelėti ir atviromis akimis pažvelgti į mus supančią aplinką... Atsiverkime, ir vietos dvasia pradės byloti apie praeities slėpinius – žmones, kurie gyveno, kūrė, kentėjo, kovojo, o išeidami paliko dalelę savęs, apie nuvilnijusius įvykius ir nuostabų žmogaus gebėjimą iš gamtos gabalėlių ir plytų, akmens, medžio kurti ypatingas vietas, kurios leidžia bent akimirkai pajusti žemės ir žmogaus būtį – amžinybės dvelksmą, istorijos tėkmę, jau išėjusių kartų gyvenimą.


Tokios vietos visiškai neturi būti susijusios su iškiliais architektūros kūriniais. Vietos dvasia gali įsikurti labai įvairiai – senoviniame mieste, nedidelių gatvelių sankryžoje, aikštelėje prie bažnyčios šventoriaus, nedideliame skvere su senoliu medžiu, gobti kaimo keliuką arba seną kalvą... Būta kultūrų, tobulai įvaldžiusių vietų kūrimo meną. Tačiau vietos sukuriamos ne vienu sykiu, o kantriai „lipdomos“ iš kartos į kartą, net jei atrodo susiformavusios tarsi savaime.


Būtent genius loci sukelia žmonių meilę vietai ir traukia vėl grįžti ir „skubėti į pasimatymą su užstatytos erdvės gabalu tarsi į pasimatymą su gyvu žmogumi“, kaip apie Veneciją kadaise rašė poetas Borisas Pasternakas.
Vietos dvasia išliks, jeigu jos reikės žmonėms, vietos bendruomenėms. Todėl pasidairykime aplink, raskime jos buveines, tiek iškilias, tiek kukliausias, ir puoselėkime, kad vietos dvasios nutviekstos vietos ir vietovės ir toliau džiugintų mus, mūsų vaikus ir anūkus...


Kviečiame aktyviai dalyvauti programoje nurodytuose renginiuose, kuriuos remia Kultūros paveldo departamentas prie LR kultūros ministerijos ir Mažeikių rajono savivaldybė.
Išsamesnė informacija teikiama tel. nr.: (8 443) 90686, 90687.

 

 

Kultūros ir sporto skyrius

Prisegtukai
Prisegta rinkmenaRinkmenos dydis
DOWNLOAD THIS FILE (EPD_programa_2012.doc)EPD_programa_2012.doc35 Kb
 
Kiti straipsniai šioje kategorijoje
Pridėti naują komentarą
KOMENTARAI
Vardas:
El. paštas:
 
Komentaro pavadinimas:
Žemiau galite rašyti savo komentarą:
:angry::0:confused::cheer:B):evil::silly::dry::lol::kiss::D:pinch:
:(:shock::X:side::):P:unsure::woohoo::huh::whistle:;):s
:!::?::idea::arrow:
Įveskite paveiksliuke matomus simbolius.

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

KOMENTARAI

Sukūrė Inforena   Kuriant panaudota atvirojo kodo TVS Joomla