Naujiena!!!

Skelbimų paieška

Susisiekime

Nori pranešti apie įvykį, renginį???

El.paštas: naujienos@infomazeikiai.lt

Naujausi komentarai

Artimiausi renginiai

NOEVENTS

Aplankyk!!!

Grupė SEKUNDA
Vestuviniai Muzikantai vestuvėms!

Gerų sėklų geras derlius PDF Spausdinti Email
Straipsnį paruošė Administratorius | 2013 m. liepos 28, Sekmadienis, 10:00

Ūkininkai laukia giedresnių orų, kad galėtų nuimti grūdinių kultūrų derlių. Aišku, didesnio derliaus tikisi tie, kurie į dirvą bėrė gerų veislių grūdų sėklą. Vilniaus rajone, Rastinėnuose, gyvenančiam ir ūkininkaujančiam Stanislav Rudulevič šie metai ypatingi, nes gražiai užderėjo sėkliniai javai.

Sėjo pirmą kartą
Nuo pirmųjų nepriklausomybės metų, priėmus Valstiečių ūkio įstatymą, S.Rudulevič nederlingose Vilnijos ir gretimų rajonų žemėse pabandė auginti ne vieną žemės ūkio kultūrą. Šiuo metu jis su sūnumi ir žentu dirba 1 200 ha. Juose auga daug įvairių augalų, tačiau didžiausias aktyvaus, nuolat sukančio galvą vyro džiaugsmas – sėklai auginami rugiai ‘Bojko’ ir kviečiai ‘Ostka smolicka’. Pastaruosius jis šį pavasarį sėjo pirmą kartą.

Tad suprantama, kad kviečių augimą stebėjo su ypač dėmesingai. Ir kol kas nenusivylė. Tiesa, galutinis rezultatas išaiškės nuėmus derlių, tačiau jau dabar, žvelgiant į ‘Ostka smolicka’ kviečių lauką, matyti, kad varpos didelės, pilnos, tad ir derlius bus nemažas. „Ekologiškai ūkininkaujant stebuklo nėra ko tikėtis, bet jei prikulsime iš hektaro 2 ar 2,5 tonos, bus labai gerai, – įbridęs į kviečių lauką kalbėjo ūkininkas. – Pažiūrėkite, kokia tvirta šių kviečių šaknų sistema. Kitas niuansas – varpos yra su gana ilgais ašutais. Kitų veislių kviečiams tai nebūdinga. O kurdami ‘Ostka smolicka’ kviečių veislę selekcininkai specialiai stengėsi, kad jie būtų su ašutais, nes jie nepatinka kai kuriems laukus niokojantiems žvėrims.“

Ieškojo ir rado


Didžiausias rugių ‘Bojko’ ir kviečių ‘Ostka smolicka’ privalumas tas, kad juos galima auginti kaip žiemkenčius ir kaip vasarinius javus. Svarbu tai, kad Lenkijoje išvestų rugių ‘Bojko’ ir kviečių ‘Ostka smolicka’ sėklą į dirvą galima berti vėlai rudenį ir anksti pavasarį. S.Rudulevič išbandė abu variantus ir įsitikino, kad rezultatai geri. „Žemdirbio gyvenimas nelengvas. Vienus darbus keičia kiti. Esame priklausomi ir nuo oro. Savo kailiu patyriau, ką reiškia, jei metas sėti, o į dirvą negali įvažiuoti sėjamoji. Todėl pradėjau naršyti internete, domėtis kitų šalių ūkininkų patirtimi ir sužinojau, kad visai šalia mūsų, Lenkijoje, jau daugiau nei 10 metų auginami rugiai, kuriuos galima sėti ir rudenį, ir pavasarį. Ne veltui sakoma: „Kas ieško, tas ir randa“, – linksmai pasakojo ūkininkas. Taigi, ilgai nelaukęs, jis prieš trejus metus atsivežė ‘Bojko’ veislės rugių. Pirmiausia išbandė juos savo laukuose. Vienus sėjo rudenį, kitus pavasarį. Rezultatai buvo panašūs. Ūkininkas įsitikino, kad ‘Bojko’ rugiai tinka ne tik tradiciniam, bet ir ekologiniam ūkiui. Tokius pat bandymus jis atliko ir su ‘Ostka smolicka’ veislės kviečiais.

Nebijo tikrintojų


Tik įsitikinęs, kad minėtus javus verta auginti, S.Rudulevič nusprendė imtis žygių, kad jam būtų leista auginti sertifikuotą sėklą. „Sertifikavimas – ilgas ir skrupulingas darbas. Tie, kas augina javus sėklai, turi dirbti labai rūpestingai ir atsakingai, nes yra nuolat tikrinami. Dokumentacijos tvarkymas – irgi nelengvas darbas, todėl esu labai dėkingas mūsų žemės ūkio kooperatyve „Ūkininkų kaimas“ dirbančioms moterims, kurių kompetencija niekada neturėjau pagrindo abejoti“, – sakė pašnekovas. Jis didžiuodamasis parodė Valstybinės augalų apsaugos tarnybos išduotą dokumentą, liudijantį, kad yra įtrauktas į Atestuotų dauginamosios medžiagos tiekėjų sąrašą ir gali dauginti bei tiekti rinkai paties užaugintą javų sėklą.

Dažni svečiai S.Rudulevič laukuose ir „Ekoagros“ specialistai. Tačiau dėl to ūkininkas nepyksta. Jis žino, kad dirba laikydamasis visų ekologiniams ūkiams keliamų reikalavimų, tad tikrintojų nebijo, bendradarbiauja su jais. Kai pravažiavome pro ekologiškai auginamus rugius ir kitus pasėlius, įsitikinome, kad herbicidai tikrai nebuvo naudojami, nes vienur kitur galvas kėlė ir piktžolės.

Visada bus brangi


Pernai ūkininkas sertifikavo 120 tonų ‘Bojko’ veislės rugių sėklos. Didelę dalį, pritaikęs nuolaidą, pardavė Lietuvos ekologinių ūkių asociacijai. „Rinkoje tuo metu ekologiškų rugių sėklos tona kainavo 1 500 Lt. Mes pardavėme po 1 200 Lt už toną, nes puikiai sutariame su asociacijos vadovu Sauliumi Daniuliu, kita vertus, žinome, kad ekologiškai ūkininkaujantieji gyvena nelengvai. Važinėdamas po kitas šalis įsitikinau, kad ekologiškų javų sėkla yra, buvo ir bus brangi, nes ją daug sunkiau užauginti. Nenustebau sužinojęs, kad už toną ekologiškos ‘Ostka smolicka’ kviečių sėklos Lenkijoje reikia pakloti 2 200 zlotų“, – pasakojo vyriškis. Tačiau, pasak jo, jei pavyksta užauginti gerą derlių, už ekologišką žemės ūkio produkciją galima gauti daug daugiau nei už įprastą. „Štai mes jau ne pirmus metus ekologiškai užaugintus rapsus, javus parduodame vokiečiams. Jie perka nesiderėdami. Vienintelis reikalavimas – gera kokybė. O tai jie tikrina itin skrupulingai“, – pasakojo pašnekovas.

Ilgas sėjos terminas

Vilniaus krašto ūkininką S.Rudulevič džiugina tai, kad ‘Bojko’ veislės rugiai jau sėkmingai auginami ir kituose Lietuvos regionuose. „Kai buvo šiltų žiemų periodas, visi puolė auginti pietietiškų veislių javus. Vėl nusistovėjus šaltoms žiemoms, ūkininkai įsitikino, kad reikia būti atsargesniems. Vieni grįžo prie lietuviškos selekcijos rugių, pavyzdžiui, ‘Donis’, kiti, tarp jų ir aš, ieškojome ko nors naujo. Beje, palyginę rugių ‘Donis’ ir ‘Bojko’ derlingumą, pamatytume, kad ‘Bojko’ derlius dvigubai didesnis“, – pastebėjo ūkininkas. Tačiau ne tik jam, bet ir kitiems javų augintojams labiausiai patinka tai, kad rugių ‘Bojko’ sėjos terminas labai ilgas. „Vadinasi, jei matai, kad geri orai, turi laiko rugsėjo, spalio ar lapkričio mėnesį, ruošk sėjamąją. O jei nepasėjai rudenį, tai gali padaryti anksti pavasarį, vos tik pradžius dirbama žemė. Toks pat ilgas ir kviečių ‘Ostka smolicka’ sėjos terminas“, – pasakojo S.Rudulevičius. Jis pabrėžė, kad rugius ‘Bojko’ auginant neekologiškai, galima prikulti daugiau nei 5 tonas iš hektaro. Tradiciniuose ūkiuose, pasak jo, būtina naudoti augimo reguliatorių, nes rugiai ‘Bojko’ puikiai pasisavina azotines trąšas, tad gali užaugti vos ne iki 2 metrų.

 

 
Kiti straipsniai šioje kategorijoje
Pridėti naują komentarą
KOMENTARAI
Vardas:
El. paštas:
 
Komentaro pavadinimas:
Žemiau galite rašyti savo komentarą:
:angry::0:confused::cheer:B):evil::silly::dry::lol::kiss::D:pinch:
:(:shock::X:side::):P:unsure::woohoo::huh::whistle:;):s
:!::?::idea::arrow:
Įveskite paveiksliuke matomus simbolius.

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

KOMENTARAI

Sukūrė Inforena   Kuriant panaudota atvirojo kodo TVS Joomla