Naujiena!!!

Skelbimų paieška

Susisiekime

Nori pranešti apie įvykį, renginį???

El.paštas: naujienos@infomazeikiai.lt

Naujausi komentarai

Artimiausi renginiai

NOEVENTS

Aplankyk!!!

Grupė SEKUNDA
Vestuviniai Muzikantai vestuvėms!

Pagal skiepų kalendorių vaikų neskiepijantys tėvai – ligas „dauginantys“ visuomenės priešai? PDF Spausdinti Email
Straipsnį paruošė Administratorius | 2013 m. gegužės 29, Trečiadienis, 07:41

Šiemet Lietuvoje užregistruoti 22 tymų atvejai, nors nuo 2001 metų nebuvo pasitaikę nė vieno susirgimo. Medikai tikina, kad ligai, kurią daugelis jau buvo pamiršę, atsinaujinti padėjo pseudomokslinių pranešimų apie skiepų žalą prisiskaitę ir savo vaikus skiepyti atsisakę tėvai.

Taip jie kenkia ne tik savo atžaloms, bet ir priverčia visuomenę iš naujo sirgti „išaugtomis“ infekcijomis.
„Mes jau kurį laiką gyvenom be tymų, dėl to sumažėjo besiskiepijančių, ir imlūs silpnesnio imuniteto žmonės vėl suserga. Nesiskiepijant ligos, kurios buvo išnykusios, sugrįžta – ne tik tymai, bet ir kokliušas, raudonukė.

Tokios problemos nebuvo, kai buvo pakankamai pasiskiepijusių žmonių ir infekcijos neatkeliaudavo iš užsienio šalių. Nevakcinuota visuomene serga“, – aiškino Vilniaus visuomenės sveikatos centro Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus vedėjo pavaduotoja Biruta Zdanevičienė.

Pseudomokslo tyrimai


Iki gegužės pabaigos Lietuvoje, Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, užregistruoti 22 tymų atvejai, susirgo 3 vaikai iki 18 metų amžiaus ir 19 suaugusiųjų nuo 20 iki 68 metų. Visi jie nebuvo skiepyti arba paskiepyti tik viena tymų vakcina. Tuo metu pernai Lietuvoje įregistruota tik pora „įvežtinių“ tymų atvejų – susirgo iš užsienio grįžusios motina ir dukra. Užkrečiamųjų ligų specialistai tikina, kad viruso plitimą galima sustabdyti tik skiepais.

„Mokslas yra sukūręs tobulas vakcinas, kurios apsaugo nuo ligų. Kai atsipalaidavome ir pradėjome nesiskiepyti nuo tymų, nes „jais niekas nebeserga“, infekcija išplito. O nuo tymų dažniau nei iš visų skiepais valdomų infekcijų miršta žmonės, sunkios būna komplikacijos: plaučių, akių uždegimai, smegenų ir jų dangalų uždegimai, pakenkiama širdies raumenims, inkstams.

Žmonės prisiskaito pseudomokslinių tyrimų, bet nėra nė vieno moksliškai pagrįsto straipsnio, kad pasiskiepijus atsirastų komplikacijų nuo skiepo. Mokslo pasaulyje nėra nieko tobuliau už vakciną, kartais geriau naudoti jas, o ne vaistus, kurie ne visada iki galo ištirti. Tačiau žmonės skleidžia neigiamą informaciją apie skiepus ir taip daro didelę žalą visuomenei“, – paprastai paaiškinti kylančias grėsmes bandė B. Zdanevičienė.

Nuo „madų“ kenčia ir kiti
 


Pasak užkrečiamųjų ligų specialistės, mada neskiepyti savo vaikų nuo pagrindinių infekcinių ligų ateina iš užsienio, ją mėgsta pasigauti tam tikrų religijų atstovai, sveikuoliais save laikantys žmonės. „Dėl tokių „gudručių“ veiksmų kenčia ir nekalti visuomenės nariai, pavyzdžiui, vyresni žmonės, kurių imunitetas po skiepo per keliolika metų yra išblėsęs. Jei skiepytumėmės kaip priklauso, visuomenėje tokių ligų būtų mažiau“, – sakė Vilniaus visuomenės sveikatos centro Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus atstovė.

Mūsų šalyje vaikai nuo tymų skiepijami 15–16,5 mėnesių ir 6–7 metų amžiaus. Norint gauti ilgalaikį imunitetą, skiepyti reikėtų bent du kartus. Bėgant laikui, skiepas gali nebeteikti tinkamos apsaugos. „Antikūnų kiekis organizme mažėja, po penkiolikos metų nuo skiepo, jei aplink daug sergančiųjų, vėl galima užsikrėsti. Todėl praėjus tiek laiko, verta skiepą pakartoti“, – patarė B. Zdanevičienė, pridūrusi, kad nesiskiepijęs ir tymais anksčiau nesirgęs suaugęs žmogus, jei turėjo kontaktą su jais užsikrėtusiu asmeniu, gali skubiai pasidaryti serologinį tyrimą ir išsiaiškinti, ar organizme yra pakankamai antikūnų kovai prieš tymus.

Jeigu tyrimai parodytų neigiamus rezultatus, patartina per 72 valandas pasiskiepyti nuo tymų – tiesa, tai kišenę paplonins 80 litų.

Tuo metu vaikų, kurie skiepijami pagal skiepų kalendorių, tėvai gali būti ramūs – net ir kilus tymų protrūkiui, papildomai skiepytis nereikia. „Tiems, kurie piktybiškai atsisakė šios vakcinos, turėtų būti neramu ir nesmagu prieš visuomenę, kad valstybė siūlė nemokamą skiepą, o jie lengva ranka atsisakė. Beje, pirmieji ir susirgo būtent neskiepyti vaikai“, – pastebėjo užkrečiamų ligų specialistė.

Susirgusiųjų tymais daugėja Jungtinėje Karalystėje, Gruzijoje – užregistruota ir mirčių.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras primena, kad tymai yra ūmi, ypač užkrečiama virusinė infekcija, plintanti oro lašeliniu būdu: kosint, čiaudint, per kvėpavimo takų sekretais suterštas rankas ar kitus aplinkos daiktus.

Tymų virusas yra ypač lakus, jis plinta oro srautais pastato ribose: koridoriais, laiptinėmis, ventiliacijos kanalais, instaliacijų šachtomis ir pan. Virusas jautrus saulės ultravioletiniams spinduliams, cheminėms medžiagoms, todėl ant įvairių aplinkos paviršių išlieka gyvybingas iki 2 valandų.

Liga prasideda karščiavimu, kosuliu, sloga, akių junginių uždegimu. Po 1–2 dienų nuo ligos pradžios išberia, pirmiausia – galvos srityje, vėliau bėrimas „leidžiasi“ žemyn, apima liemenį, galūnes. Bėrimui nykstant, jo vietoje dar kurį laiką išlieka rusva pigmentacija. Dažniausios tymų komplikacijos – pneumonijos (plaučių uždegimai), laringitai (gerklų uždegimai), otitai (ausų uždegimai). Retais atvejais gali komplikuotis encefalitu (smegenų dangalų uždegimu).


 
Kiti straipsniai šioje kategorijoje
Pridėti naują komentarą
KOMENTARAI
Vardas:
El. paštas:
 
Komentaro pavadinimas:
Žemiau galite rašyti savo komentarą:
:angry::0:confused::cheer:B):evil::silly::dry::lol::kiss::D:pinch:
:(:shock::X:side::):P:unsure::woohoo::huh::whistle:;):s
:!::?::idea::arrow:
Įveskite paveiksliuke matomus simbolius.

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

KOMENTARAI

Sukūrė Inforena   Kuriant panaudota atvirojo kodo TVS Joomla