Naujiena!!!

Skelbimų paieška

Susisiekime

Nori pranešti apie įvykį, renginį???

El.paštas: naujienos@infomazeikiai.lt

Naujausi komentarai

Artimiausi renginiai

NOEVENTS

Aplankyk!!!

Grupė SEKUNDA
Vestuviniai Muzikantai vestuvėms!

Ką daryti užsienyje praradus automobilio numerius? Eksperto patarimai PDF Spausdinti Email
Straipsnį paruošė Administratorius | 2013 m. sausio 26, Šeštadienis, 09:38
Daugybė Lietuvos gyventojų kasdien savo automobiliu kerta šalies sieną – vieni išvyksta atostogauti, kiti į komandiruotes, treti – gyventi ir dirbti užsienyje.
Išvykus svetur ne vienam vairuotojui gali sukelti rūpesčių sugadinti ar pavogti jo automobilio valstybiniai numeriai, o gimtinę paliekantiems ilgesniam laikui neretai kyla klausimas – kaip ilgai svečioje šalyje galima važinėti su lietuviškais numeriais? Apie tai, ką turėtume žinoti apie savo automobilio valstybinius numerius, kalbamės su valstybės įmonės „Regitra“ Transporto priemonių identifikavimo skyriaus vadovu Mamertu Kulakausku.

Ką turėtų žinoti vairuotojai, išvykstantys į užsienį automobiliu su lietuviškais valstybiniais numeriais?


Tarptautiniai teisės aktai (įvairios konvencijos, sutartys, dvišaliai susitarimai) nustato, kokias sąlygas turi atitikti transporto priemonės, dalyvaujančios tarptautiniame eisme. Vykstant į užsienio šalis – Europos Ekonominės Erdvės šalis arba valstybes, kurios kaip ir Lietuva, yra prisijungusios prie 1968 m. Vienos konvencijos „Dėl kelių eismo“ –  transporto priemonė turi atitikti 5 pagrindines sąlygas.

Pirma, ji privalo būti įregistruota, t. y. turėti registracijos numerį (kuris, beje, tik Lietuvoje vadinamas Valstybiniu numeriu) ir registracijos liudijimą, kuris savo forma ir turiniu atitiktų minėtos konvencijos nuostatas. Be to, transporto priemonė privalo būti pažymėta valstybės, kurioje ji yra registruota, skiriamuoju ženklu (šiuo metu jis žymimas registracijos numerio lentelės kairėje pusėje). Ji taip pat privalo būti pažymėta identifikavimo ženklais (transporto priemonės identifikavimo numeriu arba važiuoklės numeriu). Transporto priemonės konstrukcija privalo atitikti tam tikrus techninius reikalavimus, be to ji turi būti techniškai tvarkinga. Privaloma su savimi turėti civilinės atsakomybės draudimą ir, patartina, žaliąją kortą, t. y. tarptautinį draudimo liudijimą.

Žiniasklaidoje buvo aprašytos lietuviškų numerių vagystės Rusijos didmiesčiuose. Ar ši problema vis dar aktuali?

Mano nuomone, numerių vagystės galėtų būti susijusios su nemažu skaičiumi transporto priemonių, kurios važinėja Rusijoje ir kitose NVS šalyse su lietuviškais registracijos numeriais, nors jų valdytojai yra ne Lietuvos gyventojai. Tai yra neišregistruoti automobiliai, parduoti kartu su registracijos liudijimu ir registracijos numeriu. Tokių automobilių naujieji valdytojai išvengia muito mokesčių bei gali nebaudžiami pažeidinėti tvarką, nes, pagal turimus registracijos dokumentus, jie neatsako už transporto priemonės eksploataciją (atsakingas asmuo yra tas, kieno vardu registruota transporto priemonė). Tokiu būdu vietiniai gyventojai bando gintis nuo šių pažeidėjų.

Ar dažnai kreipiasi lietuviai į „Regitrą“ dėl prarastų automobilio numerių užsienyje?


Tokių atvejų pasitaiko. Niekas nėra apsaugotas nuo numerių praradimo arba vagystės. Norėčiau pažymėti, kad būna ir tokių atvejų, kai užsienio (daugiausia ES) šalyse transporto priemonės yra sulaikomos dėl padarytų pažeidimų arba dėl to, kad yra techniškai netvarkingos ir kelia pavojų eismui. Įprastai registracijos numerio ženklai nuo tokių transporto priemonių nuimami, kad jos negalėtų dalyvauti eisme. Tačiau dažnai  informacija iš užsienio valstybės apie ten padarytus pažeidimus vėluoja mus pasiekti, tad mūsų tautiečiai „sugeba“ gauti kitus numerio ženklus „Regitroje“ ir taip išvengia sankcijų už padarytus pažeidimus ir toliau važiuoja ta pačia transporto priemone, tik jau su kitais numeriais.

Ką daryti, jei užsienyje prarandami numeriai?

Praradus numerio ženklus, reikia kreiptis į „Regitrą“. Tai galima padaryti asmeniškai arba įgalioti kitą asmenį. Suteikti kitam asmeniui įgaliojimą galima Lietuvos ambasadoje toje šalyje, kurioje prarasti numeriai, pas tos šalies kompetentingas institucijas (notarus). Noriu  atkreipti dėmesį, kad numerio ženklai į užsienio valstybes nesiunčiami. Šią tvarką turėtų palengvinti šiuo metu „Regitroje“ diegiama nauja transporto priemonių registracijos sistema, kai naujus numerius bus galima užsisakyti elektroniniu būdu.

Jei automobilio savininkas įtaria, kad registracijos numeriai buvo pavogti, reikia informuoti policiją, nesvarbu, kurioje šalyje tai būtų įvykę.

Užsienyje praradus automobilio numerius galima pabandyti kreiptis į tos šalies kompetentingas institucijas, kurios vykdo transporto priemonių registravimą ir išsiaiškinti, ar šalyje galioja laikinosios arba trumpalaikės registracijos tvarka, kuri leidžia užsienio šalies gyventojui gauti trumpalaikę registraciją ir numerius. Pavyzdžiui, Vokietijoje ir užsienio gyventojai gali gauti registracijos numerius, galiojančius penkias dienas.

Kiek laiko užtrunka naujų valstybės numerių išdavimas? Kokius dokumentus reikia pateikti, kad būtų išduoti prarasti numeriai?

Paprastai nauji numerio ženklai yra išduodami iš karto po to, kai transporto priemonės valdytojas „Regitroje“ pateikia prašymą.

Kartu su prašymu turi būti pateikiamas asmens dokumentas, atstovavimą patvirtinantis dokumentas (jei dokumentus teikia transporto priemonės valdytojo atstovas), registracijos liudijimas (jei jis neprarastas), taip pat pateikiamas ir transporto priemonių valdytojų civilinės atsakomybės privalomojo draudimo sutarties liudijimas; transporto priemonės įsigijimą (valdymo pagrindą) patvirtinantis dokumentas bei  motyvuotas paaiškinimas raštu apie numerio ženklų praradimo aplinkybes.

Kartais pasitaiko, kad pareiškėjo pateiktame registracijos liudijime trūksta kai kurių šiuo metu jau registruojamų duomenų, tada reikia pateikti ir pačią transporto priemonę, tačiau tai itin retai pasitaikantys atvejai.    

Kiek laiko užsienio šalyse galima važinėti automobiliu su lietuviškais numeriais?


Transporto priemonė registruojama toje šalyje, kur yra jos valdytojo nuolatinė gyvenamoji vieta. Tai reiškia, kad Lietuvos gyventojai su lietuviškais numeriais užsienio šalyje gali važinėti tol, kol jie gali ten būti, netapdami nuolatiniais tos šalies gyventojais.

Laiką, per kurį privaloma įregistruoti importuotą iš kitos šalies transporto priemonę,  nustato konkrečios šalies teisės aktai. Pavyzdžiui, Estijoje importuotą transporto priemonę privaloma įregistruoti per 5 dienas.

Šiuo metu ES rengiamas reglamentas, kuriame numatoma, kad, pasikeitus transporto priemonės valdytojo nuolatinei gyvenamai vietai, naujoje šalyje – narėje jis privalės įregistruoti transporto priemonę 6-ių mėnesių laikotarpyje.


 
Kiti straipsniai šioje kategorijoje
Pridėti naują komentarą
KOMENTARAI
Vardas:
El. paštas:
 
Komentaro pavadinimas:
Žemiau galite rašyti savo komentarą:
:angry::0:confused::cheer:B):evil::silly::dry::lol::kiss::D:pinch:
:(:shock::X:side::):P:unsure::woohoo::huh::whistle:;):s
:!::?::idea::arrow:
Įveskite paveiksliuke matomus simbolius.

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

KOMENTARAI

Sukūrė Inforena   Kuriant panaudota atvirojo kodo TVS Joomla