Naujiena!!!

Skelbimų paieška

Susisiekime

Nori pranešti apie įvykį, renginį???

El.paštas: naujienos@infomazeikiai.lt

Naujausi komentarai

Artimiausi renginiai

NOEVENTS

Aplankyk!!!

Grupė SEKUNDA
Vestuviniai Muzikantai vestuvėms!

Apsipirkimo Suvalkuose aritmetika: mažai išleisti neapsimoka PDF Spausdinti Email
Straipsnį paruošė Administratorius | 2013 m. sausio 26, Šeštadienis, 13:08
Nuolatiniai Suvalkų parduotuvių klientai pastebi – maisto kainos ir čia kyla. Vis dėlto kelio į už 25 km nuo Lietuvos sienos nutolusį Lenkijos miestą lietuviai nepamiršta ir noriai veža ten savo pinigus. Sako, labiausiai pirkti apsimoka, kai tam iš karto skiri 700–1000 Lt.
Kada, riedėdamas keliu iš Kauno į Suvalkus, patenki į Lenkiją, gerai net nesuprasi. Dėmesį patraukia nebent kitos spalvos kelio ženklai, visa kita – beveik kaip Lietuvoje.

Pakelėje pastatyti reklamos stendai kviečia aplankyti parduotuvę vaikams, informuoja, kur galima įsigyti šviežios mėsos, mėsos gaminių ir pieno produktų, o prekybos centre išsirinkti plyteles. Reklamuojama žemės ūkio technika, sporto įranga, santechnika, langai, stogai, net žvakės ir fejerverkai.

 Vieno prekybos centro reklama, pamatyta jau grįžtant į Lietuvą, privertė nusišypsoti: „Apsisuk ir grįžk, kur mažiausios kainos.“

Menkas pasirinkimas

Kone kas antra pakeliui į Suvalkus sutikta lengvoji mašina – su lietuviškais registracijos numeriais, nors nenutrūkstamo srauto, kokio galima tikėtis skaitant apie lenkiškas kainas, nematyti. Gal dėl to, kad jau įdienoję, o gal, kad savaitės vidurys?

Privažiuoju pirmą didesnį Suvalkų prekybos centrą „Kaufland“. Nestoju. Internete pilna patarimų nesusigundyti pirmu prekybos centru, kuris bene brangiausias, ir nepatingėti nukeliauti į miesto gilumą. Kitoje kelio pusėje veikia mažesnė parduotuvė „Biedronka“ („Boružėlė“). Daugelis patyrusių pirkėjų siūlo važiuoti į „Lidl“, kur kainos mažiausios.

Čia išties pigu – primintų didmenos bazę, kur prekės sukrautos dėžėmis ir maišais ant žemės, jei pasirinkimas nebūtų skurdokas. Sauskelnės – atsitiktinių dydžių. Obuolių – gal dviejų rūšių. Panašiai su makaronais, kruopomis ir sausais pusryčiais. Nuo mėsos gaminių įvairovės akys raibsta, užtat jogurtų ir kitų pieno produktų, kurių skoniu bei kainomis žavisi daugelis lietuvių, mažoka. Kiek daugiau – fermentinių ir lydytų sūrių, varškės desertų.

Lietuvoje perka tik karpius

Visi tarp dviejų lentynų stovėję žmonės buvome lietuviai. Net kai kurie užrašai parduotuvėje atspausdinti lietuviškai.

Prekybos centre užkalbintas Julius rinkosi alų – su kartu atvažiavusiu tėvu lygino kainas, svarstė, ar imti didesnę pakuotę labiau apsimoka, ir bandė prisiminti, kuris alus buvo skanus. „Bus desertui, – juokėsi jaunas vyras. – Į Suvalkus važiuojame ne alaus, o kasdienio ir ilgiau negendančio maisto – mėsos, aliejaus, konservuotų produktų, daržovių, jogurto.“ Šių pirkėjų vežimėlis nebuvo pilnas – kadangi gyvena pasienyje, Suvalkuose apsiperka nuolat ir po nedaug.

Aikštelėje vienas vyras, vos išlaikydamas dešimt pakelių ilgai negendančio pieno, bandė atrakinti automobilį su lietuviškais numeriais. Į pasisveikinimą ir klausimą, ar dažnai keliauja į Suvalkus, jei po tiek nedaug perka, tik šyptelėjo: „Luktelėkite.“

Palikęs pasaugoti neužrakintą automobilį, nuskubėjo atgal į parduotuvę. Po minutės pasirodė dviese – moteris stūmė prekių prikrautą vežimėlį, vyras likusias prekes nešė rankose.

Nijolė ir Andrejus Igumnovai iš 12 km nuo Druskininkų nutolusio Lepuškių kaimo Suvalkuose yra dažni svečiai – atvažiuoja po kiekvieno atlyginimo ir apsirūpina maistu mėnesiui. Daugiau į parduotuves jiems nebereikia – pienas tetrapakuose ilgai negenda, o duonos išsikepa savo krosnyje. Moteris prisipažino Lietuvoje perkanti nebent karpius.

Poros vežimėlyje buvo ir mėsos, ir daržovių, ir pieno gaminių. Ponia Nijolė džiaugėsi pigiu lenkišku pienu, gardžia grūdėta varške ir natūraliai išrūkyta skumbre. Sumaniusi iškepti pyragą, pavadintą jį itin mėgusios balerinos Anos Pavlovos vardu, šį kartą paėmė daugiau grietinėlės, ketino įsigyti net 60 kiaušinių.

Kaskart išleidžia 400 Lt


Sutuoktiniai, Suvalkus „atradę“, atslinkus krizei, kaskart apsilanko keliose parduotuvėse – jau pastebėjo, kur yra pigesnių ir skanesnių produktų. Pavyzdžiui, prekybos centre „Kaufland“ perka kiaušinius ir mėsos gabaliukų šuniui. Turgų aplenkia, nes ten nepatogu privažiuoti, nebent vasarą užsuka įsigyti braškių.

 Nuolatiniai Suvalkų parduotuvių klientai pastebėjo, kad kainos ir čia kyla, zloto kursas anksčiau taip pat buvęs palankesnis. Dabar zlotas kainuoja 84–85 lietuviškus centus, o 2009-aisiais tekainavo 74 centus.

Moteris pasakojo, kad kaskart išsikeičia po 400 Lt. Skirtumo, kuris susidaro tarp lietuviškų ir lenkiškų kainų, pakanka padengti degalų išlaidas. Anksčiau veždavosi dukart didesnę sumą – tuomet sutaupytų pinigų užtekdavo ne tik kelionei, bet ir vyrui dvi savaites važinėti į Druskininkus, kur dirba garso operatoriumi.

Retas Igumnovų kaimynas paprašo parvežti maisto iš Lenkijos – daugelis ir patys ten apsiperka, net dalijasi patarimais, kur kokių pigesnių produktų galima rasti.

Pirkėjai iš Lietuvos lengvai atpažįstami


Įkišau nosį į užpernai atidarytą „Tesco“. Dominuoja drabužiai, buitinė chemija, kosmetika, galanterija, virtuvės ir namų priežiūros rakandai, o maistas sudaro nedidelę asortimento dalį ir yra kiek brangesnis. Vidury darbo dienos čia ne tik lietuvių, bet ir apskritai pirkėjų mažai.


Popiet grįžusi į „Kaufland“ purvinu patižusiu sniegu užverstoje aikštelėje radau nemažai automobilių. Su lietuviškais numeriais – kas trečias.

Prekybos centre norint atskirti lietuvius, pakanka užmesti akį į prekes vežimėliuose. Lenkai perka duonos, apelsinų, šampūno, sūrio, lietuviai – konservų, šviežios mėsos ir mėsos gaminių, jogurtų, kitų pieno produktų, kiaušinių, bananų, tualetinio popieriaus, sauskelnių. Visko ima daug ir didesnėmis pakuotėmis.

Į Suvalkus vyksta prieš šventes


Nors šis prekybos centras ėmė reklamuotis Lietuvos spaudoje, vargu ar daugumą pirkėjų privilioja skelbimai. „Kaufland“ įsikūręs patogioje vietoje – šalia pagrindinės gatvės, vos įvažiavus į Suvalkus nuo Marijampolės pusės. Kainos nėra pastebimai didesnės nei „Lidl“, o kai kas net kainuoja pigiau, jau nekalbant apie gerokai didesnį pasirinkimą.

Būtent todėl marijampolietis Ričardas prisipažino negaištantis laiko, anot jo, ekskursijoms po kitus prekybos centrus – atlekia valandėlei su žmonos sudarytu sąrašu, perbėga „Kaufland“ ir traukia atgal.

Šį kartą įsigijo aliejaus, didelę pakuotę kiaušinių, maišą obuolių, kelis pakelius pieno ir sulčių, miltų, ryžių, kiaulienos šonkauliukų, rūkytos žuvies, kepiniams skirtos varškės, vaikams paėmė jogurto ir šokoladukų, katei – kraiko ir sauso ėdalo. Dar ketino užsukti benzino į prie pat prekybos centro esančią degalinę, mat jis kainuoja apie 20 centų pigiau nei Marijampolėje.

Jaunas vyras į Suvalkus atvažiuoja retkarčiais, paprastai – prieš Kalėdas, Velykas, gimtadienius ir kitas šventes, mokslo metų pradžią. Iš bičiulių, Lenkijoje besilankančių dažniau, girdėjo, kad ten apsimoka pirkti, jei tam skiri 700–1000 Lt, ypač jei reikia važiuoti iš toliau.

Buitinė chemija ir kosmetika – brangiau


Ričardas tvirtino prie lentynų neskaičiuojantis, ką labiau apsimoka pirkti Suvalkuose, o ką – Marijampolėje. „Iškart matyti, kad kainos skiriasi. Skaičiai – dažniausiai tokie patys ar mažesni nei Lietuvoje, o daug kam ir nuolaidos taikomos“, – aiškino jis. Kadangi zlotas – pigesnis už litą, pirkėjai išlošia bent keliolika procentų.

 Sutaupyti pavyksta ir dėl mažesnių mokesčių: pridėtinės vertės mokestis būtiniausiems maisto produktams Lenkijoje tesiekia 5 proc., kitam maistui – 8 proc. Lietuvoje šis mokestis visiems maisto produktams vienodas – 21 proc.

Perėjusi pieno produktų, mėsos, vaisių ir daržovių skyrius, įsitikinau, kad pašnekovas teisus. Daug kas kainavo mažiau nei Lietuvoje, o kai kuriems produktams dar ir akcijos paskelbtos.

Didelių apelsinų kilogramas su nuolaida – 1,99 zloto (1,7 Lt), kilogramas bananų – 4,19 zloto (3,56 Lt), keturi jogurto „Activia“ indeliai – 4,99 Lt (4,24 Lt), mažas indelis jogurto su uogomis – 0,65 zloto (0,55 Lt), viščiukai – 7,19 zloto (6,10 Lt) už kilogramą, 500 g kukurūzų dribsnių – 2,95 zloto (2,50 Lt), 50 sauskelnių pakuotė – 29,99 zloto (25,5 Lt).

Tačiau ne visų prekių kainos vilioja. Buitinė chemija, plaukų priežiūros priemonės, kai kurios gyvūnų prekės kainuoja brangiau nei Lietuvoje.

Apsipirkimų ekskursijos


Interneto forumai užversti įspūdžiais iš kelionių į Lenkiją. Paslaugūs tautiečiai paaiškina, kaip rasti vieną ar kitą prekybos centrą Suvalkuose, tolimesniame Augustave ir Balstogėje, kur geriausia pirkti maistą, drabužius, vaistus, baldus, statybines medžiagas, buitinę techniką ir kitas prekes, pataria, kur labiausiai apsimoka keisti valiutą, kiek galima parsivežti alkoholio, kaip turėtų elgtis mėsos pirkėjai, net dalijasi informacija apie Lenkijos kelių eismo taisykles.

Jei kam nors nedrąsu važiuoti vienam ar savarankiškai, galima kreiptis į kelionių organizatorius. Bendrovė „Želesa“ kas mėnesį organizuoja apsipirkimų išvykas į Balstogę – į tokią kelionę kvietė prieš Kalėdas, kitą planuoja sausio pabaigoje, bet dar nežinia, ar ji įvyks, mat kol kas užsiregistravo tik 15 keleivių.


Vidurnaktį išvažiavę iš Vilniaus ar po pusantros valandos – iš Kauno, per dieną žmonės galėjo apsilankyti ir pramoninių prekių turguje (jį organizatoriai lygino su „Gariūnais“, „tik viskas daug pigiau ir teritorija didesnė“) bei prekybos bazėse „Ikea“, „Leroy Merlin“, „Saturn“, „Decathlon“, „Maximus“, ir prabangesnėse parduotuvėse Balstogės centre, prekybos centruose „Auchan“, „Makro“, „Tesco“, „Carrefour“, „Real“, „Kaufland“.

Už tą pačią kainą – 99 Lt – keliautojams buvo žadamas gido pasakojimas apie Balstogės įžymybes, galimybė paragauti lenkiškos virtuvės skanėstų ir sustojimas Augustavo prekybos centre „Biedronka“ likusiems zlotams išleisti.

Į Lenkiją išplaukia milijonai

Šalies prekybininkai dėl apsipirkimų Lenkijoje per mėnesį praranda 32,6–49 mln. Lt, parodė pernai pavasarį Lietuvos prekybos įmonių asociacijos užsakymu atlikta apklausa. Per metus ši suma sudarytų 391–588 mln. Lt.

Tyrimų bendrovės RAIT atliktos apklausos duomenimis, apsipirkti į Lenkiją reguliariai važiuoja 12 proc. Lietuvos žmonių. Jų paveikslas per keletą metų pasikeitė – dažniau važiuoja žmonės iš Kauno, Klaipėdos, Marijampolės ir Tauragės apskričių, jaunesnio amžiaus (35–44 metų), nors anksčiau kaimynų parduotuvės labiau viliojo Marijampolės apskrities ir vyresnio amžiaus gyventojus.

Per vieną apsipirkimą lietuviai vidutiniškai išleidžia 442 Lt. Tai reiškia, kad per dieną iš Lietuvos išvežama apie 1,5 mln. Lt.

 
Kiti straipsniai šioje kategorijoje
Pridėti naują komentarą
KOMENTARAI
Vardas:
El. paštas:
 
Komentaro pavadinimas:
Žemiau galite rašyti savo komentarą:
:angry::0:confused::cheer:B):evil::silly::dry::lol::kiss::D:pinch:
:(:shock::X:side::):P:unsure::woohoo::huh::whistle:;):s
:!::?::idea::arrow:
Įveskite paveiksliuke matomus simbolius.

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

KOMENTARAI

Sukūrė Inforena   Kuriant panaudota atvirojo kodo TVS Joomla