Naujiena!!!

Skelbimų paieška

Susisiekime

Nori pranešti apie įvykį, renginį???

El.paštas: naujienos@infomazeikiai.lt

Naujausi komentarai

Artimiausi renginiai

NOEVENTS

Aplankyk!!!

Grupė SEKUNDA
Vestuviniai Muzikantai vestuvėms!

Pirtis gali būti ir ne rąstinė PDF Spausdinti Email
Straipsnį paruošė Administratorius | 2013 m. rugpjūčio 12, Pirmadienis, 12:45

Buvo metas, kai žmogus pasirūpinti savo kūno švara po darbų galėdavo tik pirtyje. Iki šių laikų išliko tradicinė pirtis, tačiau atsirado ir daugybė naujų, besiskiriančių drėgnumu, kaitra ir poveikiu organizmui.

Duosimgaro.lt projektų vadovas Gintaras Gurskis sako, kad šiais laikais pirtis dažnam asocijuojasi su vakarėliais, pramogomis, alkoholio vartojimu. Būtent to, anot jo, reikėtų atsisakyti ir prisiminti, kad pirtyje galima ne tik mėgautis įvairiomis vandens procedūromis, vanotis, atsipalaiduoti, pailsėti, bet ir grūdinti organizmą. Tada pavyks išvengti ligų.Nebūtinai rąstinė


Prieš šimtą ir daugiau  metų  medinės pirtys dažniausiai būdavo statomos su keturšlaičiu stogu. Dabar populiariausi dvišlaičiai stogai. „Mūsų protėviai pirties stogą dengdavo šiaudais, nendrėmis arba medinėmis čerpėmis. Tuo metu pirtis statydavo nedideles (3x5 m), dviejų dalių – pirties, kuri būdavo skirta pertis ir praustis, ir priešpirčio, skirto persirengti. Priešpirtis užimdavo maždaug trečdalį pastato. Lietuvoje tradicinės pirtys yra garinės, karštis jose siekia 40–60 laipsnių, o drėgnumas – 50–60 procentų“, – sakė pašnekovas.

Šiandien žmonės vis rečiau renkasi rąstines pirtis dėl sudėtingos jų statybos. Naudojant šiuolaikiškas statybines medžiagas, pasak pašnekovo, galima pastatyti kokybišką pirtį greičiau ir pigiau. „Vietoj rąstų daug kas renkasi medinius tašus. Tinkamai įrengta ir apšiltinta medinė karkasinė pirtis irgi ilgai išlaiko kaitrą, sienose nesikaupia drėgmė. Pirties išorę bei vidų galima įrengti atsižvelgiant į poreikius ir galimybes“, – aiškino G.Gurskis.

Seniau pirtys visada buvo statomos šalia vandens telkinių, kad būtų galima iškart įšokti į vandenį ar eketę, greičiau užgesinti pirtelę, jei ji užsidegtų. Įsirengti pirtį reikia taip, kad ja būtų patogu naudotis, tad reikia rasti jai tinkamą vietą. Ir šiuo metu mėgstama statyti pirtis šalia vandens, bet vis dažniau jos renčiamos arčiau gyvenamojo namo.

Pirtis per dieną


Pasak G.Gurskio, pasistatyti pirtį gali kiekvienas, išmanantis apie statybas. Norint pasistatyti pirtį patiems, rekomenduojama pasinaudoti internetu ar knygomis, kuriose galima rasti įvairių projektų, brėžinių.

„Tačiau geriausia šį darbą patikėti žinančiam, kaip tai padaryti. Lengviausias ir greičiausias būdas – įsigyti jau įrengtą pirtį (su pristatymu į vietą). Toks variantas įmanomas, kai pirtis yra nedidelė, o privažiavimas – patogus. 24 kv. m pastatyta pirtis su atgabenimu gali kainuoti maždaug nuo 28 tūkst. Lt. Tokioje pirtyje jau būna visa apdaila, durys, langai, įrengti gultai“, – vardijo pašnekovas. Pastatas, pasak jo, sklype gali išdygti per dieną ar kelias.

Nereikia leidimų

Statant pirtį svarbu žinoti, kas ja naudosis. Šeimai pakaktų nedidelės pirtelės su priepirčiu bei garinės patalpa. Tokia pirtis neužims daug vietos, ja bus patogu naudotis ir prižiūrėti. G.Gurskis teigia, kad optimalus variantas pirtelei – 24–25 kv.m. Svarbu ir tai, kad tokiai pirtelei statyti nereikia leidimų.

„Galima statyti ir kur kas mažesnę pirtį. Pavyzdžiui, 12 kv. m, jei nereikia trijų patalpų ir joje lankysis tik keletas žmonių. Jei pirtimi naudosis daugiau žmonių, joje susirinks giminės, draugai, tada reikėtų statyti didesnę. Antrame aukšte galima įrengti poilsio, miegamas vietas. Tačiau jei abejojama, ar viršuje esantys miegamieji bus naudojami, geriau antro aukšto neįrenginėti. Tada pirtis atsieis beveik trečdaliu pigiau“, – sakė pašnekovas.

Tinka lauko rieduliai


Pirties statyba prasideda nuo pamatų. Statant nedidelę pirtelę, pakanka akmeninių pamatų, kaip būdavo daroma anksčiau. „Ant tokių pamatų senovėje stovėjo daugelis medinių pastatų. Lauko riedulių pamatai  buvo sudaryti iš kampuose ir ties sąspara padėtų didelių plokščiomis kraštinėmis akmenų, laikančių visos pirties svorį. Tarpus užpildydavo mažesniais įvairių formų akmenimis. Ant kampinių akmenų išdėstydavo mažesnių akmenų juostą, o tarpus užpildydavo mirkytu moliu, – aiškino specialistas. – Jei gruntas vienalytis, tankus ir akmeningas, statydavo ir tiesiog ant žemės, bet dabar taip daryti nerekomenduojama. Nedidelę profiliuotų tašų pirtelę galima pastatyti ir ant atraminių blokelių.“

Pamatus būtina apšiltinti


Statant didelę pirtį, pasak G.Gurskio, reikėtų betonuoti pamatą. Jo dydis, stiprumas ir gylis priklausytų ne tik nuo pastato dydžio bet ir nuo grunto, esančio toje vietoje. „Galima statyti paprastus pamatus sucementuojant riedulius. Tokie pamatai būna iki 1 metro aukščio ir įgilinti iki 0,5 metro. Bet tinkamiausi šiuo metu pirčiai yra poliniai pamatai. Jei gruntas smėlingas, daug žvyro, pakanka juos įgilinti 120–150 cm. Polių skersmuo turėtų būti 25–30 cm. Duobes poliams galima iškasti patiems arba išsinuomoti specialią techniką. Atstumas tarp polių – 1,5–2 m, – patarė specialistas. –Ant polių daromas rostverkas (visų polių sujungimas betonine juosta žemės lygyje), o jei grindys bus betoninės – išliejama vientisa betoninė aikštė. Prieš tai būtina sutankinti žvyro ir smėlio gruntą.“ Rąstinės pirties, pasak jo, nereikia papildomai apšiltinti, tačiau pamatus būtina iš išorės apjuosti 5 cm putplasčio sluoksniu. Negalima pamiršti ir hidroizoliacijos – reikėtų naudoti tepamą izoliaciją. Pirties krosnies aikštelę irgi reikia išbetonuoti ir sujungti su rostverku.

Parengta pagal manonamai.lt

www.toreda.lt
 
Kiti straipsniai šioje kategorijoje
Pridėti naują komentarą
KOMENTARAI
Vardas:
El. paštas:
 
Komentaro pavadinimas:
Žemiau galite rašyti savo komentarą:
:angry::0:confused::cheer:B):evil::silly::dry::lol::kiss::D:pinch:
:(:shock::X:side::):P:unsure::woohoo::huh::whistle:;):s
:!::?::idea::arrow:
Įveskite paveiksliuke matomus simbolius.

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

KOMENTARAI

Sukūrė Inforena   Kuriant panaudota atvirojo kodo TVS Joomla